موج
کدخبر : ۳۳۶۶۱۵ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-336615

معاون اول رئیس‌ جمهور بر اهمیت تدوین سیاست ‌ها و برنامه‌ های فناورانه مبتنی بر آمایش سرزمینی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌ جمهور در شورای عالی عتف صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد با تاکید بر اهمیت تدوین سیاست ‌ها و برنامه‌ های فناورانه مبتنی بر آمایش سرزمینی، گفت: با توجه به محدودیت منابع باید با تهیه برنامه دقیق و جامع، بودجه طرح ‌های پژوهشی متناسب با اولویت استان ‌ها هزینه شود.

جهانگیری با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی دبیرخانه شورای عالی عتف درباره برنامه عملیاتی توسعه علمی، فناوری و نوآوری در ده استان منتخب کشور، اظهار داشت: این برنامه‌ها باید متناسب با برنامه هفتم توسعه همه جانبه کشور باشد و سازمان برنامه و بودجه محوریت کار را در اختیار داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور ضرورت به مرحله اجرا رسیدن طرح‌های پژوهشی و فناورانه را خاطرنشان ساخت و با تاکید بر اینکه برای تأمین مالی این طرح‌ها بویژه از محل منابع بخش خصوصی باید تلاش بیشتری انجام شود، اظهار امیدواری کرد؛ نتایج اقدامات انجام شده در همه استان‌ها هرچه سریع‌تر در اختیار دستگاه‌ها قرار گرفته و مردم شاهد نتایج اجرای طرح‌های پژوهشی در توسعه استان‌ها باشند.

وی با اشاره به اینکه موانع ساختاری نظیر مشکلات اداری همواره مانع از پیشرفت سریع طرح‌های پژوهشی است، از دبیرخانه شورای عالی عتف خواست تا با پیگیری زمینه تحقق هر چه بیشتر این طرح‌ها را فراهم آورد.

جهانگیری لزوم فراهم شدن شرایط برای متقاضیان خرید پژوهش و ابتکارات ارائه شده در نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایران، از معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور خواست تا ضعف‌ها و مشکلات موجود در این خصوص را هر چه سریع‌تر مرتفع کند.

در این جلسه که وزیر علوم تحقیقات وفناوری و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور حضور داشتند گزارشی در خصوص دومین نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید داخل، چالش‌های فراروی ارتباط عرضه و تقاضای فناوری و میزان تفاهم نامه‌های امضا شده میان دستگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی از سوی دبیرخانه شورای عالی عتف ارائه شد و برگزاری نمایشگاه تستا و اعطای جایزه‌های ملی تستا به دستگاه‌های اجرایی، الحاق یک بند به آئین نامه اجرایی خرید خدمت مشاوره، مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی از قراردادهای فناورانه و نیز تشکیل دبیرخانه دائمی در شورای عالی عتف تصویب شد.

همچنین پس از ارائه گزارشی در خصوص تدوین برنامه عملیاتی توسعه علمی، فناوری و نوآوری در ده استان منتخب و نحوه اجرای این برنامه در استان گیلان، مقرر شد نتیجه این گزارش در برنامه هفتم توسعه کشور لحاظ شود.

دیگر مصوبه شورای عالی عتف درباره عملکرد بند ح تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور مبنی بر واریز حداقل چهل درصد از هزینه‌های امور پژوهشی شرکتها، بانک‌ها وموسسات انتفاعی به حساب خزانه بود که مقرر شد؛ ۱- پرداخت‌ها انجام گرفته و همانند سالهای ۹۷ و ۹۸ امکان انتقال مانده اعتبارات به سال مالی بعد فراهم شود. ۲- شرکت‌ها و بانک‌های مشمول مصوبه هیچگونه تغییری در هزینه امور پژوهشی ندهند. ۳- منابع مالی و بودجه به حساب دبیرخانه شورای عالی عتف منتقل و بر اساس گزارشات میزان پیشرفت و تأیید آن توسط مشمولین به مراکز علمی و پژوهشی پرداخت شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها