موج
کدخبر : ۳۸۵۲۸۶ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-385286

دولت به اصطلاح تدبیر و امید در حالی فعالیت خود را هشت سال قبل آغاز کرد که هم برای خود و هم برای مردم کشوری آرمانی را وعده می‌داد و جامعه‌ای مرفه را ترسیم می‌کرد که بعد از هشت سال‌تحویل دولت بعدی خواهد داد.

سید محمد رحیم مرتضوی کارشناس ارشد حقوق عمومی( حکمرانی ملی_ محلی)- خبرگزاری موج؛ دولت به اصطلاح تدبیر و امید در حالی فعالیت خود را هشت سال قبل آغاز کرد که هم برای خود و هم برای مردم کشوری آرمانی  را وعده می‌داد و جامعه‌ای مرفه را ترسیم می‌کرد که بعد از هشت سال‌تحویل دولت بعدی خواهد داد.

کشوری که ارزش پول ملی آن با کشورهای توسعه‌ یافته قابل‌ رقابت باشد. کشوری که گذرنامه‌ اش واجد اعتبار باشد. کشوری که رودخانه‌ها و تالاب‌ها و دریاچه‌هایش دوباره جان بگیرند و مردمش زیر آسمان آبی شهرها هوای پاک تنفس کنند.

کشوری با اقتصادی درون‌زا و قدرتمند که در سایه آن اشتغال رونق بگیرد، تورم به‌جای رکوردشکنی‌های مداوم تک‌رقمی و حتی منفی شود و رفاه اجتماعی مردمانش در حد استاندارهای جهانی قرار گیرد. محیط‌زیستش احیا شود و تنوع زیستی گیاهی و جانوری به دوران طلایی آن بازگردد.

هشت سال قبل دولت تدبیر و امید در فهرست بلندبالای وعده‌هایش جوانان را بزرگ‌ترین سرمایه‌های ایران دانسته بود و قرار بود با حل تمام مشکلات پیش رو شرایطی فراهم کند که جوانان به‌راحتی ازدواج کنند، بازنشسته‌ها در سایه درآمد کافی در آرامش دوران پایانی عمر خود را سپری کنند وزنان به حقوق خود دست یابند.

حالا و در واپسین روزهای زمامداری دولت تدبیر و امید ما مانده‌ایم و کارنامه دولت تدبیر و امید و میراث عملکرد هشت‌ساله وعده‌های داده‌شده اما رنگ عمل به خود ندیده. نه چرخ زندگی مردم همراه با چرخ سانتریفیوژها به چرخش درآمد و نه سایه فقر از سر خانوارهای ایرانی کنار رفت. سفره‌های کوچک‌تر شدند و به انبوه بیکاران اضافه شد. واحدهای تولیدی یکی پس از دیگری ورشکست شدند و رکود کرکره مغازه‌ها را پایین کشید و کرونا قفلی بزرگ به کسب‌وکارها زد.

نیم‌نگاهی به عملکرد دولت روحانی در تمام زمینه‌هایی که در ابتدای این نوشته گفته شد نشان می‌دهد که دولت تنها مبتکر حرف درمانی و وعده وعیدهای توخالی بوده است و آنچه که امروز ملت ایران شاهد آن هستند سرزمین سوخته‌ای است که برای دولت بعدی به یادگار گذاشته‌شده است.

آنچه در این میان عجیب می‌نماید اوج گرفتن دوباره قیمت مسکن و لوازم‌خانگی و سونامی تازه‌ای از گرانی و تورم لجام‌گسیخته در بازار است که در روزهای آخر دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده و با شیب تندی رکوردها را می‌شکند.

این روند که مصادف با روزهای پایانی دولت مستقر و در آستانه تحویل دولت به رئیس‌جمهور منتخب شکل‌گرفته حالا حرف‌وحدیث‌های بسیاری را سبب شده و برخی منتقدان آن را اتفاقی برنامه‌ریزی‌شده و عمدی و بارنگ و بوی سیاسی‌کاری و جناح‌گرایی می‌دانند. آنان شرایط امروز جامعه را به سیاست زمین سوخته تعبیر می‌کنند و زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال عمدی بودن این قضیه برای تحت شعاع قرار دادن عملکرد دولت جدید شنیده می‌شود. بی‌شک اگر این اتفاق عمدی باشد به اعتماد عمومی لطمه‌ای بزرگ خواهد زد، هزینه‌ای بسیار را به مردم تحمیل خواهد کرد و دود آن به چشم همه ملت ایران خواهد رفت.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    البته خوب شد که دولت اصلاحات با تبلیغات و گول زدن مردم عادی روی کار آمد و قدرت را هشت سال پیش مردم عا دی بهشون دادن و همین مردم عادی فهمیدند که اصلاح طلبا فقط یک طبل تو خالی بودند و رییس جمهور هم که بعد از هر افتضاحی با یک سخنرانی تمسخر آمیز مردم را نامید میکرد ،بهتر بود اسم دولت رو دولت بی تدبیر و ناامید میگذاشتن

دیدگاه

مهمترین اخبار

  • گزارش
  • یادداشت

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها