موج
کدخبر : ۳۴۶۸۱۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-346814

روحانی در جلسه هیات دولت:

رئیس جمهور گفت: آمریکایی ها وقتی سال ۹۷ این جنگ را علیه ما آغاز کردند گفتند چند ماه دیگر وارد تهران می‌شویم و گفتند این‌ها ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب خود را نخواهد دید، فکر می‌کردند فرش قرمز برای آن‌ها در فرودگاه امام و مهرآباد پهن شده است.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهار شنبه) در جلسه هیات دولت با تبریک آغاز هفته دفاع مقدس به ایثارگران و رزمندگان و مردم ایران که در برابر یک توطئه جهانی به خوبی مقاومت و ایستادگی کردند، گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدس روزهای تلخ و روزهای شیرینی را داشتیم؛ بعضی از روزها برای مردم بسیار غرور آفرین بود و جایگاه و ایستادگی ملت ما را به جهانیان به خوبی نشان می‌داد و تبیین می‌کرد.

او افزود: روزی که بعد از ۲۴ ساعت یا کمتر از این زمان از حمله ارتش بعث به مرزهای غربی و جنوبی ما، صبح اول مهرماه سال ۱۳۵۹، نیروی هوایی ما قدرت نمایی بزرگی در منطقه کرد و روز اول مهرماه ۱۳۵۹ به نام نیروی هوایی در اذهان مردم و در تاریخ دفاع مقدس ثبت شد.

رئیس جمهوری گفت: عصر ۳۱ شهریور هواپیماهای عراقی به شهرهای ما حمله کردند و نیروی زمینی عراق وارد مرزهای سرزمین ما شد و ساعت پنج صبح اول مهرماه ۱۴۰ فروند از هواپیماهای ما وارد خاک عراق شد و ضربات قاطعی را بر بسیاری از مواضع استراتژیک و مهم ارتش بعث عراق وارد کردند.

او اضافه کرد: ممکن است بگویید این عملیاتی بود که نیروی هوایی انجام داد اما باید آن مقطع و شرایط آن روز غروب ۳۱ شهریور را در ایران در نظر بگیرید و صبح فردای آن روز وقتی نیروی هوایی ما این قدرت را نشان داد برای مردم ما بسیار اهمیت داشت.

رئیس جمهوری گفت: البته در آن شب سخنان کوتاه امام برای مردم بسیار آرام بخش بود و ایشان اعلام کردند کسی آمده سنگی را پرتاب کرد و ملت ما جواب آن را خواهد داد. آن استحکام و بیان قاطع از فرماندهی کل قوا و قدرت نمایی نیروی هوایی به مردم ما و دنیا نشان داد تصورات دشمن تصورات واهی بود؛ در سال‌های بعد هم روزهای مهمی در تاریخ دفاع مقدس ما ثبت شد.

او اضافه کرد: مهر ماه سال بعد هم حصر آبادان در عملیات بسیار مهم ثامن الائمه شکسته شد. دشمن فکر می‌کرد آبادان سقوط می‌کند و امام فرموده بود حصر آبادان باید شکسته شود. ارتش و سپاه آن پیروزی بزرگ را در منطقه جنوب آفریدند. سال ۶۱ عملیات بسیار مهم فتح المبین انجام شد و خرداد ۶۱ هم بهترین روز دفاع مقدس بود و خرمشهر آزاد شد.

روحانی گفت: سوم خرداد سال ۶۱ وقتی صدا و سیما ساعت دو اعلام کرد خرمشهر آزاد شد سراسر ایران مردم یکپارچه به خیابان ریختند و شادمانی کردند و آن بهترین روز ما در دوران دفاع مقدس بود.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس روزهای تلخی هم داشتیم، به مردم بی‌دفاع دزفول در دوران دفاع مقدس اشاره کرد که هر روز از سوی موشک های عراقی بمباران می‌شدند و گفت: از روزهای تلخ دفاع مقدس روزی بود که دشمن از سلاح شیمیایی علیه مردم ما در سردشت استفاده کرد؛ روزی بود که دشمن ما از انواع سلاح‌های مخرب علیه رزمندگان ما استفاده کردند؛ آن روزی که هواپیمای مسافربری‌مان توسط جنگنده سرنگون شد و خون همه عزیزان با هم مخلوط شد و از نمایندگان مجلس گرفته تا مسئولان اجرایی و مسئولان قوه قضاییه و مسئولان نظامی در کنار هم در آن هواپیما در سال ۶۴ به شهادت رسیدند.

روحانی بیان کرد: ما از سال ۵۹ تحریم اقتصادی داشتیم، اما جنگ اقصادی از سال ۹۷ علیه ما شروع شد. وقتی سال ۹۷ این جنگ را علیه ما آغاز کردند گفتند چند ماه دیگر وارد تهران می‌شویم و گفتند این‌ها ۴۰ سالگی پیروزی انقلاب خود را نخواهد دید، فکر می‌کردند فرش قرمز برای آن‌ها در فرودگاه امام و مهرآباد پهش شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: ترامپ به رهبران اروپایی گفته بود که سه ماه شما صبر کنید، با این فشار اقتصادی که ما به ایران آورده‌ایم شما هم به تهران کمک نکنید که کار آنها تمام است؛ این توهم بود.

او افزود: می‌خواستند نظام را سرنگون کنند، اگر نشود بلوای بزرگ در داخل کشور درست کنند و یک توافق را بین ببرند، به هیچ کدام از اهدافشان نرسیدند، در تمام محاسبات اشتباه کردند و همان توافق که دو سال و نیم گفتند از بین بردیم، همان توافق در برابر آن‌ها ایستاد و آن‌ها را در شورای امنیت مفتضح کرد.

رئیس دولت تدبیر و امید افزود: در تاریخ سازمان ملل بی‌سابقه است که آمریکایی‌ها چند نوبت به شورای امنیت مراجعه کنند، شورای امنیتی که آن را حیاط خلوت خود می‌دانستند و طرحی را مطرح، ماه‌ها مقدمه‌چینی کنند، وزیر خارجه‌شان در منطقه و جهان گدایی کند تا در شورای امنیت قطعنامه‌ای علیه ایران تصویب کنند.

رئیس ‌جمهوری با بیان اینکه آنها می‌خواستند بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده و بگویند تحریم تسلیحاتی ایران در مهر ماه ادامه می‌یابد، بیان کرد: آمریکا با این همه ادعا فکر نمی‌کرد، فقط دومینیکن به پیشنهاد آنها رأی داد، اروپایی که متحد آنهاست، با آنها مخالفت کردند، روسیه و چین روبه‌روی آنها ایستاد، اندونزی با شهامت در مقابل‌شان ایستاد و در مرحله بعد، نیجر در مقابله آنها ایستاد. 

روحانی با بیان اینکه اقتدار و هیمنه آمریکا از بین رفت، عنوان کرد: وقتی آمریکا یک نگاه می‌کرد، ۲۰ کشور عقب می‌نشست. تصور نمی‌کردند ۱۳ کشور روبه‌روی آنها بایستند. این پیروزی و موفقیت ملت بزرگ ایران است؛ همانند ایستادگی در ۴۰ سال قبل و هشت سال دفاع مقدس. امروز هم بعد از ۴۰ سال این موفقیت بزرگ حقوقی، سیاسی و دیپلماتیک را در سازمان ملل به دست آورد. 

* علت پیروزی ما فقط باور و ایستادگی مردم است

او با طرح این پرسش که علت پیروزی آن روز و امروز ما چیست، یاد آور شد: علت این پیروزی فقط باور و ایستادگی مردم است. در ۴۰ سال پیش مردم باور کردند که به ما تجاوز و ظلم شده و یک کشور خارجی به دستور اربابان خود، به کشور ما، تمامیت ارضی و منافع ملی ما حمله کرده است.

روحانی گفت: مردم جنگ را با تمام وجود خود لمس کردند و احساس کردند که بار جنگ بر دوش همه است، نه فقط بر دوش نیرو‌های مسلح. مردم از روز اول تشخیص دادند که این جنگ بر علیه منافع ملی و تمامیت ارضی و شرف و افتخار ملی است و  چون مردم بار جنگ را بر دوش خود حس کردند و نگفتند «ارتش و سپاه بروید بجنگید و ما نشسته‌ایم و نگاه می‌کنیم اگر اشکال و ایرادی بود در رسانه‌ها اشکالات آن‌ها را اعلام کنیم و اگر اقدامات دیگری انجام می‌دادید بهتر بود.

رئیس جمهوری گفت: مردم احساس کردند جنگ تحمیلی علیه خود آن‌ها آغاز شده است و همه به میدان آمدند، یک نفر نبود که در میدان جنگ نباشد. یک بار در عملیاتی در جنوب، دو فرزند رهبر معظم انقلاب که در آن زمان رئیس جمهوری بودند را در جبهه دیدم؛ همچنین دو فرزند مرحوم هاشمی رفسنجانی که آن زمان رئیس مجلس و فرمانده جنگ بود را در جبهه دیدم، در همان عملیات عده‌ای از فرزندان مقامات قضایی را در جبهه دیدم و با خود گفتم این جنگ امکان دارد شکست بخورد.

او افزود: جنگی که فرزندان روسای قوا و همه مردم در هر سمتی از روستایی و شهری، سنی و شیعه، مسلمان و ارمنی حضور دارند و همه به میدان آمده‌اند، شکست نمی‌خورد. اگر فقط ارتش و یا سپاه بخواهند بجنگند امکان شکست و پیروزی وجود دارد، اما اگر ملت ایران ایستاد، حتما پیروز است و تردیدی وجود ندارد که یک ملت در برابر یک قدرت حتی اگر همه قدرت‌های بیرونی پشتیبان آن‌ها باشند، شکست بخورد.

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: در زمان جنگ همه امکانات را به ارتش صدام می‌دادند، هر روز هواپیما، بالگرد، توپ جنگی، تانک، نفربر موشک و سلاح شیمایی به آن‌ها می‌دادند، مظلومیت ما در آنجا بود که یک توپ پدافند هوایی دفاعی برای شهر و روستا ساخت مشترک دو کشور اروپایی بود و تعمیر لازم داشت که تعدادی از آن را برای تعمیر به آن کشور فرستادیم و آنها طبق قرارداد به تعمیر آن متعهد بودند، پس از مدتی پیگیری کردیم و اعلام کردند «ما نمی‌توانیم آن را تعمیر کنیم شما در حال جنگ هستید»؛ به آن‌ها گفتیم اگر انجام نمی‌دهید تجهیزات را پس بدهید، گفتند «نه نمی‌توانیم پس بدهیم؛ این وسیله نظامی است و شما در جنگ هستید» به آن‌ها گفتیم که این پدافند دفاعی برای دفاع از شهر است.

* یک ملت روی پای خود ایستاد و خداوند پیروزی‌ را نصیب ما کرد

روحانی ادامه داد: اروپا و کشور‌های غربی در برابر ملت ما چه کردند، البته آن‌ها به صدام هواپیما دادند تا کشتی‌ها و شهر‌های ما را بزند، از این طرف هم به ما تجهیزات نمی‌دادند، اما آن‌ها طبق قرارداد خود هم عمل نکردند، توپ پدافند را دادیم، تعمیر که نکردند، پس هم نمی‌دادند.

رئیس جمهوری افزود: ما روی پای خود ایستادیم، یک ملت روی پای خود ایستاد و خداوند آن پیروزی‌ها را نصیب ما کرد و با رهبری امام راحل، فداکاری و حضور همه مردم در صحنه، با همه سختی‌هایی که مردم در هشت سال دفاع مقدس تحمل کردند، خداوند آن پیروزی‌ها را برای ما نازل کرد که آخرین پیروزی بزرگ ما، «عملیات مرصاد» بود.

روحانی یادآورشد: اولین پیروزی ما در اول مهر ماه۱۳۵۹ با حمله ۱۴۰ فروند هواپیما بود و آخرین پیروزی ما نیز عملیات مرصاد بود که آن‌ها را درهم شکستیم؛ عراقی‌ها، مزدوران و انسان‌های کثیفی را که به ظاهر بنام ایرانی بودند و از پشت به ملت ایران خنجر زدند را شکست دادیم؛ کاری که در مرصاد انجام شد باز ارتش، سپاه، نیروهی هوایی و هوانیروز همه به صحنه آمدند و بسیج شدند و آن موفقیت بزرگ را بدست آوردیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: آن زمان مردم باور کردند در جنگ هستیم و باور کردند که بار این جنگ بر دوش همه است و خداوند پیروزی را نازل کرد، امروز برخی باور ندارند که در جنگ هستیم و آن را شوخی تلقی می‌کنند، ما ۲ و نیم سال است که شبانه روز در جنگ اقتصادی هستیم.

رئیس جمهوری عنوان کرد: مردم ما بدانند مسئولان اقتصادی کشور و بسیاری از بخش‌های خصوصی و عمومی غیردولتی، در این دو سال و نیم فداکاری کردند و امروز هم فداکاری می‌کنند. جنگ جنگ است. پیغمبر اسلام هم در جنگ احد مجروح شد و دندان مبارکش شکست. ممکن است امیرالمومنین هم مجروح شود و فرق مبارکش در جنگ خندق شکافته شود.

او یادآور شد: ممکن است عده‌ای هم کشته شوند و حمزه سیدالشهدا نیز ممکن است شهید شود و جنگ خوشی ندارد. ممکن است کسی بگوید این جنگ حق علیه باطل است پس ما نباید صدمه ببینیم و نباید شکست بخوریم. اینچنین نیست. جنگ، هم پیروزی و هم شکست است. امیرالمومنین فرمود یک روز در میدان جنگ ما پیروز می‌شویم و یک وقتی هم دشمن پیروز می‌شود.

روحانی بیان کرد: ما امروز اول باید باور کنیم که در جنگ هستیم و دوم اینکه باید باور کنیم بار این جنگ تنها بر دوش دولت نیست. عده‌ای کنار ننشیند و بگویند ما اینجا نشسته‌ایم، شما اگر درآنجا به آنطرف می‌رفتید بهتر بود، اگر اینجوری می‌زدید بهتر بود، اگر اینجا می‌ایستادید بهتر بود. این جنگ تنها بر دوش دولت نیست و بر دوش همه است. ما در یک جنگ بزرگ وارد شده‌ایم و پیروز هم می‌شویم.

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اگر ملت ما باور کند که در جنگ قرار داریم که باور هم کرده و اگر همه مسئولان به جنگ بیایند و مانند جنگ تحمیلی کمر ببنندند و همه در کنار هم باشیم، پیروز و موفق می‌شویم.

روحانی گفت: امروز بحمدالله این شرایط را کم کم می‌بینیم که قوای سه‌گانه، نیرو‌های مسلح و همه ارکان کشور یکصدا هستند. ما توانستیم در برابر این همه فشاری که کرونا داشت و الان هم دارد، بایستیم. رهبر انقلاب اسلامی ایستادند و همه مردم آمدند و کنار هم قرار گرفتیم و همه به هم کمک کردیم و در نهایت هم موفق خواهیم شد و موفقیت ما در کرونا قابل مقایسه با کشور‌های پیشرفته دنیا است.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و فعالیت‌هایی که در سال‌های اخیر انجام شده، گفت: در بسیاری از تولیدات صنعتی امروز رشد قابل ملاحظه داریم در فولاد، خودرو، پتروشیمی اینگونه است. بنابر آمار اعلام شده وزارت صمت در مقایسه با سال گذشته در خودروسازی ۱۸ و نیم درصد در لوازم خانگی ۴۲ و نیم درصد و در شمش آلومینیوم ۵۰ درصد، در فولاد خام ۸ درصد در سیمان ۱۵ درصد رشد داشته ایم و این نشان می‌دهد که علیرغم اینکه در شرایط کرونا قرار داشتیم و به تبع آمار باید پایین می‌آمد، رشد داشته‌ایم.

* در جنگ تحمیلی آغازگر نبوده‌ایم و در آن جنگ ایستاده‌ایم

وی ادامه داد: این آمار‌ها نشان می‌دهد که مردم ما فداکاری می‌کنند و احساس می‌کنند در شرایط کرونا و مشکلات و جنگ با یک قلدر و زورگو هستیم که به حرف هیچ کس گوش نمی‌کند، در حوادث یک ماه اخیر دیدیم که با وجود مخالفت‌های همه دنیا، دشمن باز هم قلدری کرد و خود آن‌ها فهمیدند که موفق نشده‌اند.

رئیس جمهوری افزود: با وجود این همه پیش نویس و تبلیغات و رفت و آمد‌های متعدد بین نیویورک و واشنگتن در نهایت چند شرکت و شخصیت را تحریم کردند و این نتیجه کار پنج، شش ماهه آن‌ها است.

رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: ما امروز می‌توانیم و آماده‌ایم که در این جنگ به موفقیت برسیم، همیشه گفته‌ایم که ما در این جنگ آغازگر نبودیم همچنانکه در جنگ تحمیلی آغازگر نبوده‌ایم و در آن جنگ ایستاده‌ایم و پیروز شده‌ایم و در این جنگ نیز ایستادگی می‌کنیم و پیروز می‌شویم.

روحانی تصریح کرد: دولت امکانات لازم را در بخش اقتصادی برای حل موانع تولید و تسویه حساب تسهیلات ارزی که شرکت‌ها گرفته اند فراهم می‌کند. هر شرکتی که تسهیلات ارزی دریافت کرده است اعم از صندوق توسعه و بانک‌ها می‌تواند به ریال آن را تسویه کند؛ رفع مشکلات مردم همواره مد نظر ما بوده و برای آن‌ها راه حل در نظر گرفته‌ایم.

او در پایان گفت: امیدواریم خداوند ما را در این جنگ که یک امتحان بزرگ است به پیروزی و موفقیت برساند، امیدواریم ادامه دهنده راه رزمندگان و شهدا باشیم و خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها