موج
کدخبر : ۳۱۳۳۰۹ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-313309

سرلشکر سلامی در صحن مجلس:

فرمانده کل سپاه گفت: فشار افکار عمومی برای انتقام بسیار سنگین بود و ما هم مثل همه شما و بیش از شما تحت تاثیر این حادثه قرار داشتیم.

به گزارش خبرگزاری موج، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز  در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی اتفاقات اخیر، گفت: آنچه را می‌گویم چیزی است که از قلب من جاری می‌شود؛ من از میدان یک پیروزی شگفت انگیز و بی‌نظیر که ملت ایران در تاریخ حیات خود کسب کرده است می‌آیم؛ از جایی که آمریکا این بار مستقیم و آشکارا از ایران بزرگ شکست خورد.

وی با بیان اینکه هرچند غبارهای حادثه غم انگیز سانحه سقوط هواپیما هنوز اجازه نداده است ابعاد این پیروزی شگفت انگیز و خیره کنده شناسایی شود، افزود: بعدها می توان در مورد آن دقیق تر سخن گفت؛ ما بعد از ترور و شهادت سردار عزیز و هم رزمان ایشان، کاملا در فضای روانی یک جنگ ناشناخته با آمریکا قرار گرفتیم. بعد از حادثه این تصور به وجود آمد که آن اقتدار و شکوه و اعتبار ملت بزرگ ایران، تحت تاثیر حادثه شهادت آسیب دیده‌ است.

سردار سلامی تاکید داشت: ما برای لحظاتی با احساس جزر در اقتدار ملی مواجه شدیم و نیاز این بود که دوباره به حالت مد برگردیم. فشار افکار عمومی برای انتقام بسیار سنگین بود و ما هم مثل همه شما و بیش از شما تحت تاثیر این حادثه قرار داشتیم؛ ما یکی از بهترین برادرانمان را از دست داده بودیم، یک اسطوره، یک تکیه گاه بزرگ. اما وقتی مردم را می‌دیدیم، با احساس متفاوتی مواجه می‌شدیم. آمریکا فرمانده ما را شهید کرده و اخطار داده بود که اگر عکس العمل نشان بدهید ۵۲ نقطه را خواهیم زد. ما از یک طرف تحت فشار سرعت عمل برای انتقام بودیم و باید اقدام متقابل را چسبیده به حادثه انجام می‌دادیم.

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا آمده بود حرف آخر را به ملت ایران بزند و آمده بود ملت ایران را برای همیشه بشکند و دستانمان را ببندد. آمده بود نشان دهد که مسیر تقابل ما با او یک سویه است و می‌زند و ما جواب نمیدهیم. این در یک چشم انداز طولانی به یک تهاجم طولانی می انجامید.

* باید موجی از سرزندگی جدید در جامعه ایجاد می کردیم

وی با تاکید بر اینکه ما احتیاج به توفق اطلاعاتی داشتیم و ما باید تعیین می کردیم که چگونه و با چه شدتی برخورد می کردیم، گفت: کار ما باید به هدف می رسید و در برابر با عمل آمریکایی ها می شد. آنها حاج قاسم ما را گرفته بودند. همچنین این کار باید قبل از تشییع سردار صورت می گرفت. ملت ما احترام دارد و سرافکنده نیست. ملتی که سرفراز است، زنده است. ما باید موجی از سرزندگی جدید در جامعه ایجاد می کردیم تا طراز نظام بین‌المللی نظاممان دوباره ارتفاع می‌گرفت. ما می توانیم زیر سقف ارتفاع شایسته سرزمینان در جهان زندگی کنیم.

* جنگ ما با آمریکا در حوزه تکنولوژی جنگ نقطه ها است و نه مساحات

سردار سلامی ادامه داد: ما بزرگ هستیم. تا آن روز ما خود را منطقه ای می دانستیم. طراحی های ما باید دقیق می بود. غلبه بر آمریکا باید از لحاظ فنی و تکنولوژیک انجام می شد. این نبرد هم تاکتیکی و استراتژیک بود. ما در این نبرد باید در تکنولوژی پیروز می‌شدیم. او نباید موشک های ما را می زد. اگر موشک های ما به هدف نمی رسید، اگر دقیق نبود، اگر ویران نمی کرد، می دانید چه اتفاقی می افتاد؟ ما باید از نقاط هدف و نه مساحت آنها اطلاعات به دست می آوردیم. جنگ ما با آمریکا در حوزه تکنولوژی جنگ نقطه ها است و نه مساحات.

فرمانده کل سپاه افزود: بعد از آن باید به گونه ای عمل می کردیم که تصور دشمن را در عکس العمل فرو می پاشانیدیم. ما دیگر نمی توانستیم در میدان عملیات روانی دشمن را متوقف کنیم. باید او را روی زمین متوقف می کردیم. با شکل دهی به واقعیات سخت باید این کار را می کردیم  و این مشکل ترین کار به نظر می رسید. من قسم می‌خورم فرماندهان و عزیزانی که در طراحی این مسئله نقش داشتند، شاید چند شبانه روز حتی برای یک ساعت نخوابیدند. شاید حتی اگر برای یک ساعت خوابیدند، خوابی توام با دغدغه فراوان بود.

وی افزود: این تنها راه ما است. ما باید دشمن را غافلگیر می کردیم، فریبش می دادیم و برای واکنش متقابل آماده می شدیم. ما بازی جنگ را تا آخر پیش بردیم.

* منطق ما برای درگیری فقط انتقام نبود

سرلشکر سلامی با بیان اینکه اینجا میدانی نبود که ما فکر کنیم که می زنیم و تمام می شود. شما به جای ما بشنید و بگویید که پایگاه آمریکا را می زنیم. او هم گفته که ۵۲ نقطه را می زند و عکس العمل نشان خواهد داد. شما چه می کنید و او نیز در واکنش چه خواهد کرد، گفت: آیا این رفت و برگشت ها به گسترش دامنه و یا کنترل تساعد منجر می شد. چگونه باید کنترل تصاعد انجام می دادیم. ما در جنگی ناشناخته قدم برداشتیم و برای اولین بار قرار بود به طور مستقیم درگیر شویم. دقت کنیم که منطق ما برای درگیری فقط انتقام نبود. این شجاعانه ترین، حکیمانه ترین و الهی ترین تصمیم تاریخ ایران است که بر پایه منطق، تدبیر، توکل و قدرت استوار است.

فرمانده کل سپاه افزود: ما از روز جمعه تا شب چهارشنبه همه چیز را آماده کردیم. فکر کنید باید زیر رصد قوی ترین قدرت اطلاعاتی عالم سامانه ها را گسترش داده و جابجا کنید. ما برای چندین مرحله جنگ با گسترش احتمال دامنه دقیق برنامه ریزی کردیم و هنوز دوستان آماده هستند. همه چیز کاملا مهیا است و هیچ چیز از دید ما تمام نشده است. به خدا تکیه کردیم و این  عملیات بزرگ انجام شد. شب عملیات چون ما می گفتیم انتقام می گیریم و وقتی من به عنوان یک فرمانده نظامی می گویم که انتقام می گیریم، همه چیز مشخص است.

وی تصریح کرد: شب حادثه تمامی سیستم های پروازی، پدافندی، جنگ الکترونیک و شناسایی روی آسمان بود. آمریکایی ها تمام قد آماده بودند. انتخاب هدف خیلی مهم بود. ما ابتدا جای دیگری را انتخاب کرده بودیم؛ ولی چون نزدیک بغداد بود و بخشی از عراقی ها داخل آن بودند، هدف را تغییر دادیم. اتفاقا دشمن هم خیلی از نقاط را تخلیه و تصادفا به پایگاهی منتقل کرد که ما در تغییر هدف آن را انتخاب کرده بودیم. عین الاسد که حدود ۱۶۰ کیلومتر با بغداد فاصله داشت و ما این بار بر مبنای گرفتن تلفات انسانی هدف گذاری نکردیم.

*هدف ما کشتن سربازان دشمن نبود

سرلشکر سلامی گفت: هدف ما کشتن سربازان دشمن نبود و این موضوع اهمیتی نداشت؛ اما آنجا محل تجهیزات راهبردی دشمن اعم از بالگردهای بلک هات، آپاچی ها، پهپادهای کیو ناین و فری دیترو، یک مرکز فرماندهی و کنترل، آشیانه ها و سوله های متعددی از نگهداری تجهیزات بود که آنها اهداف ما بودند. ما باید این اماکن را نقطه نقطه مورد هدف قرار می دادیم. عملیات ما بر مبنای تاثیر بود. آن چیزی که توازن را برقرار می کرد، نفس عملیات بود. اینکه ایران در فضایی که آمریکا به عکس العمل سنگین تهدید کرده است، شجاعانه عمل می کند.

* ما هر کجا را نشانه گرفته‌ایم، زدیم

وی افزود: این حس قدرت است. اینجا آن برابری است. شکستن یک اعتبار جهانی و خرد کردن و مچاله کردن آن حس قدرت است. تخریب های فیزیکی فقط برای این بود که ما بگوییم آنقدر برتری داریم که هر نقطه ای را بخواهیم می زنیم. این اتفاق افتاد. شما در توضیحات سردار حاجی زاده مقایسه قبل و بعد از حمله را کاملا مشاهده کردید. ما هر کجا را نشانه گرفته‌ایم، زدیم. من به شما می گویم موشک کروز دقیق است و وقتی دقت دارد، کسی شک نمی‌کند؛ اما موشک بالستیک وقتی نقطه زن می شود به این معنی است که به انتهای تکنولوژی دست یافته ایم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه این توفق را ما پیدا کردیم. ما توفق فناوری پیدا کردیم که آمریکایی ها نتوانستند هیچ یک از موشک ها را هدف قرار دهند، افزود: تمامی موشک های ما، به استثنای دو موشک که به صورت طبیعی قبل از رسیدن به سرزمین عراق در ایران اصطلاحا فیل کرد، بقیه موشک ها بدون هیچ آسیب وارد شده، به اهداف اصابت کردند. اینکه بعدا رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که هیچ فرد یا تجهیزاتی آسیبی ندیده است، طبیعی بود. هر کسی برای عقب نشینی و خروج نیازمند یک مفر است.

سردار سلامی تصریح کرد: اما این واقعیت ها قابل کتمان نیست. بعد از آن ما به یک جنگ الکترونیک دست زدیم. می دانید که جنگ الکترونیک مدرن ترین جنگ امروزی است و زمانی که این کار را شروع کردیم، همه پرنده های آمریکایی ناپدید شدند و داخل پایگاه‌ها نشستند. این یک برتری دیگر بود. آمریکا در دنیا دو برتری هوایی و الکترونیک دارد که این برتری در یک مقیاس محدود شکست و ما از نظر تاکتیکی موفق شدیم، چون دقیق همه هدف‌ها را زدیم و ترکیب این دو یک غافلگیری و برتری تکنولوژیک و تاکتیکی بود که به برتری استراتژیک ما انجامید.

سلامی همچنین گفت: ما اعلام کردیم که اگر عکس‌العمل نشان دهید واکنش بعدی سخت‌تر خواهد بود. ما در اینجا در یک موقعیت جدید قرار گرفتیم. اول آمریکایی‌ها خیلی تهدیدهای متنوع کردند و ما برای واکنش‌های بعدی آماده بودیم تا غروب چهارشنبه که رئیس‌جمهور آمریکا عقب‌نشینی آشکار خود را اعلام کرد و پشت به دوربین‌ها حرکت کرد و من احساس کردم آمریکا تمام شده است.

* ما برای پاسخ به این تهدید 52 نقطه‌ای آماده بودیم

وی خاطرنشان کرد: فرمانده هوافضای ما کاملا در صحنه در حال جنگ بود و همه ما در حال جنگ بودیم اینطور نیست که ساکت بنشینیم، بلکه باید در دریا همه توانمندی خود را آماده می‌کردیم که اینطور بود و مدام در معرض جدید قرار می‌دادیم. در زمین حتی برای کار زمینی آماده شده بودیم و همه چیز آماده بود. آن شب همه بالگردها و هواپیماهای آمریکایی از منطقه خلیج فارس تا شمال عراق همه روی آسمان بودند و ما برای پاسخ به این تهدید 52 نقطه‌ای آماده بودیم.

* نباید اجازه می‌دادیم دشمن به این سرزمین تعرض کند

وی با بیان اینکه آن شب شرایط کاملا جنگی بود، یادآور شد: قسم می‌خورم که هیچ کس نخوابید تا اینکه این ماجرا اتفاق افتاد. من واقعا عرض می‌کنم ما در عین حال که یک پیروزی بزرگ به دست آورده بودیم حتی قبل از اینکه متوجه شویم احتمالا موشک ما به هواپیما اصابت کرده به دلیل سقوط هواپیما تلخ کام شدیم. ما در بالاترین حد آماده باش بودیم زیرا تهدید متقابل ما هوایی و موشکی بود و پدافندها در این زمینه قلب این عکس‌العمل را نشان می‌دادند. آنها باید جنگ را ادامه می‌دادند. ما سامانه‌ها را گسترش داده بودیم تا از منافع ملت دفاع کنیم و اجازه ندهیم آتش دشمن بر سر مردم یا منافع آنها ببارد. نباید اجازه می‌دادیم دشمن به این سرزمین تعرض کند. همه آماده بودند.

فرمانده کل سپاه پاسداران همچنین در میان غوغا گاهی خبرهای متفاوتی می‌رسید. به سامانه های ما خبر پرواز تعدادی کروز را داده بودند. بچه‌های ما که کنار سامانه بودند خود را برای انهدام موشک یا هواپیمای دشمن آماده کرده بودند، چون کروز به لحاظ سرعت اساساً هواپیمای بدون سرنشین بزرگی است که با مختصات هواپیمای با سرنشین حرکت می‌کند و فقط خلبان ندارد و در ارتفاع پایین پرواز می‌کند. برادر ما در بالاترین حد آمادگی قرار داشت و چون به او خبر پرواز کروزها را داده بودند و برای لحظاتی ارتباطش با اس او سی قطع شده بود که خبر کروزها را بشنود با همان تصور وقتی این هواپیما پرواز می‌کرد روی صفحه رادار به یقین رسیده بود که این یک تهدید جدی است، موقعیت پرواز هواپیما نسبت به سامانه به‌گونه‌ای بود که هدف نزدیک‌شونده تلقی می‌شد.

* ما خودمان منشاء ایجاد این فرضیه شده‌ایم که ممکن است موشک ما اصابت کرده باشد

سلامی ادامه داد: معمولا وقتی هواپیماها هم‌ راستا با سامانه‌ها و رادارها قرار می‌گیرند، سطوح مقطع راداری آنها کوچک می‌شود. اگر عمود بر مسیر رادار قرار بگیرند به دلیل اینکه بدنه هواپیما در معرض امواج قرار می‌گیرد بزرگتر نشان داده می‌شود و قابلیت تفکیک بیشتر است. این فضا، فضای جنگی است. به فرد این خبر رسیده و او با محاسبه این مطلب که دقیقا یک کروز است اقدام به شلیک می‌کند و تصور می‌کند که کروز را منهدم کرده است. برادران ما از همزمانی شلیک و سقوط هواپیما مشکوک شده بودند. خدا گواه است ما خودمان منشاء ایجاد این فرضیه شده‌ایم که ممکن است موشک ما اصابت کرده باشد و این فقط به دلیل همزمانی بود و اگر ما خود مبدأ شکل‌گیری این فرضیه بودیم هیچ کس نمی‌توانست متوجه شود.

وی خاطرنشان کرد: ما هیچ چیز را دست نزدیم. نه جابه‌جایی قطعات هواپیما و بر هم زدن صحنه و نه جابه‌جایی سامانه و نه گراف‌های راداری صورت نگرفت. سردار حاجی‌زاده در منطقه بود و منتظر عکس‌العمل و کل صحنه را از خلیج فارس تا آنجا رصد می‌کردیم که اگر اتفاقی بیفتد، زمین، دریا و هوا فعال شود. به ما خبری رسید که به این پدیده مشکوک هستیم . به برادران‌مان گفتیم بیشتر بررسی کنید تردید جدی وجود داشت.

سلامی ادامه داد: تصور این بود که چون هواپیما در ابتدای حرکت و پر از سوخت بوده اگر موشک پدافندی به آن بخورد منفجر و مشتعل می‌شود. در حالی که تصاور نشان می‌داد موتور و بال آتش گرفته و آرام در حال سقوط کرد. کسی تصور نمی‌کرد موشکی به هواپیما اصابت کرده باشد. برادران ما که این شلیک را انجام می‌دهند، نه براساس معاینه چشمی، بلکه براساس صفحات رادار و دید الکترونیک قضایا را تحلیل می‌کنند وقتی به هدف می‌خورد تصورش این است که کروز است. ما بررسی‌های بیشتری انجام دادیم و احتمال اثبات این فرضیه بیشتر می‌شد اما واقعا تا غروب چهارشنبه هرگز به اطمینان نرسیدیم ولی احساس می‌کردیم این فرضیه غلبه پیدا می‌کند.

فرمانده کل سپاه پاسداران اضافه کرد: ستاد کل نیروهای مسلح تیمی از متخصصین را صورت‌بندی کرد. ما متخصصین خود را در اختیارشان قرار دادیم و آنها ماجرا را از همه زوایا از جمله شاهدان عینی، اپراتورهای سامانه و حضور میدانی در نقطه سقوط و مشاهده همه قطعات بررسی کردند. ما حتی این کار را هم نکردیم که قطعات را برای تست به آزمایشگاه ببریم و نتیجه بگیریم که آیا مواد منفجره وجود دارد و یا ترکشی از جنس سامانه است. این بررسی‌ها هفته‌ها طول می‌کشید. در جهان هواپیماها که سقوط می‌کنند هفته‌ها و گاهی ماه‌ها، سال‌ها و گاهی تا ابد نتایج طول می‌شد تا اعلام کنند حتی جعبه سیاه هم بازخوانی نشد یعنی اگر می‌خواستیم همه چیز را بررسی کنیم شاید هفته‌ها به طول می‌انجامید.

وی یادآور شد: ما در عرض یکی دو روز به اتقان رسیدیم و فضا را برای بررسی کامل نبستیم. خودمان به اثبات مساله کمک کردیم چون حادثه بزرگی بود تا بالاخره تیم کارشناسی به نتیجه رسید در اثر خطاهایی که صورت گرفته هواپیما سقوط کرده و شروع به تنظیم بیانیه و اطلاع‌رسانی برای مردم کردیم. در حالی که فرمانده ما در جنگ بود و ما در این میدان قرار داشتیم و همین الان هم معرکه را پایان یافته تلقی نکردیم.

* ما در جنگ با آمریکا بوده و هستیم

سلامی با بیان اینکه ما در جنگ با آمریکا بوده و هستیم، گفت: ما سرباز ملت و فدایی مردم هستیم. خدای بزرگ را به شاهد می‌گیرم دوست داشتم داخل هواپیما باشم و با آنها سقوط کنم و بسوزم و شاهد این ماجرای غم‌انگیز نباشم. ما عادت کردیم فدای ملت شویم. یکبار سپاه کاملا شهید است. من جان فرزندانم را با این حرف معاوضه می‌کنم که آرزویی در بین من و برادرانم نیست جز اینکه روزی به پای آرزوهای ملت، رفاه، پیشرفت و امنیت آنها تکه تکه و قربانی شویم. فرمانده ما که رفیق صمیمی هم بوده‌ایم چیزی جز این  آرزویش نبود.

* هیچ وقت در طول عمرم اینقدر شرمنده نبودم

فرمانده کل سپاه پاسداران اضافه کرد: اینها خانواده ما، بچه‌های ما، مادران و پدران و برادران ما بودند. من هیچ وقت در طول عمرم اینقدر شرمنده نبودم. ممکن است که خطا کرده باشیم که کردیم و تعدادی از هموطنان به خاطر خطای ما شهید شدند. اما غیرعمد بوده، عذرخواهی می‌کنیم و جبران می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم یک نفر از مردم ما آسیب ببیند. ممکن و استوار می‌ایستیم ولی زانو نمی‌زنیم. تا ما هستیم حتی اگر همه قدرت‌ها هم با یکدیگر متحد شوند اجازه نمی‌دهیم تار مویی از سر شما و مردم کم شود.

