همتی در حاشیه جلسه هیات دولت:

رئیس کل بانک مرکزی گفت: شرایط جدیدی در روابط بانکی کشورهای منطقه شکل خواهد گرفت و ما به دنبال این هستیم که این رویه را تقویت کنیم و به مرور سوئیفت دیگر نقشی نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت درباره حذف دلار از مبادلات اقتصادی، اظهار کرد: آمریکا با وضع تحریم‌ های متعدد عملاً به حذف دلار از صحنه مبادلات کمک کرده است.

وی افزود: یکی از بحث‌های اصلی در مذاکره با مسئولان ترکیه و روسیه این بود و این دو کشور به این جمع‌بندی رسیدند که از سوئیفت و مبادله با دلار اجتناب کنند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بر این اساس ما به سمت استفاده از پیام‌ رسان‌های مالی دو کشور حرکت می‌کنیم و به دنبال آن هستیم که سوئیفت را دور بزنیم؛ از سوی دیگر، مبادلاتمان بر اساس پول ملی صورت گیرد.

* بخش مهمی از مبادلات ما با روسیه، ترکیه و عراق با پول ملی است

همتی با بیان اینکه در حال حاضر بخش مهمی از مبادلات ما با روسیه، ترکیه و عراق با پول ملی است، گفت: ما می‌توانیم این روند را توسعه دهیم و بحثی با رئیس‌جمهور روسیه صورت گرفت مبنی بر اینکه با توجه به اینکه ایران اخیراً عضو اتحادیه اوراسیا شده و در آینده نزدیک مبادلاتی با آنان خواهیم داشت، پیشنهاد دادیم که از طریق همین سیستم مبادله بانکی، بتوانیم امور بانکی و مبادلات تجاری آینده با این ۶ کشور را انجام دهیم که مورد تائید رئیس‌جمهور روسیه هم قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: شرایط جدیدی در روابط بانکی کشورهای منطقه شکل خواهد گرفت و ما به دنبال این هستیم که این رویه را تقویت کنیم و به تدریج حجم مبادلات با پول ملی را از طریق پیام‌ رسان‌ های داخلی خودمان تقویت کنیم و به مرور سوئیفت دیگر نقشی نخواهد داشت.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها