موج
کدخبر : ۳۷۵۳۵۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-375357

دین پرست تشریح کرد؛

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا، با تشریح جزئیات موارد نقض قرنطینه در فروردین ماه امسال گفت: طبق گزارش سازمان حراست کل کشور ۲۱ هزار بیمار کرونایی مقررات قرنطینه را نقض کرده اند.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ، بابک دین پرست دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا یکی از موانع جدی در کنترل اپیدمی بیماری کرونا را تداوم زنجیره این بیماری عنوان کرد و گفت: مقرر شد جلسات روزانه ستاد‌های استانی و شهرستانی به صورت مرتب برگزار و با بازرسی‌های دقیق و کارشناسی شده و با نظارت کمیته عالی نظارت وزارت بهداشت، موارد نقض قرنطینه را به صورت مستمر به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گزارش تا پس از جمع بندی، حسب قانون برخورد‌های لازم قانونی با ناقضین قرنطینه صورت گیرد.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا، با تشریح جزئیات موارد نقض قرنطینه در فروردین ماه امسال گفت: طبق گزارش سازمان حراست کل کشور ۲۱ هزار بیمار کرونایی مقررات قرنطینه را نقض و با توجه به تکراری بودن موارد نقض از یک تا ۱۴ بار، توسط این افراد در کل حدود ۵۳۸ هزار و ۶۶۶ مورد نقض قرنطینه در کشور صورت گرفته که به طور متوسط ۲۱ درصد از مبتلایان به کووید ۱۹ را شامل می‌شود.

دین پرست با بیان جزئیات مربوط به ابعاد نقض قرنطینه از سوی مبتلایان گفت: متاسفانه افراد مبتلا به کرونا با علم به داشتن بیماری اقدام به سفر نموده که این امر در گسترش زنجیره بیماری تاثیر مثبت داشته است.

وی با بیان اینکه در ۵۴۳ فقره از موارد نقض قرنطینه در ایام فروردین ماه، مسافتی بیش از هزار کیلومتر طی شده است، عنوان کرد: در ۴ هزار و ۱۹۲ مورد از نقض قرنطینه‌ها که حدود ۹درصد از موارد نقص است، متخلفان بیش از ۵۰۰ کیلومتر، تردد داشتند.

معاون وزیر کشور با اشاره به بیش از ۱۰۰ کیلومتر طی مسافت در ۳۹ هزار و ۳۶۷ مورد از نقض قرنطینه‌ها که معادل ۷ درصد از موارد نقض قرنطینه است، گفت: در ۴۳ هزار و ۳۵۶ فقره از موارد نقض قرنطینه که حدود ۸ درصد از کل مجموعه نقص قرنطینه هاست، بیش از ۵۰ کیلومتر تردد، واقع شده است.

وی بیش از ۲۰ کیلومتر طی مسافت را متعلق به ۱۲۰ هزار و ۲۳۵ مورد از نقص قرنطینه‌ها؛ یعنی ۲۲ درصد از کل موارد نقض برشمرد و افزود: در ۳۳۰ هزار و ۹۷۳ مورد یعنی ۶۱ درصد از کل موارد نقص، کمتر از ۲۰ کیلومتر تردد یا طی مسافت صورت گرفته است. در این خصوص باید با هماهنگی استانداری‌ها، نیرو‌های ناجا و وزارت بهداشت؛ بتوانیم افراد مبتلا به کووید را شناسایی و از انتقال ویروس به شهر‌های دیگر جلوگیری کنیم.

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا با بیان اینکه یکی از مکانیسم‌های عملیاتی در کنترل و قطع زنجیره بیماری، اتصال تمامی دستگاه‌های اجرایی، نهاد‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی و نظارتی کشور به سامانه مدیریت مراجعین است، گفت: طبق مستندات موجود، ۹۲ دستگاه اجرایی تاکنون در سامانه مدیریت مراجعین عضو شده اند با همکاری این دستگاه‌ها، در این مدت؛ یک میلیون و ۱۳۶ هزار و ۱۳۰ مورد استعلام توسط آن ۹۴ دستگاه انجام شده است و در نتیجه آن، جواب تعداد یک میلیون و ۱۲۵ هزار و ۷۵۷ مورد استعلام مراجعین و متقاضیان دریافت خدمات (معادل ۹۹ درصد) منفی و پاسخ ۱۰ هزار و ۳۷۳ مورد استعلام برابر یک درصد) مثبت کرونا بوده که از ورود آن‌ها به داخل دستگاه‌ها و سازمان‌ها و یا ارائه خدمت به آن‌ها جلوگیری و ممانعت به عمل آمده است.

وی اضافه کرد: با این حال هنوز تعداد ۱۸ دستگاه اجرایی زیرمجموعه قوای مجریه و مقننه و همچنین دیگر نهادها، تاکنون به سامانه مدیریت متصل نشده‌اند.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه ضرورت دارد با هدف شناسایی دقیق و بهتر بیماران کرونایی، این دستگاه‌ها در اسرع وقت نسبت به عضویت در سامانه مدیریت متصل اقدام کنند؛ گفت: در صورت عدم اجرای این موضوع، مقرر شده است که سازمان حراست کل کشور، نسبت به توجیه مسئولین ذیربط دستگاه‌های مذکور برای اجرای مصوبه ظرف یک هفته اقدام و در صورت استنکاف از این امر، عوامل اصلی دستگاه‌ها و نهاد‌های سهل انگار را جهت معرفی به مراجع قضایی، به قرارگاه عملیاتی اعلام خواهد کرد.

دین پرست همچنین گفت: تاکنون مراکز بهداشتی - درمانی و آزمایشگاه‌های تحت پوشش و مدیریت یک وزارتخانه، یک سازمان، یک بانک و همچنین تعدادی از مراکز مرتبط با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (اعم از دولتی و غیردولتی)، کماکان از اتصال به سامانه مذکور و ثبت اطلاعات مربوط به بیماران کرونایی استنکاف می‌ورزند.

وی خاطرنشان کرد: در جلسه قرارگاه مقرر شد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با دریافت اطلاعات و مشخصات دقیق مراکز متخلف از سازمان حراست کل کشور، نسبت به پیگیری موضوع اقدام و تمهیدات لازم را در راستای اتصال مراکز مذکور به سامانه مربوطه، حداکثر ظرف مدت یک هفته اقدام نمایند. در صورت عدم تمکین مسئولین ذیربط مراکز موصوف از مصوبه قرارگاه، در پایان مهلت مقرر، این گروه از متخلفین نیز به مراجع قضایی معرفی خواهند کرد.

آیا این خبر مفید بود؟