تعدادی از نمایندگان در واکنش به این سخنان سردار سلامی الله‌اکبر و احسنت گفتند.

وی همچنین یادآور شد: بخدا در یک هفته و شاید 10 روز تلویزیون ندیدیم که بفهمیم چه اتفاقی می‌افتد. در عین حالی که حادثه را مدیریت می‌کردیم به فکر این بودیم چطور دوباره اگر اتفاق افتاد عمل کنیم. از هیچ چیز نگران نباشید، فرمول همه چیز را به دست آوردیم و سربلندیم اگرچه اشتباه کردیم. خداوند، ملت ایران و خانواده‌های این عزیزان ما را ببخشند. ما برای این حادثه مصمم‌تر شدیم که به هر شکل ممکن جبران کنیم.

سلامی با بیان اینکه ممکن است این تصور ایجاد شود که می‌خواهم حادثه بعدی را در این حماسه بزرگ ادغام کنم، افزود: من اکراه دارم بگویم که چه اتفاقی افتاده است.

* داستان رجزخوانی آمریکا برای ایران تمام شده است

وی در ادامه تاکید کرد: داستان رجزخوانی آمریکا برای ایران تمام شده است. ایران بلند شده و سر برافراشته است. امروز همه جهان قدرت ایران را باور دارد. نگاه کنید این کشورهای مرتجع منطقه این سعودی‌ها چه نگاهی دارند و اروپایی‌ها چگونه به ماجرا نگاه می‌کنند. هر وقتی یک قدرت بزرگ در مقابل عملی به این بزرگی در بی عملی ماند، این یعنی قدرت شما فوق تصور است.

فرمانده کل سپاه پاسداران درباره نحوه اطلاع‌رسانی سقوط هواپیمای اوکراینی یادآور شد: چون هواپیمای کشوری به دلیل حیطه‌بندی‌هایی که وجود دارد در جریان مسائل ما نبودند ممکن است در اطلاع‌رسانی صحبت‌هایی کرده باشند اما آنها مطلع نبودند. به خدا آنها آدم‌های صادقی بودند و این نظام بهترین نظام است.

* نمی‌گویم این اتفاق قابل توجیه است

وی ادامه داد: ببینید در کجای دنیا یک نیروی نظامی خودش تلاش می‌کند حقیقت را ثابت کند و آن را کتمان نمی‌کند. این که دنیا فرضیه می‌سازد، همیشه بوده است. ما که از ترس این کار را نکردیم. ترسی وجود ندارد. هنوز هم می‌گویم ما در اثنای جنگیم، ولی نمی‌گویم این اتفاق قابل توجیه است. این اشتباه در یک نقطه رخ داده و ما وقتی اطلاع پیدا کردیم اطلاع‌رسانی کردیم.

* هیچ وقت فکر نمی‌کردیم روزی توسط ما به مردم‌مان آسیب وارد شود

سلامی با تاکید بر اینکه حاضریم هر تصمیمی هر چه که باشد بپذیریم، افزود: ما تسلیم اراده ملت عزیز و بزرگوار ایران هستیم. ما بیش از همه ناراحتیم چون مسئولیت داریم و هیچ وقت فکر نمی‌کردیم روزی توسط ما به مردم‌مان آسیب وارد شود.

فرمانده کل سپاه پاسداران با عرض تسلیت به ملت ایران، رهبر انقلاب و خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی تاکید کرد: ما این عزیزان را خانواده‌های خود می‌دانیم و بسیار برایمان شریف، عزیز و گرامی هستند. از روزی که اسامی آنها به دست‌مان رسید، سپاه همه استان‌ها را بسیج کردیم تا فرماندهان به اتفاق مسئولین و معتمدین محلی به آنها سر بزنند و از آنها دلجویی کنند.

سلامی در پایان تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم که در شأن شهدا تشییع پیکر این عزیزان صورت گیرد؛ چراکه این عزیزان نمادهای شعائر ما هستند و باید مورد احترام و تکریم ما قرار بگیرند.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها