معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور با اشاره به افتتاح دو شهرداری جدیدالتاسیس بیدخون و بهارستان در استان بوشهر از افزایش تعداد شهر‌داری های کشور به ۱۳۰۰ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، مهدی جمالی نژاد که پنجشنبه ۲۸ شهریور در مراسم افتتاح شهرداری بیرون در شهرستان عسلویه استان بوشهر سخن میگفت، با بیان اینکه با تبدیل روستا به شهر، باید اداره آن و نحوه مدیریت و نگاه مدیران نیز تغییر کند تصریح کرد: توسعه شهرها نیازمند مشارکت موثر بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار است.

و ی با تاکید براینکه اداره شهرداری ها نیازمند گفتمان جدیدی است، ادامه داد: ضروری است که بخشهایی از وظایف شهرداری‌ها که قابل واگذاری است به بخش خصوصی واگذار و برون‌سپاری شود تا شهرداری با چابکی بهتری برای اداره مطلوب شهر برنامه ریزی نمایند.

وی، خدمت رسانی صادقانه به مردم و تلاش برای حل مشکلات آنها و ایجاد رضایتمندی در جامعه را از جمله اهداف عمده شهرداریها ذکر نمود و تصریح کرد: شهرداری باید برای بهبود کیفیت زندگی و افزایش امکانات زندگی برای همه شهروندان تلاش نماید و ضمن احصاء مشکلات اصلی مردم با تهیه اطلس نیازسنجی برای رفع آنها برنامه ریزی نماید.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه شهرداری‌ها به عنوان یک نهاد عمومی و غیردولتی محسوب می‌شوند، افزود: در شهرداری‌ها مدیریت درآمد و هزینه همزمان باید مورد توجه قرار بگیرد و در این راستا اعتبارات مورد نیاز شهرداری‌ها باید از طریق طرح‌های درآمدزایی تامین شود.

وی  با تاکید بر ضرورت اتکای شهرداری‌ها به درآمدزایی بدون وابستگی به اعتبارات دولتی، گفت: شهرها و حتی روستاهای کشور دارای توانمندیها، ظرفیتها و قابلیتهای متعدد و متنوعی برای اداره شهر بدون اتکا به درآمدهای دولتی هستند که باید در این راستا توجه ویژه‌ای به کسب درآمد صورت پذیرد.

رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در بخش دیگری از سخنانش افزود: مدیریت شهری برای توسعه اقتصاد شهر باید به ایده های خلاقانه و کسب و کارهای دانش بنیان توجه مضاعفی داشته باشد و در عین حال به ایجاد شغل در شهر هم اهتمام داشته باشد.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه اعتبارات دولتی پاسخگوی اجرای برخی پروژه‌های عمران شهری و حتی روستایی نیست، گفت: شهرداران و دهیاران با جذب سرمایه‌گذاران می‌توانند ضمن اجرای پروژه‌ها، به راحتی امور مربوط به خود را پیش ببرند.

وی همچنین با بیان اینکه توسعه در سایه وفاق و همدلی همه ارکان جامعه محقق می‌شود اظهار کرد: شهرهای مختلف ایران دارای ظرفیت‌های مهم و بالقوه‌ای است که تعامل و اتحاد همه ارکان می‌تواند توسعه پایدار در شهرها رقم بزند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها