سال 97 برای ذوب آهن اصفهان با وجود مشکلات بحران آب ، اعتصاب کامیون داران ، مشکلات تامین مواد اولیه و ... یک سال موفقیت آمیز بود . دراین سال یکی از سه رکورد تولید سالیانه تاریخ ذوب آهن اصفهان با تولید 2 میلیون و 400 هزارتن با دو کوره بلند به ثبت رسید . رکوردهای قبلی مربوط به سال 1389 با سه کوره بلند و سال 1393 با دوکوره بلند است .

به گزارش خبرگزاری موج، مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان ضمن بیان مطلب فوق ، در خصوص عملکرد این شرکت در سال گذشته و برنامه های سال جاری ، گفت : یکی از مشکلات مزمن ذوب آهن تامین پایدار مواد اولیه به خصوص سنگ آهن است که در سال گذشته اقداماتی برای حل آن انجام شده و در حال پیگیری است .

وی افزود : میزان صادرات ذوب آهن در سال گذشته با توجه به مشکلات از جمله تحریم ها ، کاهش مختصری نسبت به سال 1396 داشته اما در آمد ارزی ذوب آهن از محل صادرات افزایش یافته است .

مهندس یزدی زاده ، یکی از اتفاقات خوب سال 97 برای ذوب آهن اصفهان را ، تولید محصولات جدید و استراتژیک از جمله ریل دانست و گفت : در سال گذشته ریل U33   تولید وتحویل راه آهن شد و ریل UIC60 نیز تحویل بخش خصوصی گردید و قرارداد فروش آن با وزارت راه نیز در انتهای سال گذشته منعقد شد . همچنین ریل S49 هم در ذوب آهن طراحی و تولید شد که در متروی اصفهان استفاده خواهد شد و تقاضاهایی از سایر متروهای کشور نیز داریم .

مدیرعامل ذوب آهن تصریح کرد : این شرکت هم اکنون اعتماد سازی را ایجاد کرده که به عنوان تولید کننده ریل کشور چه بین شهری و چه درون شهری  شناخته می شود و در این راستا در سال گذشته تولید فولاد ریل نیز حاصل شد که یکی از موفقیت های مهم ذوب آهن بود .

وی به تولید H300 یا تیرآهن بال پهن 300 میلیمتری به عنوان دیگر محصول استراتژیک ذوب آهن در سال گذشته اشاره نمود و آن را موفقیتی بزرگ برای این شرکت دانست و گفت : ذوب آهن اصفهان سال گذشته نهضتی را برای تولید محصولاتی که دیگر شرکت ها قادر به تولید آن نیستند ، و ذوب آهن امکان طراحی و تولید آن را دارد ، آغاز کرده است که دستاوردهای خوبی به همراه داشت و امیدواریم در سال جاری نیز که به عنوان رونق تولید نامگذاری شده است ، بهترین عملکرد را داشته باشیم .

مهندس یزدی زاده ، افزایش سرمایه شرکت از 3 هزار و 300 میلیارد تومان به 6 هزار و 150 میلیارد تومان را دیگر دستاورد این شرکت در سال گذشته ذکر نمود و گفت : این موفقیت در آذر ماه سال 1397 رخ داد و موجب شد از شمولیت ماده 141 خارج شویم . موفقیت دیگری که در حوزه مالی حاصل شد ،  تهاتر بدهی های ذوب آهن با مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت است که تا کنون هزار و 100 میلیارد تومان از 2 هزار و 400 میلیارد تومانی که امکان تهاتر داشت ، انجام شده است . این امر در سال 1398 نیز پیگیری می شود و بدین ترتیب هزینه های مالی ذوب آهن کاهش می یابد .

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان یادآور شد : البته این شرکت به سازمان تامین اجتماعی بدهکار می شود که به دنبال این هستیم که بخشی از این بدهی ها با مشارکت سازمان تامین اجتماعی ، جهت افزایش سرمایه در نظر گرفته می شود و برای پرداخت بخش دیگر هم مذاکره می کنیم .

وی افزود : همچنین با مذاکراتی که بانک ها صورت گرفته ، هزینه های مالی با شیوه های مختلف حدود 150 میلیارد تومان در سال 1397 کاهش یافته است .

مهندس یزدی زاده نامگذاری سال 1398 با عنوان رونق تولید توسط مقام معظم رهبری را بسیار تعیین کننده دانست و گفت : امیدواریم دست اندرکارانی که باید مشکل مزمن ذوب آهن را در تامین سنگ آهن حل کنند ، از نام امسال که رونق تولید است ، انگیزه بگیرند تا این مشکل حل شود . 

مدیرعامل ذوب آهن برنامه اصلی این شرکت برای سال 1398 را تولید  3 میلیون و 70 هزار تن چدن ذکرکرد و گفت : امیدواریم با راه اندازی کوره بلند شماره یک ، در شش ماهه دوم و همچنین با همکاری وزارت صمت و ایمیدرو ، بتوانیم این برنامه را محقق کنیم .

وی افزود : به لحاظ تنوع تولید ، نیز تولید انواع ریل را مدنظر داریم از جمله ریل های مورد نیاز مترو ، و تکمیل سبد تیرآهن های بال پهن که اگر این سبد کامل شود و پایداری در بازار حاصل گردد ، این محصول جایگزین تیرورق می شود . این امر ، توسعه صنعت ساختمان را در پی دارد و مزایای مختلف از جمله افزایش ضریب ایمنی ، کاهش هزینه ها و سرعت اجرا را در پی دارد .

مهندس یزدی زاده در سال جدید برای همکاران و خانواده ها آرزوی سلامتی و توفیق نمود و گفت : امیدوارم در سال رونق تولید ، هر کس مسئولیت خود را در این راستا انجام دهد و ذوب آهن با تلاش لازم ، در رونق تولید نقش خود را ایفا کند و بهبود معیشت همکاران که زحمت بسیاری متحمل می شوند نیز بیشتر از گذشته حاصل شود .