موج
کدخبر : ۳۴۹۳۴۸ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-349348

ربیعی در نشست خبری:

سخنگوی دولت با اشاره به تعیین جرائم برای تخلف از پروتکل ‌های بهداشتی، گفت: جرائم در نظر گرفته شده برای حفظ جان شهروندان است، این جرائم هدف نیست، هدف اصلی توجه به رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی و اهمیت دادن به حفظ جان انسان‌ها بوده است

به گزارش خبرگزاری موج، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (سه شنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: ما در هفته گذشته با توجه به نگرانی‌هایی که از گسترش کرونا وجود دارد جلساتی را به این مساله اختصاص دادیم. در جلسه قبلی ستاد کرونا تصمیمات سختگیرانه‌تری اتخاذ شد و این پایان تصمیمات سختگیرانه نخواهد بود.

ربیعی با اشاره به تعیین جرائم برای تخلف از پروتکل ‌های بهداشتی، گفت: جرائم در نظر گرفته شده برای حفظ جان شهروندان است، این جرائم هدف نیست، هدف اصلی توجه به رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی و اهمیت دادن به حفظ جان انسان‌ها بوده است و جریمه برای متنبه کردن افرادی است که برای خود و دیگران احترام قائل نیستند.

وی افزود: جریمه هشداری برای خودکنترلی است و ایجاد اتفاق عمومی ذهنی برای رعایت پروتکل‌ها، سیاست‌های تنبیهی هم می‌طلبید. البته هدف این نبود که جریمه گرفته شود بلکه جریمه ابزاری است که همه به پروتکل‌ها تن بدهند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: نانوایی‌ها و رستوران‌ها بیشترین اخطارهای بهداشتی را دریافت کردند.

ربیعی گفت: متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است. استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است. البته استفاده از ماسک در تهران از خانه تا خانه در حال افزایش است.

وی تاکید کرد: در این مدت ۶ هزار و ۷۲۸ مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده اند. تعداد زیادی از مراکز نیست اخطار گرفتند و پلمب شدند.

سخنگوی دولت گفت: همچنین در جلسه ستاد ملی مطرح شد که علت بالا بودن آمار جان باختن افراد در مدت اخیر، دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی و پیشرفته شدن بیماری بوده است و یک بررسی دیگر هم نشان می دهد ابتلای خانوادگی شدت گرفته است و این نشان از عدم رعایت مسائل بهداشتی در سطح خانواده ها است.

ربیعی تصریح کرد: در همین راستا مقرر شد وزارت بهداشت با افزایش سریع کمیت و کیفیت غربال گری با اضافه شدن ۱۰ هزار تست در روز نسبت به روزهای گذشته جهت شناسایی مبتلایان تسریع بخشد.

وی در ادامه با اشاره به مصوبات دولت در ستاد اقتصادی، گفت: برای حمایت از کشاورزان موضوع خرید تضمینی محصولات مختلف یکی از سیاست‌های دولت است و به همین منظور هم هزار میلیارد تومان به سازمان مرکزی تعاون روستایی تسهیلات اختصاص یافت تا خرید های تضمینی به موقع صورت گیرد. سازمان مذکور برنامه عملیاتی خرید محصولات کشاورزی را پیش بینی اعلام خواهد کرد

سخنگوی دولت گفت: با شروع فصل بارندگی برای تکمیل پروژه های زهکشی ۳۰۰ میلیارد تومان برای زهی کشی دشت کمیشان برای اجرای پروژه های پیشگیرانه اختصاص یافت.

ربیعی در ادامه گفت: در راستای سیاست های همسایگی و گسترش روابط با همسایگان مجوز امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت‌های ایران و افغانستان اتخاذ شد. قطعا این امر به گسترش تجارت و امنیت مرزها و افزایش درآمد فعالیت های اقتصادی در مرز و بهبود شرایط هر دو جامعه و مردم کمک خواهد کرد.

وی افزود: ما کماکان در تمام مرزها به دنبال صلح و افزایش تجارت هستیم و هنوز هم معتقدیم بهترین راه حل صلح برای منطقه طرح صلح هرمز است. باز هم همگان را به همکاری در این زمینه دعوت می‌کنیم.

سخنگوی دولت گفت: دولت به منظور افزایش توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی موضوع نحوه واگذاری مطالبات قرارداری (فاکتورینگ) را تصویب کرد. این شیوه در تامین مالی زنجیره تامین کمک زیادی به تولید گران و عرصه کنندگان خدمات خواهد داشت.

ربیعی ادامه داد: همچنین در روزهای اخیر بحث کمبود نان در برخی استان ها مطرح شده بود. این موضوع در دولت هم مورد بحث قرار گرفت. بررسی ها نشان داد هیچ علت خاص و نگران کننده ای برای این مسئله منطقه ای وجود نداشته است. برخی علل منطقه ای اعم از سودجویی برخی واحدهای صنفی و نیز قاچاق آرد این مشکل مقطعی و منطقه ای را به وجود آورده است.

وی تاکید کرد: بطور کلی ما هیچ کمبودی در کل کشور نداریم. خودکفایی ما در محصول گندم کماکان برقرار است و تولید ما رو به افزایش است و دخایر مناسبی هم داریم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در هفته ی گذشته خوشبختانه در پرتو تعاملات دیپلماتیک، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان حول یک آتش بس انسانی به توافق رسیدند، گفت: البته در این میان شاهد یک نقض آتش‌بس دردناک بودیم که در خاک و خون غلطیدن تعدادی از زنان، کودکان و اهالی بی گناه شهر گنجه نقطه اوج آن بود. گنجه شهر نظامی گنجوی در فراسوی تعلق آن به جمهوری اذربایجان، ضمناً ستاره ای است در کهکشان ادب و فرنگ جهانی و ادبیات فارسی.

ربیعی تصریح کرد: همانطور که بارها گفته ایم ما از هر گونه ابتکاری که بتواند موجب توقف جنگ میان آذربایجان و ارمنستان، برقراری آتش بس و جلوگیری از کشته شدن انسانها گردد، حمایت می کنیم. در این راستا از همان ابتدای شروع درگیریها و در جریان گفتگوهای رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان خود در دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و مقامات سایر کشورهای منطقه و همچنین موضع‌گیری‌های سایر مسئولین رسمی کشورمان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را جهت میانجیگری، کمک به حل بحران و کاهش تنش بین دو کشور اعلام کرده است.

وی افزود: ایران یکی از کنشگران معدودی است که با همه طرفین و کنشگران این موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف‌های دیگر منطقه‌ای روابط خوبی دارد. از این بعد، ما جایگاه ویژه‌ای داشته و رسالت مهمی داریم. براین اساس سعی کردیم به شکل دوجانبه با هر دو پایتخت در ارتباط مستمر باشیم،.

سخنگوی دولت گفت: دسترسی یکسانی به خاطر سیاست‌های درست قبلی وجود دارد. ما باید با کنشگران منطقه‌ای در ارتباط باشیم. ما از توقف خصومت ها در منطقه ناگورنو-قره باغ به عنوان قدمی در راستای صلح استقبال می کنیم و از همسایگان خود می خواهیم که بر اساس احترام به حقوق بین الملل و تمامیت ارضی، در گفتگوهای جدی مشارکت کنند و از هرگونه اقدامی که آتش بس و نخستین گام ها به سوی دیپلماسی و صلح را متزلزل کند، بپرهیزند.

ربیعی تاکید کرد: در پایان لازم است که نگرانی و تاسف عمیق دولت جمهوری اسلامی ایران را از کشته شدن غیرنظامیان اعلام کنم و بر ضرورت عدم تکرار این حوادث در حالیکه منطقه و مردمان کشورهای ما بیش از هر زمانی به صلح و آرامش نیاز دارند، تاکید کنم.

سخنگوی دولت با اشاره به فرارسیدن روز دختر، گفت: روز جهانی دختر هم بهانه ای است تا هر سال دو تبریک به دختران ایران زمین داشته باشم. روز تولد حضرت معصومه (س) و روز جهانی دختر.

وی ادامه داد: بی تردید ما نیازمند سیاستگذاری مداوم معطوف به زن در سال‌های متمادی هستیم. دختران ما با موانع فرهنگی، اجتماعی و حقوقی روبرو هستند که برای حضور آنها در فرآیند توسعه کشور باید آنها را برطرف کرد.

ربیعی با تسلیت درگذشت محمدرضا شجریان، گفت: در این هفته صدای آشنای دلنشین مردم خاموش شد و شجریان به رحمت حق پیوست. شجریان در جان جهان ایرانی جایگاه والایی داشت. او به تنهایی یک پل فرهنگی بود که تهران و شیراز و اصفهان و تبریز و همه شهرهای میهن را به دوشنبه، سلیمانیه و کابل و باکو پیوست داد. مرغ باغ ربّنا در مراودات پر برکتی که با چهره های درخشان موسیقی مقامی جمهوری آذربایجانی، تاجیکستان و افغانستان داشت، خویشاوندی آوازی یک تمدن بزرگ را به نمایش گذاشت.

سخنگوی دولت در پایان بخش مقدمه سخنان خود گفت: در آستانه روز جهانی عصای سفید هستیم و با پاس قدردانی به این دسته از هموطنان و به دلیل لزوم احترام جامعه به گروه‌های توان یاب، سالمندان و کودکان امروز از دوست دیرین و همکار رسانه ای عزیز جناب آقای معینی، مدیرمسئول ایران سپید که در تدوین لایحه جامع معلولان نقش آفرینی کردند، دعوت می کنم دقایقی مهمترین مسائل در حوزه خود را بیان کنند.

* دورکاری به معنای تعطیلی خدمات به مردم نیست

وی در رابطه با اینکه با توجه به پیک سوم کرونا دولت چه برنامه ای برای دورکاری کارمندان دارد؟ گفت: ما بخشنامه ای را از طریق سازمان اداری استخدامی ۷ خرداد ۹۹ به دستگاه ها ابلاغ کردیم که در صورتی که بتوانند زیرساخت دورکاری را تامین کنند می توانند از خدمات همکاری دورکاری افراد استفاده کنند. در دورکاری اولویت با افرادی است که بیماری زمینه ای دارند و شرایط دورکاری در این ابلاغ مشخص است. منظور ما از دورکاری تعطیلی نیست. جریان خدمت به مردم نباید با مشکل روبرو شود.

* بیش از ۸۰ درصد مبتلایان کرونا سالمندان هستند

ربیعی در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه اعمال جریمه ها برای عدم رعایت استفاده از ماسک چه ضمانت اجرایی دارد؟ تصریح کرد: قرار بود جریمه برای افرادی باشد که به جان مردم احترام نمی گذارند. هدف جریمه نبود و هر پولی واریز شود برای وزارت بهداشت و در زمینه خود کنترلی هزینه خواهد شد. این جریمه برای عده ای بود که علاقه ای به رعایت حفظ جان مردم نداشتند و ما برای آنها تدابیر انتظامی اندیشیدیم و برای ارائه دهندگان خدمت و صنوف جرایمی در نظر گرفته شده است. در تمام نهادهای عمومی و دولتی هم حراست ها را مکلف به کنترل و ارجاع آنها به کمیته های اداری کریده ایم و تا انفصال از خدمت هم ممکن است پیش برود.  

سخنگوی دولت افزود: در مورد صاحبان مشاغل عمومی اگر خودشان رعایت نکنند کاملا مشخص و قابل اجرا است. در مورد افرادی که هنجارهای سلامت را می شکنند دو گروه هستند که کاملا آمار و اطلاعاتشان وجود دارد و به صورت راندومی مورد شناسایی قرار می گیرند وجرایم از آنها اخذ خواهد شد. افرادی که مبتلا می شوند از طریق آزمایشگاه ها قابل شناسایی و کنترل هستند و در سطح شهر خیلی محترمانه و با شیوه های پیشبینی شده از آنها جریمه اخذ می شود.

ربیعی گفت: باید این امر را به هنجار تبدیل کنیم. چیزی که مربوط به حوزه جان و سلامت است در بسیاری از کشورها مورد نکوهش قرار می گیرد. جریمه یک ابزار است و ما باید مراعات کنیم و با مراعات حرکت کنیم. در خانواده ها رفت و آمد زیاد شد و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها مبتلا شدند و امروز بیش از ۸۰ درصد مبتلایان ما سالمندان هستند.

* ۲.۵ میلیارد دلار برای دارو مصرف می ‌کنیم

وی در رابطه با سخت تر شدن رسیدن ما به دارو بواسطه تحریم ها و اقدامات دولت در این زمینه، گفت: ما ۹۷ درصد داروی مورد نیاز کشور خود را در داخل تهیه و تولید می کنیم. آن سه درصد هم یا مقرون به صرفه نیست و یا در مورد دانش آن همکاران علمی در حال تلاش هستند. ۳.۷ میلیارد دلار در سال های ۹۷-۹۶ ارز برای دارو مصرف کردیم. در سال ۹۸ به سه میلیارد دلار و امروز به دو و نیم میلیارد دلار کاهش دادیم و در عوض توان داخلی خود را افزایش دادیم. داروهای داخلی ما آثار منفی کمتری روی مصرف کنندگان دارد. برخی داروها زمینه صادراتی نیز دارند و این استراتژی اصلی ما است.

ربیعی ادامه داد: امسال از ارز ۴۲۰۰ تومانی، یک میلیارد و پانصد میلیون دلار به این حوزه تخصیص دادیم و خواهیم داد. در روزهای اینده  ۱۰ هزار میلیارد تومان هم در بخش تجهیزات پزشکی خواهیم داشت. ما متاسفانه با بلایای طبیعی مواجه شدیم که به میزان تولید و استفاده ما فشار آورد اما ما تطابق پذیری داشتیم.

وی افزود: چند وقت پیش دیدم عملیات روانی توسط سخنگوی وزارت خارجه آمریکا صورت گرفت که برخی رسانه‌های خارج نشین از آن ابراز خوشحالی کردند. اینکه می گویند ایران اصلا تحریم دارو نیست و مشکلی ندارد عملیات روانی است. من نمی دانم اینها چه ایرانی هابی هستند؟ ما با هزار سختی داریم دارو را تامین می کنیم. اگر راستگو هستید اجازه دهید از محل پول خود در خارج از کشور و سوئیس داروها را وارد کنیم.

* تعطیلی راه‌حل مقابله با کرونا نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه «با توجه به همه گیری سنگین کرونا در تهران، دولت برنامه ای برای تعطیلی مجدد اصناف همانند ایام فروردین و ممانعت از سفر شهروندان ندارد؟ اخذ جریمه از متخلفین چه میزان در جلوگیری از شیوع کرونا و مقابله با موج سنگین اخیر موثر است؟»، گفت: جریمه فی نفسه به دنبال نشان دادن ناهنجاری با انگشت است. قصد ما بازدارندگی است. ما بیشتر دلمان همراهی و همکاری جامعه و نظارت همگانی را می‌طلبد و این جرایم در بخش های غیر فردی به اندازه کافی اثرگذاری دارد.

وی افزود: ما چشم اندازی در افق نزدیک برای از بین رفتن کرونا نمی‌بینیم و تعطیلی را راه حل مناسبی نمی‌دانیم. این مساله یه چالش جهانی است، ما امروز به یک میلیون ۲۰۰ هزار نفر برای بیمه کاری پول می‌دهیم. برای ثبت نام مجدد بیمه بیکاری تعدادی کمی آمدند و بازگشایی ها نشان داد که عده ای به کار برگشتند.

* تعطیلی مشاغل پرخطر هفته به هفته تمدید می‌شود

سخنگوی دولت افزود: بنابراین تعطیلی راه حل مناسب نیست و به جای تعطیلی باید به دنبال زندگی براساس پروتکل ها باشیم.

ربیعی گفت: البته در ستاد ملی کرونا تصمیم گرفتیم تعطیلی مشاغل پرخطر را هفته به هفته تمدید کنیم.

ربیعی گفت: در استان‌ها به استانداران اختیار دادیم که هر صنف و شغلی را که تشخیص می‌دهند بتوانند تعطیل کنند. اختیار تعطیلی صنوف پرخطر به استانها داده شده است و در تهران نیز در برخی موارد اعمال شده است.

* برای تولید واکسن کرونا با سازمان بهداشت جهانی همکاری می‌کنیم

سخنگوی دولت در رابطه با تهیه واکسن کرونا از چین و اقدامات دولت در این زمینه عنوان کرد: قبلا آمادگی کشور برای مشارکت در تولید واکسن کووید- ۱۹ را به دوستان چینی اعلام کرده‌ایم. همچنین با تلاش‌های صورت گرفته در داخل کشور برای تولید واکسن کرونا پیشرفت های خوبی داشته‌ایم و فعالیت های آنها ادامه دارد و به مراحل حساسی نیز رسیده اند.

وی افزود: برای خرید واکسن نیز ایران از ابتدا در برنامه‌ای که سازمان بهداشت جهانی برای تولید و توزیع واکسن کرونا با مشارکت کشورها راه اندازی کرده مشارکت فعال داشته و پیش پرداخت های لازم انجام شده است. براساس این برنامه سازمان بهداشت جهانی از کمپانی هایی که در تولید واکسن کرونا فعال هستند متناسب با پیشرفت حمایت می کند و هر کمپانی که به نتیجه رسید، کشورهای مشارکت کننده در اولویت تحویل واکسن هستند.

ربیعی خاطرنشان کرد: ایران ضمن مشارکت فعال در برنامه سازمان بهداشت جهانی برای خرید واکسن کرونا، تولید داخلی را هم با جدیت پیگیری می‌کند، بخشی از پیشرفت ها و دستاوردها به اطلاع سازمان بهداشت جهانی رسیده است.

سخنگوی دولت در رابطه با وضعیت قره باغ و درگیری های پیرامون آن گفت: هر تصمیمی در خصوص قره باغ باشد باید با مشارکت کشورهای درگیر باشد. پای تروریست نباید به منطقه باز شود. دوم اینکه موضوع آشتی و مذاکره است. وقتی به تفاهم نسبی عمومی بین کشورهای مهم منطقه و درگیر رسیدیم جزئیات طرح ایران در قره باغ  اعلام می‌شود.

وی در رابطه همسان سازی حقوق‌ها و اینکه برخی بازنشستگان اعلام کردند این اتفاق رخ نداده است و علت تاخیر آن، بیان کرد: چه زمانی در تاریخ امروز حقوق دادند؟ حقوق را پایان ماه می دهند و حتما پرداخت خواهد شد. تکلیف رئیس‌جمهور بود و آقای شریعتمداری هم سفت و سخت پیگیری کردند و مطمئنا اعمال می شود و به دلیل اینکه پلکانی است ممکن است به بالایی ها خیلی اضافه نشود زیرا قرار بود بازنشستگان را به هم نزدیک کنند. طی دو مرحله این انجام شده و به حداقل ها حداقل ۸۰ درصد اضافه شده است.

ربیعی در رابطه با معرفی ۵۵۳ مدیر متخلف در نهاد ریاست جمهوری از سوی سازمان بازرسی و تخلف این مدیران خاطرنشان کرد: به نظر من در شیوه بیان در حاکمیت، باید تجدید نظر کنیم. براساس مصوبه دولت در سال ۸۷ بررسی تخلفات به هیئت تخلفات ریاست جمهوری محول شد و قرار شد سازمان بازرسی تخلفات را به این هیئت بفرستد. تا سال ۹۲، ۶۴۳ پرونده به نهاد ریاست جمهوری ارسال شده است و این رقم طبیعی است و ۹۹ درصد اینها در آن دوره تبرئه شدند و از ۹۲ تا کنون ۲۰۴۵ پرونده ارجاع شده که بخش زیادی تبرئه شدند و ۱۲ درصد محکومیت گرفتند و این میزان به معنای فساد نیست‌. انفصال خدمت هم داشته ایم و موارد اندکی هم باید به دادگاه معرفی شوند.

* برخی دانشگاه‌های کشور بیش از دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی بودجه گرفته‌اند

سخنگوی دولت در رابطه با ساخت ساختمانی در دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی که به گفته برخی نمایندگان مجلس دارای تخطی از قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، تخلف در اجرای قانون بودجه سال ۹۹ و تخطی از قوانین و مقررات سازمان برنامه و بودجه است، گفت: متاسفانه گویی این روزها قرار است زمین به زمان دوخته شود و هر اقدامی را با تفسیری خاص به جامعه القا کنند آن هم به بدترین شکل و به شیوه ای ناامید کننده.

وی ادامه داد: در مورد خاص دانشگاه شهید بهشتی طرح احداث دانشکده فناوری های نوین پس از طی مراحل قانونی و تهیه گزارشات توجیهی فنی و اقتصادی اولین بار در سال ۹۱ پس از تصویب لایحه بودجه در مجلس به دانشگاه ابلاغ گردید و تاکنون همه ساله در قوانین بودجه سنواتی دارای اعتبار مصوب بوده و آخرین شماره طبقه بندی مربوط به قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور بوده است.

ربیعی عنوان کرد: با توجه به اعتبار اندک طرح مذکور طی سال‌های گذشته و عدم امکان احداث فضای جدید، فضای دانشکده فناوری های نوین در بخش های بیمارستانی دانشگاه شهید بهشتی جانمایی شد. قبلا مجموعه ای از فعالیت های دانشکده در بیمارستان طالقانی صورت می گرفت.

وی اضافه کرد: بنابر اظهار دکتر زالی از  مدت‌ها تصمیم بر این بوده که این فضا برای نیاز کرونا اختصاص یابد و بخش اداری به بخش درمان تبدیل شود. این فضا هم هفته پیش سقف آن فرو ریخته و چند پرسنل دارای جراحت شده و برخی دستگاه‌ها آسیب دیده اند. نو ساختن آنجا یک اضطرار است. در سال ۹۹ در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۹ آقای زالی رییس دانشگاه با رییس جمهور مکاتبه کرده است و در تیر ماه نیز وزیر بهداشت این درخواست را تکرار کرده است تا نهایتا رئیس‌جمهور دستور پرداخت را داده اند.

ربیعی تاکید کرد: ضمنا در سال گذشته موارد مختلفی را می توان ذکر کرد که به دانشگاه های کشور این اعتبار تخصیص یافته است. آیا در این دانشگاه ها هم قرار بوده پسر یا دختر کسی برود. اعتبار آن غیر از اعتبار صندوق توسعه ملی بوده است و در این ساختمان مرکز افکارسنجی، کالج بین الملل، مرکز تحقیقات نانو و دانشکده فناوری مستقر شده است.

وی تصریح کرد: در مورد دختر رییس جمهور هم قبلا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داده اند. ایشان طرح نیروی انسانی را براساس تعهدات خود می گذراند و اگر بخواهند به هیات علمی تبدیل وضعیت شوند باید مثل همگان در فراخوان شرکت کنند و این فراخوان در منظر دید همگان خواهد بود. این لیست نشان می دهد که به این همه دانشگاه بودجه اختصاص یافته است و دانشگاه‌هایی هم هستند که بیشتر از این رقم گرفته‌اند. نباید براساس حدس و گمان و از یک منظر سیاسی مطلبی تحلیلی را بیان کرد، راه شفاف سازی از بیان مطالب کدر نمی‌گذرد.

* باید چهره کریه تحریم‌ ها به مردم نشان داده شود

ربیعی در رابطه با حجم خسارات اقتصادی ناشی از کرونا در بخش‌های مختلف، گفت: عده‌ای حتی تمایلی برای به کار بردن جنگ اقتصادی ندارند. با این کار به نوعی ترامپ و جنایت آمریکا را تبرئه می کنند. همزمان با افزایش مقاومت باید چهره کریه تحریم ها نیز به مردم نشان داده شود.

* نامه رئیس مجلس به رئیس ‌جمهور هنوز ارسال نشده است

وی در رابطه با اصلاح ساختار بودجه عنوان کرد: اصلاحات ساختار بودجه در دستور کار دولت بوده و در بودجه سال آینده نیز در دستور کار است. نامه اعلام شده از سوی رئیس مجلس به رییس جمهور مبنی بر لزوم اصلاحات بودجه ۱۴۰۰ تا ساعت ۱۱ امروز که پیگیری شد به دفتر رئیس جمهور ارسال نشده است.

وی افزود: اخیرا سنت خبری براساس موضع گیری ها باب شده است که قبل از نوشتن یا ارسال یا دریافت نامه بین سران موضوع در افکار عمومی مطرح می شود. البته حسن نیت هست و با دلسوزی برای همکاری مواجه هستیم اما در خصوص اصلاح ساختار سازمان برنامه و بودجه از دو سال قبل، طرح اصلاح ساختار بودجه را در ۱۰ محور تهیه و به مجلس و شورایعالی هماهنگی اقتصادی ارائه کرده است.

سخنگوی دولت بیان کرد: در فرآیند تدوین بودجه ۱۴۰۰ هم، موارد مهمی از قبیل اجرای بودجه علمیاتی، مولدسازی دارائی های دولت، کاهش اتکاء بودجه به درآمد نفت و ... پیش بینی  شده است.

* برنامه ریزی برای تولید و عرضه حداقل ۱۲۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال آینده

ربیعی در رابطه با وضعیت بازار خودرو نیز عنوان کرد: جهت مدیریت تقاضا در بازار خودرو، همگام با تدارک و تامین نیازمندی‌های تولید و عرضه حداکثری خودرو به بازار،‌ این پیشنهادات در دست نهایی سازی است. افزایش عرضه فوری خودرو به بازار طی ماه های آتی مهر و آبان به میزان ۲۵ هزاردستگاه ماهانه با حداکثر مهلت تحویل ۴۵ روز و آذرماه تا اسفند به میزان ۳۰هزار دستگاه ماهانه با مهلت تحویل ۳۰ روزه است.

وی افزود: پیشنهاد بعدی برنامه ریزی برای تولید و عرضه حداقل ۱۲۵۰ هزار دستگاه خودرو در سال آینده و برنامه ریزی برای تامین نقدینگی و ارز مورد نیاز خودروسازان و زنجیره تامین جهت پشتیبانی از برنامه افزایش عرضه خودرو به بازار است.

ربیعی ادامه داد: همچنین هدفگذاری برای تامین مواد اولیه داخلی مورد نیاز صنعت خودرو و زنجیره تامین بصورت LC ریالی و برنامه ریزی برای واقعی سازی قیمت خودرو با هدف خروج تقاضاهای سوداگرانه از بازار و متعادل شدن قیمت خودرو ناشی از تقلیل فشار تقاضای کاذب از جمله این پیشنهادات است.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها