موج
کدخبر : ۳۴۷۶۹۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-347699

علی ربیعی:

سخنگوی دولت گفت: رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سطح کشور به ۸۵.۶۱ درصد کاهش یافته است. استفاده از ماسک در کشور به ۵۸ درصد کاهش یافته و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج، علی ربیعی سخنگوی دولت امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: امروز یادمان مولانا شاعر بزرگ پارسی، عشق و صلح و همبستگی است. مولانا هم انسان شناس بزرگی بود و هم درد و رنج جامعه و بشر را به خوبی می دانست. او معتقد بود که صبوری و تاب آوری از رموز موفقیت انسان است. از نگاه مولانا تاب آوری به معنای چشم بستن بر مشکلات و پذیرش کاستی ها نبود او معتقد بود که باید به جای هیجان های منفی و احساس یاس و ناامیدی با صبوری و شناخت بحران ها و رنج ها با چشمانی باز به آینده نگریست.

او بیان کرد: او باور داشت که تلخ و شیرین زندگی بهم آمیخته است و در هر کجای جهان که قدم بگذاری رنج و شادی را توامان با هم خواهی یافت. متاسفانه در خصوص کرونا شاهد کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و در نتیجه افزایش تعداد مبتلایان و جان باختگان بودیم. نسبت کاملا مستقیمی میان رعایت دسترالعمل‌های بهداشتی و میزان مبتلایان وجود دارد و باید نسبت به این موضوع حساسیت داشت.

* استفاده از ماسک در کشور به ۵۸ درصد کاهش یافته است

ربیعی اظهار کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی در سطح کشور به ۸۵.۶۱ درصد کاهش یافته است. استفاده از ماسک در کشور به ۵۸ درصد کاهش یافته و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود؛ بنابراین جلسه ستاد ملی کرونا اختیارات وسیعتری به استان‌ها برای اعمال محدود داد و بررسی قضایی با افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند در دستور کار خود قرار داد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی از موضوعات همپوشانی انفولانزا و کرونا بود. بررسی کشور‌های در نیم کره جنوبی که فصل سرد را سپری کرده اند نشان می‌داد که در مقایسه با سال گذشته ابتلا به آنفولانزا خیلی کمتر بوده است.

ربیعی گفت: تعطیلی‌های مراکز به علت و فاصله گذاری فیزیکی و رعایت دستورالعمل‌ها عامل کاهش آنفولانزا نسبت به سال قبل خواهد بود به رغم این تاکنون ۵.۱ میلیون دوز واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است. این تعداد برای گروه‌های در معرض خطر با ریسک بالا و خانم‌های باردار به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی تحویل داده شده که براساس پرونده‌های موجود به طور رایگان توزیع خواهد شد.

او افزود: تا اواخر مهرماه یک میلیون دوز دیگر به مراکز بهداشتی توزیع خواهد شد. در مجموع ۵.۲ میلیون دوز به طور رایگان برای گروه یاد شده در نظر گرفته شده است. لاز م به یادآوری است سال گذشته ۲۵۰ هزار دوز برای این امر واردات داشته‌ایم؛ همچنین ۱۴میلیون دوز دیگر وارد کشور خواهد شد که با محاسبه نرخ با ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی تحویل داروخانه‌ها برای جمعیت بالای ۶۵ سال و گروه‌های هدف دیگر داده خواهد شد که براساس کد برچسب روی دارو و کد ملی توزیع خواهد شد. در مورد این گروه نیز سال گذشته یک میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده بود.

* اختلاف جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان راه حل صلح آمیز دارد

سخنگوی دولت ادامه داد: ما با دقت ونگرانی مناقشه اخیر در مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان را تعقیب می‌کنیم. منطقه قفقاز در طول قرن‌های متمادی در زیر چتر وحدت بخش حوزه تمدن اسلامی-ایرانی، جغرافیای همزیستی وآشتی ادیان، زبان‌ها و هویت‌های فرهنگی ودینی گوناگون بوده، اما از هنگامی که برجسته سازی استعماری اختلاف‌های هویتی عرصه را بر مشترکات قرونِ تمدنی تنگ کرد شاهد عملیاتی از قبیل مهندسی ترکیب جمعیتی و پاکسازی‌های قومیتی وتبعید‌های دسته جمعی بوده‌ایم.

ربیعی در ادامه افزود: ما براین باوریم که جمهوری آذربایجان وجمهوری ارمنستان با الهام وانرژی گرفتن از تاریخ واز عصر همزیستی تمدنی در قرون پیشا-استعماری و با تکیه بر مشترکات فرهنگی خود می‌توانند راهی صلح آمیز برای اسکان آوارگان و برای بازگشت به دوران پیش از اشغال بیابند و جمهوری اسلامی آماده کمک به برقراری صلح پایدار در این منطقه است.

او تصریح کرد: مواضع جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت رعایت  و به رسمیت شناختن تمامیت اراضی جمهوری آذربایجان بسیار روشن است و دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون بار‌ها بر این حق مشروع در چارچوب حقوق بین الملل  و قطع نامه‌های سازمان ملل تاکید کرده است. ما همچنین براین باوریم که اختلاف دوکشور همسایه جمهوری آذربایجان وجمهوری ارمنستان راه حل صلح آمیز دارد و ایران و ترکیه و روسیه می‌توانند در جهت اجرایی سازی قطع نامه‌های سازمان ملل، آن دو همسایه را کمک کنند تا اختلافات خود را در اشکال مسالمت آمیز حل کنند.

* تعداد بسیاری از کالا‌های باقی مانده در گمرک ترخیص شدند

ربیعی با اشاره به بحث کالا‌های باقی مانده در گمرک گفت: این موضوع در چند جلسه ستاد اقتصادی و دولت مطرح شده بود. وزیر اقتصاد تدابیری اندیشیدن و تعداد زیادی از این کالا‌ها از گمرک ترخیص شدند.

سخنگوی دولت با اشاره به کالا‌هایی که وارد گمرک شده، ولی مجوز لازم از بانک مرکزی را دریافت نکرده بودند، گفت: براساس تصمیم معاون اول رئیس جمهور، مقرر شد بیش از ۵.۳ میلیون کالایی که تا ۵ مهرماه به طور اعتباری خریداری شده‌اند بانک مرکزی اقدام به تامین ارز کرده و تا این کالا‌ها از گمرک ترخیص شوند، برخی از این کالا‌ها نهاده‌های کشاورزی است و بخشی دیگر مواد اولیه کارخانجات و یا ماشین آلات خطوط تولیدی است.

او بیان کرد: به تولیدگران وارد کننده و تجار توصیه می‌کنیم از این فرصت که باهماهنگی وزارت خانه‌های صمت و اقتصاد و بانک مرکزی به وجود آمده است استفاده و نسبت به تخلیه بار خود اقدام کنند.

ربیعی با تبریک روز آتش‌نشان گفت: دیروز روز آتش نشانی بود و به همه آتش نشانان و آرزوی سلامتی و موفقیت برای آنان داریم. روز پجشنبه روز جهانی سالمندان است. تلاش در سال‌های گذشته دوران ورود به سالمندی همراه با سلامت افراد بوده بنابراین جبران خدمت کافی نبوده، اما در مورد حقوق بازنشستگان و گسترش خدمات بیمه ‌ای بخشی از تلاش ما در این دوران بوده است.

سخنگوی دولت گفت: امروز روز جهانی ناشنوانیان است. میزان انسانی بودن هر جامعه‌ای به میزان توجهی است که به گرو‌ه ‌های کم توان دارد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها