دهه 60 ها همان ظرفیت دهه 40 را دارد و نباید مسن­ ترها با ضرب و زور، حنا بستنِ ریش، رنگ کردن مو و جراحی ­های ظاهرساز خود را نسل پرانرژی و پرقدرت و کارآفرین معرفی کنند.

محمود رضا امینی- خبرگزاری موج؛ واقعیت این است کسانی که انقلاب اسلامی را کلید زدند و یا رهبری و مدیریت کردند؛ غالبا دهه­ 20 و 30 و نیز یاران و همراهان آنان که نگه دارنده ­ی انقلاب اسلامی و مدیریت­ های بعدی بودند، بیشتر دهه 40 بودند.

اما وقتی خبرنگار از امام راحل در پاریس سوال می­ کند که شما با چه لشکر، عده و همراه می­ خواهید انقلاب کنید و آن را ادمه دهید، می ­فرماید: «سربازان و همراهان ما در گهواره­ ها هستند.» و این یعنی امید به فرزندانِ دهه 40 و پس از آن.

واقعیت دیگر این­که، دهه 40 که در نگهداری انقلاب بیست تا بیست و پنج سال داشتند، با جرات و جسارت، مسوولیت ­های بزرگی را بر عهده گرفته و حتی جنگ تحمیلی را با رشادت و گذر از جان و مال خود به نتیجه مثبت برای کشور تبدیل کردند و امروز از پختگی و عقلانیت لازم برخوردار هستند. لیکن اکنون آنها سن­شان 55-60 سال و شاید بیشتر باشد. این بدان معنا است که انرژی، صبر و حوصله، ریسک­ پذیری و امید به آینده آنها، با وجود ضریب بالای تجربه­ شان کاهش یافته است؛ همچنین باید پذیرفت عوارض پیری و مریضی، جز لاینفک همه آنها است.

دهه 60 ها، فرزندانِ همان رشیدان و دلاورمردان پا­به­ کار انقلاب اسلامی هستند و اگرچه می­ توان گفت تجربه ­ای از درون حوادث مهم انقلاب اسلامی ندارند و در کوره دفاع مقدس سوخته و پخته نشده­ اند اما به خوبی دردهای نسل پدران و مادران خود را درک کرده و می­ کنند و اتفاقا با انرژی، کارآفرینی، امید به زندگی، توانمندی،جسارت و آگاهی از ضرورت­ های زمان آماده به کار هستند؛ اما متاسفانه میدان مانور لازم را آن­طور که درخور خود می­ دانند، ندارند.

و سرانجام دهه 60 ها همان ظرفیت دهه 40 ها را دارند و نباید مسن­ ترها با ضرب و زور، حنا بستنِ ریش، رنگ کردن مو و جراحی­ های ظاهرساز خود را نسل پرانرژی و پرقدرت و کارآفرین معرفی کنند.

بیایید ما فرصت را برای فرزندان خود باز کنیم و از آنان نخبگان، کارآفرینان و مدیران نظام را انتخاب کنیم.

چه اشکالی دارد میانگین سنی قسمت اعظم از قوه مجریه، قضائیه و مجلس و همچنین سایر ارگان­ ها و نهادهای اجرایی و فکری، بین 35 الی 45 سال باشد.

اساسا مناسب است ساختارها براساس بهره ­برداری از تجربه، خلاقیت و نوآوری در دو حلقه اساسی تقسیم شود. حلقه ­ای که نیاز به تصمیمات پخته دارد و حلقه ­ای که نیاز به خلاقیت و انرژی دارد.

آقایان دهه 40، 30 و 20!! فرزندان و نوه­ های شما وقت خودنمایی و کارآفرینی ­شان است؛ کمی یا بیشتر کنار بروید تا فضا و هوای بیشتری برای تنفس آنها فراهم شود.

می­ توان قسم خورد آنها احترام ما را از خود ما بیشتر حفظ خواهند کرد و هیچ­گونه تقابل بین پیر و جوان به وجود نخواهد آمد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج