موج
کدخبر : ۳۳۱۷۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-331709

حجت الاسلام تقوی:

رئیس هیئت رئیسه سنی مجلس یازدهم گفت: ما برای خدمت کردن باید از خودمان شروع کنیم و بدانیم افرادی که از طریق هیأت رئیسه خدمت می‌کنند وظیفه سنگینی بر عهده خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدرضا تقوی رئیس هیأت رئیسه سنی مجلس در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با تأکید بر مفاد سوگندنامه‌ای که نمایندگان قرائت کرده‌اند، اظهار کرد: سوگندنامه باید تذکری برای نمایندگان باشد و هر روز آن را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند و به آن متعهد باشند و خود را با مفاهیم این متن قوی، عجین کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه متن سوگندنامه بر اساس اصل ۶۷ قانون اساسی است، اظهار کرد: ما نمایندگان در مراسم افتتاحیه تعهد دادیم و کار سنگینی را بر عهده گرفتیم که همانا پاسداری از حریم اسلام و نگهداری از آرمان‌های اسلامی است.

او افزود: نگهبانی از مبانی جمهوری اسلامی، پاسداری از ودیعه ملت، رعایت امانت و تقسیم وظایف، دفاع از قانون اساسی، پایبندی به استقلال و اعتلای کشور، حفظ حقوق ملت، پایبندی به خدمت به مردم و مد نظر قرار دادن استقلال کشور و تأمین مصالح از جمله مواردی است که ما نمایندگان باید بر اساس سوگندنامه به آن توجه کنیم.

* این مجلس دشمن شناس است و توجه به مشکلات معیشتی مردم دارد

تقوی با بیان اینکه ما به خداوند سوگند یاد کردیم تا به مفاد سوگندنامه وفادار باشیم، تصریح کرد: اگر به این موارد توجه کنیم ضعف‌های کشور برطرف می‌شود، همچنین باید مجلس تراز اسلامی را به نمایش بگذارد که شاخصه‌های آن ارزشگرایی و انقلابی بودن، زمان‌شناسی و دشمن‌شناسی و توجه به مشکلات معیشتی و محرومیت زدایی است.

رئیس هیئت رئیسه سنی مجلس یازدهم، انتخابات هیات رئیسه مجلس را مسابقه‌ای برای خدمت دانست و افزود: ما برای خدمت کردن باید از خودمان شروع کنیم و بدانیم افرادی که از طریق هیأت رئیسه خدمت می‌کنند وظیفه سنگینی بر عهده خواهند داشت.

رئیس سنی مجلس یازدهم بیان کرد: پست و مقام‌های این دنیا موقت و امانت است که مردم این امانت را به ما دادند و امیدوارم امانت دار خوبی باشیم.

او افزود: مجلس در تراز اسلامی اول از خودش شروع می‌کند بعد به دیگر مسئولان می‌پردازد در مجلس تراز اسلامی اخلاق حاکم است.

تقوی ادامه داد: نطق‌های نمایندگان در جامعه فرهنگ ساز است و باید به آن‌ها توجه داشته باشیم، مجلس مرکز سیاستگذاری است و فرآیند سیاستگذاری را باید اخلاقی کنیم و از دروغ، تخریب، تهمت و شایعه پراکنی بپرهیزیم و برای خارج کردن رقیب به هر وسیله‌ای متوسل نشویم.

رئیس سنی مجلس یازدهم گفت: مجلس به فرموده امام خمینی (ره) برآمده از الله اکبر مردم و عصاره ملت است برخی سخنان با فرمایشات رهبری و امام سازگار نیست و از ابتدای مجلس باید سعی کنیم اخلاق و حریم دیگران را حفظ کنیم.

او افزود: هیئت رئیسه مجلس که امروز انتخاب می‌شوند گاه گاهی اساتید اخلاق را دعوت کنند تا برایمان درس اخلاق بگویند و روحمان لطیف شود، گاهی نمازمان را آخر وقت می‌خوانیم که به گفته شهید رجایی باید به کار بگوییم وقت نماز است نه اینکه به نماز بگوییم وقت کار است.

تقوی اظهار کرد: پایه صندلی‌هایی که بر آن نشسته ایم بر خون شهیدان استوار است. افتخار می‌کنیم که حدود ۶۰ نماینده مجلس فعلی از مجموع ایثارگران و خانواده شهدا هستند.

رئیس سنی مجلس یازدهم بیان کرد: ۴ سال در ساختمان مجلس وظیفه نمایندگی مردم را برعهده داریم باید توجه داشته باشیم که مجلس و سازمان اداری آن ۱۲۰۰ کارمند دارد که همه آن‌ها برای خدمات دهی به نمایندگان بسیج شده اند.

او با بیان اینکه کارشناسان قدرتمندی در مجلس هستند، افزود: هیات رئیسه مجلس از کارشناسان درون قوه مقننه استفاده کند و از بیرون لشکرکشی نشود، زیرا بعضی از این کارکنان ارزشمند در کشور بی نظیر هستند و باید به آن‌ها بها داده شود و تخصص آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

تقوی با اشاره به معضل انباشت قانون ادامه داد: در طول ۱۱۴ سال اخیر ۱۲۰۰ قانون تصویب شده که ۶ هزار قانون مربوط به بعد از انقلاب است.

رئیس سنی مجلس گفت: به گفته آقای میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس ۶۰۰ قانون مصوب در مجلس داریم که در ریاست جمهوری منتظر تهیه آئین نامه اجرایی آنها هستیم امیدوارم هیات رئیسه مجلس به نظارت بهای بیشتری بدهد و تنقیح قوانین را نیز مورد توجه قرار دهد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها