موج
کدخبر : ۳۱۳۷۹۲ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-313792

واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: همه محدودیت‌هایی که برای غنی سازی وجود داشت با اجرایی کردن گام پنجم برداشته شد و اعلام کردیم که با نظارت آژانس این کار را خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به موضع دولت در خصوص فعال شدن مکانیسم حل اختلاف از سوی اتحادیه اروپا گفت: بحثی که ما همواره با اعضای باقی مانده برجام داشتیم این بود که آمریکا از برجام خارج شده و به تعهدات خود عمل نکرده و حتی اجازه نمی‌دهد که کشور‌های باقی مانده در برجام هم به تعهدات خود عمل کنند.

او ادامه داد: ما مدتی با آنها اتمام حجت کردیم و از اردیبشهت ماه هم گام پنجم را برداشتیم؛ در هفته گذشته گام نهایی یعنی گام پنجم را برداشتیم، همچنین همه محدودیت‌هایی که برای غنی سازی وجود داشت با اجرایی کردن گام پنجم برداشته شد و اعلام کردیم که با نظارت آژانس این کار را خواهیم کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه سفیر انگلیس باید به اصول دیپلماتیک بیشتر توجه کند، تصریح کرد: وزارت خارجه در حال بررسی رفتار سفیر انگلیس است.

واعظی گفت: آنچه به ما گزارش دادند کار سفیر انگلیس کار اشتباهی بوده است و قاعدتاً سفیر کشوری مثل انگلیس باید به آداب و اصول دیپلماتیک بیشتر توجه کند و وقتی جایی درگیری است، نباید برود.

او با بیان اینکه وزارت امور خارجه وظیفه دارد موضوع را بررسی کند، افزود: اگر سفیر انگلیس از اصول اصلی خارج شده است وزارت امور خارجه بر اساس عرف بین‌الملل آنچه وجود دارد را انجام می‌دهد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص اقدامات دولت برای رسیدگی به وضعیت سیل زدگان اظهار کرد: آقای رئیس جمهور بلافاصله بعد از آنکه سیل اتفاق افتاد، دستوراتی دادند، نماینده ایشان آقای علوی به کرمان رفت و آقایان رضا اردکانیان و جهرمی روز گذشته به استان سیستان و بلوچستان رفتند، روز سه شنبه هم آقای نمکی وزیر بهداشت به مناطق سیل زده رفت.

 واعظی گفت: بلافاصله وقتی که این اتفاق افتاد، هلال احمر و بقیه دستگاه‌ها بسیج شدند، امروز هم حدود ۱۰۰ میلیارد تومان تصویب کردیم که ان‌شاءالله سریعاً رسیدگی شود، دستوراتی که آقای رئیس جمهور دادند به سرعت برای کمک رسانی به سیل زدگان در دست اقدام است.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اظهارات یکی از مقامات اروپایی و اینکه باید به فکر یک توافق دیگر به جای برجام باشیم، گفت: بحثی که اروپایی‌ها اعلام کردند بر اساس بندی است که در برجام به تصویب دو طرف رسیده است، حتی ما خودمان هم وقتی آمریکا از برجام خارج شد بر اساس همین ساز و کار درخواست برگزاری کمیسیون مشترک دادیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور یادآور شد: حرفی که ترامپ می‌زند حرف جدیدی نیست از وقتی بر سر کار آمده از همه تعهدات تاریخی و بین المللی که اوباما امضا کرده بود یا از آن‌ها خارج شد یا اگر دو جانبه بود به طرف مقابل پیغام فرستاد که چیز دیگری امضا کنیم، ترامپ فکر می‌کرد چنین کاری با برجام هم می‌تواند بکند، ولی این کار شدنی نیست.

واعظی گفت: مطالب و اتفاقاتی که به تازگی افتاده و هم فشار‌های حداکثری که آمریکا از یکسال و نیم گذشته روی ملت و نظام آورده است، راهش وحدت و تبدیل کردن اختلافات گروه‌های به انسجام داخلی است، آن چیزی که باعث ناامیدی دشمن و خنثی کردن توطئه‌ها می‌شود، موضوع انسجام داخلی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: اگر از ایران یکصدا شنیده شود مسائل داخلی حل می‌شود و قطعا آن‌ها عقب نشینی می‌کنند و الان هم ناامید شده اند، آن‌ها در یکی دو روز که در دانشگاه‌ها به بهانه سوگواری جان‌باختگان سقوط هواپیما تجمع برگزار می‌شد امیدوار شده بودند و مقام‌های آمریکایی، چون ترامپ و پمپئو توئیت زدند، به نظر من نباید اجازه دهیم، دشمن از این اتقافات سو استفاده کند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

آرشیو

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها