مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بر عزم جدی این مجموعه برای توسعه‌ تئاتر کودک در کشور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، علیرضا حاجیان‌زاده در جریان تماشای آخرین اجرای نمایش «کلوچه‌های خدا» در مرکز تئاتر کانون با تاکید بر این موضوع گفت: تولید تئاتر و نمایش همانند کتاب، فیلم، سرگرمی و… یکی از فعالیت‌های کانون در حوزه تولید است که در دو سال گذشته تلاش‌کردیم پررنگ‌تر به آن بپردازیم.
وی افزود: تئاتر از جمله فعالیت‌هایی بسیار جذاب و تاثیرگذار برای مخاطبان است که تلاش شده با تولید محتوای مناسب و موثر در معاونت تولید کانون بیشتر مورد توجه قرار گیرد و اگر در گذشته تئاترهای تولیدی دیگران برای اجرا در مرکز تئاتر اجرا می‌شد اما در سال‌های اخیر کانون به سمت تولید تئاترهای حرفه‌ای با استفاده از محتوای کتاب‌های کانون رفت و مضامین تربیتی و سازنده‌ این منابع را به تئاتر تبدیل کرد.
تولید تئاترهای مذهبی در دستور کار کانون
حاجیان‌زاده در ادامه یادآور شد با توجه به این‌که اصل تئاتر و نمایش، فعالیتی جذاب برای کودکان و نوجوانان است تلاش شده تا از این جذابیت برای ترویج کتاب خوانی نیز بهره‌ گیریم هم‌چنین قصد داریم در ادامه این روند با مطالعه برخی مفاهیم دینی و قرآنی که قابلیت تبدیل شدن به نمایش را دارد، تولید تئاتر‌های مذهبی را نیز در کنار سایر نمایش‌ها در دستور کار قرار دهیم.
وی اضافه کرد تلاش‌ خواهیم کرد با برنامه‌ریزی‌های مناسب در ماه‌های رمضان، محرم و صفر که موضوع مستقیم‌تری با مباحثمذهبی وجود دارد و بسیاری از سالن‌های نمایش در این ماه‌ها تعطیل است نیز در حال آماده‌سازی تئاترهایی برای اجرا در مرکز تئاتر کانون هستیم.
توسعه تئاتر حرفه‌ای در استان‌ها؛ اولویت با کانونی‌هاست
مدیرعامل کانون هم‌چنین خاطرنشان کرد اگر تاکنون تولید تئاتر حرفه‌ای برای کودک و نوجوان در تهران متمرکز بود اما از امسال برای توسعه این فعالیت در استان‌ها نیز کانون برنامه‌ریزی‌ها و ساماندهی‌هایی را صورت داده و حمایت از گروه‌های تئاتری در استان‌ها که بیشتر آن‌ها مربیان کانون هستند را آغاز کرده است و در حال حاضر نیز چند استان در حال اجرای نمایش‌های تولید شده هستند.
وی در ادامه گفت همین‌جا نیز اعلام آمادگی می‌کنیم مربیانی که در این عرصه فعالیت دارند حمایت خواهیم کرد تا جریان تولید تئاتر را از بدنه کانون تقویت و توسعه دهیم.
حاجیان‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت تریلی سیار تئاتر کانون که سابقه‌ای ۵۰ ساله دارد و در گذشته در طول سال تنها به چند استان سفر می‌کرد نیز از سال گذشته با برنامه‌ریزی دقیقی به تمامی استان‌های کشور اعزام شد و توانست بیش از ۳۰۰ اجرا در سال ۹۴ داشته باشد که با توجه به استقبال خوب تماشاگران و درخواست‌های مسوولان استان‌ها امسال، بیش از ۶۰۰ اجرا در استان‌ها برای این امکان فرهنگی پیش‌بینی شده است.
مدیرعامل کانون افزود در ادامه برنامه‌ریزی‌ها برای گسترش این فعالیت و به منظور ایجاد انگیزه بیشتر برای فعالیت گروه‌های نمایشی در استان‌ها نیز گروه‌های حرفه‌ای تئاتر که در تهران نمایش‌های آن‌ها اجرا و مورد استقبال قرار می‌گیرد به استان‌ها اعزام می‌شوند.
وی هم‌چنین خاطرنشان کرد امشب مهمان تئاتر «کلوچه‌های خدا» که در مدت سه ماه گذشته بیش از ۱۰۰ اجرا در مرکز تئاتر کانون داشته و نزدیک به ۱۰هزار نفر به تماشای آن نشسته‌اند شدم و از نزدیک شاهد استقبال خانواده‌ها و کودکان بودم که این تراکم تماشاگر نشان از این دارد که اگر مباحثدینی و مذهبی، هنرمندانه ارایه شود به یقین مخاطب را جذب می‌کند.
حاجیان‌زاده ادامه داد از این نمایش بسیار لذت بردم چرا که به شیوه‌ای هنری و جذاب مفهوم دوستی، کمک به هم نوع و ارتباط با خدا را به مخاطبان آموزش می‌داد.
وی در پایان اظهار داشت امیدواریم در ادامه این مسیر بتوانیم به رشد و توسعه تئاتر کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کمک کنیم.
مدیرعامل، معاون تولید و مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون عصر روز ۳۱ تیر ۹۵ در مرکز تئاتر کانون واقع در پارک لاله تهران حضور یافتند و به تماشای آخرین اجرای نمایش «کلوچه‌های خدا» اثر آرش شریف‌زاده نشستند.