موج
کدخبر : ۳۴۴۱۳۷ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-344137

روحانی در جلسه هیات دولت:

رئیس ‌جمهور گفت: عزاداری امسال ماه محرم بهانه‌ای به دست دشمنان نداد و با همه اصول مذهبی، دینی، اخلاقی و بهداشتی انجام گرفت.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌ جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت گفت: امسال عزاداری مردم در محرم یک شکوه خاصی داشت و از جهاتی یک عزاداری استثنایی بود، علیرغم اینکه مردم به دلیل مراقبت و رعایت پروتکل ‌های بهداشتی محدودیت‌هایی داشتند اما عزاداری امسال از ابتکارات خوبی بهره ‌مند شد. عزاداری‌ها در مجالس انجام می‌گرفت و به کمک فضای مجازی برای اقوام، دوستان و حتی خارج از کشور پخش می‌شد.

* عزاداری در خانه ها امسال پررنگ شد

روحانی افزود: عزاداری در خانه ‌ها که در سال ‌های قبل کمرنگ شده بود، امسال پررنگ شد. طبق آمار وزارت بهداشت و وزارت کشور، در اغلب مجالس ما در سراسر کشور یعنی در ۸۰ درصد مجالس، پروتکل‌ها مراعات شد. غالب نذورات نیز به صورت مواد خشک به خانواده‌ها داده شد و عزاداری شکوهمند و استثنایی در تاریخ ایران ثبت شد.

وی افزود: از رهبر انقلاب و مرجع تقلید و حوزه های علمیه تشکر می ‌کنم که با بیانات و عمل‌شان راه و مسیر عزاداری با حکمت امسال را ترویج کردند. از همه افرادی که بر امر عزاداری نظارت کردند، چه بانیان و چه ناظران بهداشتی هم قدردانی می‌کنم. همچنین از همه واعظان و مداحانی که با ابتکارات جدید به کوچه و خیابان ها رفتند نیز تشکر می‌کنم.

رئیس ‌جمهور با بیان اینکه عزاداری امسال ماه محرم بهانه‌ای به دست دشمنان نداد، گفت: عزاداری‌ها با همه اصول مذهبی، دینی، اخلاقی و بهداشتی انجام گرفت.

روحانی با اشاره به آغاز سال تحصیلی، گفت: برای ما مهم بود که در تمام مراحل بگوئیم فاصله جان و نان معنا ندارد و فاصله جان و کار، معیشت و سلامت، سلامت و دیانت معنا ندارد و در ماه محرم دیدیم که فاصله‌ای بین این دو نبود.

وی افزود: از ۱۵ شهریور می‌خواهیم بگوئیم که فاصله‌ای بین جان و یادگیری و آموزش وجود ندارد و هم می‌شود درس خواند و هم می‌شود مراتب تحصیلی را ادامه داد و جوانان به آینده خود هم امیدوار باشند.

* اولویت اول ما آموزش حضوری است

رئیس‌جمهور ادامه داد: امسال به طور طبیعی، آموزش به صورت مرکب خواهد بود یعنی ترکیب شده از آموزش حضوری و غیرحضوری. آنجایی که آموزش و پرورش می‌تواند کلاس‌های خود را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشکیل دهد، معلمان سرکلاس می‌روند. اولویت اول ما آموزش حضوری است البته همه دستورالعمل‌ها باید مراعات شود.

روحانی تاکید کرد: من از خانواده‌ها می‌خواهم که آنها هم در رعایت دستورالعمل‌ها مشارکت کنند.

* امسال هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل محروم بماند

وی با بیان اینکه تصمیم ما بر این است که امسال هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل محروم بماند، گفت: ما در کنار آموزش حضوری، در مرحله دوم صداوسیما را داریم یعنی شبکه‌های لازم در سیما و صدا با آموزش و پرورش همکاری می‌کنند. علاوه بر تحصیل حضوری، فضای مجازی نیز در این زمینه فعال خواهد بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه مدارس خصوصی معمولاً با یک شرایط خاصی با دانش آموزان خود در تماس بودند، گفت: در مدارس دولتی وزارت آموزش و پرورش یک شبکه‌ای را تهیه کرد به نام «شبکه شاد» که در اختیار دانش آموزان عزیز قرار گرفت. برای این شبکه، مردم متحمل یک پرداخت مالی می‌شدند. حالا هر مقداری که آموزش و پرورش لازم می‌دانست خانواده‌ها مجبور بودند که پول اینترنت را پرداخت کنند تا بتواند از این شبکه استفاده کنند.

* شبکه شاد باید بدون هزینه باشد

روحانی تصریح کرد: امروز من هم به سازمان برنامه و بودجه و هم به وزیر آموزش و پرورش و وزیر ارتباطات دستور داده‌ام که شبکه شاد برای مدارس دولتی و برای دانش آموزان باید بدون هزینه باشد و هیچ پرداختی خانواده‌ها نباید در این زمینه انجام دهند و همانطور که وزارت ارتباطات ما مدارس را به شبکه ملی اطلاعات متصل کرده و این کار بزرگ را بدون هزینه انجام داده است، این کار هم باید بدون هزینه انجام بگیرد و اگر کمک مالی هم می‌خواهد، سازمان برنامه و بودجه است.

وی تاکید کرد: خانواده‌ها مخصوصاً آنهایی که وضع مالیشان طوری نیست که بتوانند این هزینه‌ها را پرداخت کنند نباید پولی پرداخت کنند و آموزش به معنای واقعی کلمه باید برای دانش آموزان رایگان باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه نکته بعدی تبیین شرایطی است که ما از جنبه اقتصادی و سیاسی در آن قرار داریم، افزود: از لحاظ اقتصادی یک بعد همان کاری است که آمریکایی‌ها از اوایل سال ۹۷ آغاز کردند و یک سال و نیم است که آن را ادامه می‌دهند.

روحانی گفت: اقدام آنها این بود که با فشار اقتصادی، دولت و مردم را در برابر خواسته‌های نامشروع و غلط خود تسلیم کنند. فهمیدند که نمی‌شود و آشکار شد که این کار امکان پذیر نیست، البته بار سنگینی به لحاظ اقتصادی روی دوش مسئولان اقتصادی کشور افتاد و همچنین بار سنگینی بر دوش مردم و معیشت آنها افتاد. اما مردم تحمل کردند، دولت و همه مقامات مسئول اعم از قوای سه گانه و سایر ارکان کشور همه، این بار را تحمل کردند و نشان دادند که واقعاً یک معجزه تاریخی اتفاق افتاد.

* مردم سختی‌ ها را تحمل می‌ کنند

وی با بیان اینکه هیچ کشوری فکر نمی‌کرد در چنین تحریم شدید سه ساله‌ای که اکنون دو سال و نیم آن گذشته و تا پایان سال سه سال می‌شود، مردم و دولت بتوانند مقاومت کنند و خم به ابرو نیاورند، تاکید کرد: مردم سختی‌ها را تحمل می‌کنند و استقلال، آزادی، اصول و حقوق آنها بر همه آن چیزهایی که آنها [یعنی دشمن] فکر می‌کند ترجیح دارد.

رئیس جمهور اظهار داشت: یکی از مواد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ این است که در اواخر مهر ماه، ایران از تحریم تسلیحاتی خارج می‌شود، یعنی می‌تواند از لحاظ تسلیحاتی هر چه خواست بخرد و هر چه خواست بفروشد. این برای آمریکایی‌ها سنگین بود از این رو قطعنامه‌ای را پیشنهاد داده‌اند.

روحانی با بیان اینکه مردم ما مطلع هستند که ۱۳ عضو شورای امنیت در برابر آمریکا ایستادند و این در تاریخ کم نظیر است که آمریکا بیاید قطعنامه‌ای را در شورای امنیت پیشنهاد بدهد و فقط یک رای داشته باشد، اظهار داشت: این یک شکست مفتضحانه ای برای آمریکا بود.

وی با بیان اینکه بعد از این شکست آنها به دنبال طرح دیگری افتادند و فکر کردند که می‌توانند کسب آبرو کنند، خاطرنشان کرد: گفتند که ما می‌توانیم از سازوکار درون برجام استفاده کنیم، این یکی از حرف‌های خنده دار تاریخ است. من فکر نمی‌کنم کسی که الفبای حقوق و سیاست را بلد باشد و همچنین الفبای تعامل را قبول داشته باشد، این را نفهمد که وقتی کسی از یک قرار داد خارج شد و کنار رفت نمی‌تواند بعد از دو سال یا سه سال برگردد و بگوید از امتیاز آن قرارداد استفاده کند.

رئیس جمهور تاکید کرد: این را همه می‌فهمند و هر کودکی هم می‌فهمد. اما در عین حال آمریکا برای اینکه کسب وجهه کرده و برای انتخاباتش سر و صدا کند این حرف ناپسند و ناروا را اعلام کرد که ما می‌خواهیم به شورای امنیت برویم و تحریم‌ها را برگردانیم.

روحانی افزود: خوشبختانه دیروز در وین ۴+۱ با صراحت اعلام کردند که ما در کنار برجام هستیم و آمریکا حق سوء استفاده ندارد و اصلاً از برجام خارج شده است؛ نه فقط از برجام خارج شده بلکه هر که به برجام عمل کرده او را تنبیه کرده است. یعنی نه فقط ۲۲۳۱ را نقض کرده بلکه هر که به این قطعنامه عمل کرده آمریکا آن را مجازات کرده است.

وی تصریح کرد: یک فرد و یک کشور اینچنینی حالا عنوان کند که درست است که من این خانه را ویران و نابود کرده‌ام و هر کاری که خواسته‌ام برخلاف مقررات انجام داده‌ام اما گوشه خانه به عنوان مثال یک جعبه خرمایی بوده و می‌خواهم بروم و آن را بردارم و بخورم؛ آمریکا کار عبث و کودکانه‌ای را آغاز کرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی گفت: من یکی دو روز قبل با رئیس شورای امنیت تلفنی صحبت کردم و او هم کاملاً نظر ما را قبول داشت و گفت: «ما قبول داریم که آمریکا حق استفاده از چنین فرصتی را ندارد و فرصت خود را از دست داده است و از این قطعنامه و توافق به طور کامل خارج شده است».

روحانی با بیان اینکه امروز هم در شورای امنیت می‌بینیم که یک اتفاق نظری وجود دارد و این یک پیروزی بزرگ دیگر برای ایران خواهد بود، اظهار داشت: به نظر من این هم در تاریخ، کم‌سابقه بوده است که یک کشوری از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع بین‌المللی با آمریکا درگیر شود و چندین بار بتواند آمریکا را شکست دهد و انشاء‌الله در این مرحله هم آمریکا شکست خورده است.

* آمریکا جز سر و صدا چیزی به دست نمی ‌آورد

وی تاکید کرد: قطعاً آمریکا جز تبلیغات و سر صدا و اینکه بگوید چندم شهریور تحریم‌ها را برمی‌گردانیم، توفیقی به دست نخواهد آورد از این حرف‌های بی‌محتوا و بی‌اساسی است که آمریکا به طور کلی خودش این حق را از خودش سلب کرده برای اینکه ۲ سال و نیم گذشته به طور کامل از این توافق خارج شده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم ما در این زمینه مطمئن باشند که دولت از همه توان و قدرت خود استفاده خواهد کرد. به ویژه وزارت امور خارجه و همه مقامات این وزارتخانه و همه سفرای ما از امکانات خود استفاده می‌کنند و مردم بدانند آمریکا در این مرحله هم موفقیتی به دست نخواهند آورد.

* آمریکا قصد داشت که ما را در برابر حرف‌های ناروای خود تسلیم کند

روحانی با بیان اینکه آمریکا دنبال این بود که ما را از لحاظ اقتصادی شکست دهد و قصد داشت که ما را در برابر حرف‌های ناروای خود تسلیم کند، گفت: امروز بحمدالله می‌بینیم که از آغاز امسال علیرغم کرونا، مشکلات و علیرغم اینکه تقریباً دو ماه روابط ما با خارج، ارتباطات اقتصادی، حمل و نقل، صادرات و واردات کالا با مشکلات زیادی توام بوده، بانک مرکزی تا امروز ۱۴.۵ میلیارد دلار هم برای کالاهای اساسی و هم برای کالاهای ضروری پرداخت کرده و معنای آن این است که ما در روند و روال خوبی قرار داریم.

وی گفت: همه کشورها در طول این مدت کرونا از لحاظ اقتصادی دچار رشد منفی بسیار زیادی شده‌اند و اقتصادشان کوچک شده اما در جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم همه فشارها و تحریم، در دوران کرونا اقتصاد ما فقط ۱.۷ در سه ماهه اول امسال کوچک شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اقتصاد ما کمتر از دو درصد کوچک شده و نشان‌دهنده آن است که همه مسئولان تلاش می‌کنند و طی ماه‌های اخیر در صنعت، تولید، کشاورزی و بخشی از خدمات شاهد رشد بسیار خوبی بوده‌ایم و اگر این روند به همین خوبی ادامه پیدا کند، شاید بتوانیم پایان امسال به رشد مثبت غیرنفتی برسیم. در حال حاضر شرایط کشور به گونه‌ای است که این امید را به ما می‌دهد تا پایان امسال شاهد رشد مثبت غیرنفتی باشیم.

روحانی تصریح کرد: صحبت‌هایی در برخی از رسانه‌ها مطرح می‌شود مبنی بر اینکه در کشورمان از لحاظ رشد نقدینگی در شرایط انفجار قرار داریم. بنده می‌خواهم این آمار را به مردم ارائه دهم که رشد نقدینگی ما در پنج ماهه اول امسال نسبت به پایان سال گذشته معادل ۲.۹ درصد بوده است.

* رشد پایه پولی ما کمتر از سه درصد بوده است

وی افزود: رشد پایه پولی ما ۲.۹ درصد بوده به این معنا که نقدینگی خطرناک، نقدینگی بر مبنای رشد پایه پولی است که الحمدالله رشد پایه پولی ما کمتر از سه درصد بوده و نشان می‌دهد که مسیر حرکت اقتصادی ما صحیح و درست است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز به بنده اطلاع داد که برای اشتغال روستایی در مرحله جدید از ابتدای مرداد ماه اقداماتی آغاز شده و در حال انجام است که ۶,۰۰۰ میلیارد تومان برای اشتغال روستایی اختصاص می‌دهیم و بنده باید بگویم که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم برای روستاها قدم‌های بسیار خوبی از لحاظ آب سالم و پایدار، برق، گاز، راه روستایی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و ارتباط فضای مجازی برداشته شده است.

روحانی تأکید کرد: همچنین از لحاظ اشتغال اقدامات بسیار خوبی در روستاها انجام شده و منابعی را در اختیار روستاها با نرخ ارزان چهار یا شش درصد قرار می‌دهیم. برای سرمایه در گردش هم منابعی با نرخ حدود ۱۰ درصد در اختیار آنان قرار می‌دهیم و سهم اشتغال روستایی ما در سبد اشتغال کشور از سه درصد به ۲۵ درصد رسیده که حرکت بسیار بزرگی است.

وی گفت: از همه اعضای هیئت دولت، وزرا، استانداران و مسئولان در سراسر کشور تقاضا می‌کنم که در شرایط امروز کشور تلاش بیشتری کنند. تلاش آنان باید در بخش‌های گوناگون اعم از تولید، صنعت، کشاورزی و اشتغال باشد و لازم است قدم‌های بسیار خوبی در این بخش‌ها برداشته شود؛ همانطور که تاکنون قدم‌های ارزشمندی در این راستا برداشته شده است.

* اقدامات خوبی در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی انجام شده است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اقدامات خوبی در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی انجام شده است، گفت: در زمینه بذر و همچنین الگوی کشت و حمایت از کشاورزان اقدامات خوبی انجام شده که باید ادامه دهیم.

روحانی افزود: همچنین در زمینه صنعت و معدن اقدامات بسیار خوبی انجام شده، امیدواریم ما بتوانیم این اقدامات را در کنار مردم به خوبی ادامه دهیم و اگر قوای دیگر به ما کمک کنند، سرعت کار بیشتر می‌شود.

وی تصریح کرد: ما طرح‌هایی داشتیم و امیدوار بودیم در هفته‌های گذشته با کمک قوای دیگر نهایی شود و به نفع کشور بود که به تأخیر افتاد؛ البته ما راه‌های دیگری را پیدا می‌کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از این هفته در جلسه اقتصادی خود دنبال راهکارهای دیگری هستیم، گفت: حتماً دولت، کشور و نظام ما در مقابل این فشارها سر خم نخواهد کرد و انشاءالله تلاش می‌کنیم که در زمینه‌های اشتغال و معیشت مردم، شرایط مناسب‌تری را طی ماه‌های پیش‌رو داشته باشیم.

روحانی بیان کرد: قوای دیگر هم بدانند که دولت در ۱۱ ماه پایانی کار خود قرار دارد، فشار کاری دولت امروز بیش از هر زمان دیگری است و همه وزرا به دنبال آن هستند که طرح‌های ناقص و نیمه‌تمام خود را تکمیل کنند.

وی اظهار داشت: امیدواریم همه به دولت کمک کنند تا در کنار هم بتوانیم کشوری آباد و سرافراز داشته باشیم و همه دشمنانمان را در سراسر منطقه و جهان ناامید کنیم.

رئیس‌جمهور یادآور شد: ما اخیراً جلسه‌ای هم درباره روابط نزدیک‌تر با کشورهای همسایه برگزار کردیم، الحمدالله با بیشتر همسایگان به جز یکی، دو کشور روابط خوبی داریم و تصمیماتی که اخیراً گرفته‌ایم بر این مبنا است که روابطمان را با کشورهای همسایه و دوست توسعه دهیم.

روحانی با تأکید بر اینکه تعامل به معنای قدرتمند بودن دو کشور است، گفت: هر کشوری که توانمندی‌اش بیشتر باشد، می‌تواند تعامل بهتری با دنیا داشته باشد و ما امیدواریم که در این تعامل با دنیا بتوانیم سهم خودمان را در اقتصاد جهانی حفظ کنیم.

وی اظهار داشت: دنیای امروز یک دنیای یکپارچه و یک‌کاسه است و هیچ کشوری نمی‌تواند خودش را جدا کند. ما جنس تولید می‌کنیم و می‌خواهیم واردات و صادرات کنیم، در همه جهان این‌گونه است، جهان در یک بازار عمومی است و در دنیا یک بازار یعنی بازار جهانی داریم.

رئیس‌جمهور افزود: یا ما در بازار جهانی سهم داریم یا نداریم که اگر نداشته باشیم، ضرر و اگر داشته باشیم می‌توانیم به پیشرفت خودمان ادامه دهیم. اساس تعامل سازنده این است که سهم خودمان را در بازار ثروت، قدرت و روابط بین‌المللی داشته باشیم که انشاءالله سهم خودمان را خواهیم داشت همانطور که در این هفت سال تلاش کردیم، در سال پیش‌رو هم این روند را ادامه می‌دهیم.

روحانی گفت: در پایان می‌خواهم از وزارت بهداشت و درمان تشکر کنم که در این شرایط کرونایی که هر روز تلاش می‌کنند، تلاش جدیدی را شروع کردند تا ما بتوانیم سیستم درمان را از راه دور انجام دهیم. درواقع بتوانیم «تله‌مدیسین» را برقرار کنیم که با این سیستم فضای مجازی، مردم بتوانند راحت‌تر مشورت‌های طبی داشته باشند و حتی نسخه‌ها و دستورالعمل‌های لازم را بگیرند و از این طریق یک تحول بزرگ در دولت الکترونیک و بخش سلامت الکترونیک را شاهد خواهیم بود. این روند در دو، سه استان به عنوان نمونه در حال انجام است و به همه استان‌های کشور تعمیم خواهد یافت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو
  • گزارش
  • یادداشت

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها