وزیر امورخارجه ایران تاکید کرد: اقدامی که آقای روحانی برای اجرای گام سوم اعلام کردند را در چند ساعت آینده رسما به خانم موگرینی اعلام می کنم که البته اقدام بسیار مهمی است.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران عصر امروز در فرودگاه جاکارتا و در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت مذاکرات ایران و اروپا و اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر این که تحریم ها را بر نمی دارد و می تواند مشکلات ایران را ظرف ۲۴ ساعت حل کند، اظهار کرد: آقای ترامپ بهتر است برای مردم ایران مشکل درست نکند و ما از او نه توقع حل مشکل داریم و نه او می تواند مشکلات ما را حل کند.

او ادامه داد: تصوراتی که وی درباره توانمندی‌های خودش دارد اگر بتواند مشکل مردم آمریکا که هر چند وقت یکبار توسط یک هفت‌تیرکش بی‌حساب و کتاب جان خودشان را در تعداد وسیع از دست می‌دهند آنها را حل کنند که وظیفه شان است و برای مردم ایران مشکل درست نکنند برای ما کافی است.

ظریف درباره رویکرد اروپایی در قبال اجرای گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران نیز خاطرنشان کرد: اروپایی ها باید به این نتیجه برسند که اگر بخواهند از آمریکا برای اجرای تعهدات شان اجازه بگیرند آمریکا هیچ وقت به آنها این اجازه را نخواهد داد. شما از رژیم و دولت کنونی آمریکا که سیاست خود را فشار حداکثری قرار داده، انتظار دارید این فشار را کم کند حتما این کار را نخواهد کرد.

* اروپا با اجرای تعهدات خود، لطفی به ایران نمی‌ کند

وزیر امورخارجه خطاب به اروپایی ها اظهارکرد: شما نمی خواهید به ایران امتیازی بدهید و قرار نیست به ایران لطفی بکنید شما قرار است تعهدات خودتان را انجام دهید این تعهدات نه وابسته به آمریکا و نه وابسته به اجازه آمریکاست.

ظریف افزود: اروپایی‌ها تعهداتی را در قالب برجام داشته اند. بند سه ضمیمه دو برجام نشان می‌دهد این تعهدات حتی صدور قوانین هم نیست بلکه اجرای قوانین است و نتیجه اجرای آن قوانین و اروپایی ها در اجرای تعهداتشان که ارتباطی هم با آمریکا ندارد تخلف کردند.

او گفت: اروپایی‌ها خبر داشتند که آمریکا با سیاست خشنی وارد شده بازهم یازده تعهد دادند و این تعهدات را چندین بار تکرار کردند و این تعهدات را اجرا نکردند در واقع هم اجرای تعهدات برجامی شان را نقض کردند هم تعهداتی که بعد از خروج آمریکا داشتند نقض کردند.

وزیر امورخارجه ادامه داد: اگر اروپایی ها بخواهند منتظر اجازه کشوری بمانند که برای فشار بر ایران از برجام خارج شده حتماً این اجازه صادر نخواهد شد.

* اروپایی‌ها برای ایران نیاز نیست کاری بکنند برای خودشان کار کنند

ظریف با بیان این که اروپایی‌ها برای ایران نیاز نیست کاری بکنند برای خودشان کار کنند.گفت: من در سفری که به اروپا داشتم در تمام ملاقات ها تکرار کردم که ما حتما از این مرحله عبور می‌کنیم و همه حقوقی داریم در قالب برجام که آن را اجرا خواهیم کرد و هم از این مرحله با سربلندی عبور می کنیم کما اینکه تاکنون هم مقدار زیادی از خساراتی که در سال اول خروج آمریکا از برجام بر کشور وارد شدبه سمت جبران آن خسارت حرکت کردیم.

وزیر امورخارجه با تاکید بر این که اقدامی که آقای روحانی برای اجرای گام سوم اعلام کردند را در چند ساعت آینده رسما به خانم موگرینی اعلام می کنم که البته اقدام بسیار مهمی است گفت: البته این هم مانند اقدامات قبلی ما به شکلی انجام شده که قابل بازگشت است. یعنی جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور قانون مدار در چهارچوب حقوق و وظایف خود عمل می‌کند اروپایی‌ها اگر به وظایفشان عمل کنند این اقدام همانند دو اقدام دیگر که قبلا صورت گرفته امکان دارد برگردد.

او در پاسخ به سوال درباره اظهارات برایان هوک و تعیین جایزه برای کسانی که اسناد مالی سپاه را افشا کنند گفت: آمریکایی ها هم از مردم ایران و هم از نمایندگان مردم ایران که سپاه هم نماینده سرفراز مردم ایران است شکست خورده اند و حتماً نمی‌توانند با این اقدامات جلوی دفاع از ایران و جلوی پیشرفت ایران را بگیرند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: کار بسیار شرم آورتر دیگری که برایان‌هوک انجام داده ایمیلی بوده که برای ناخدای کشتی آدریان دریا فرستاده و در آن به او پیشنهاد صریح داده و اصلاً هم تلاش نکرده در لفافه دیپلماتیک بگنجاند و گفته است من اسمم این است و مسئولیت این است و شما می توانید کشتی را به ما تحویل بدهید چند میلیون دلار پول بگیرید و زندگی خوبی داشته باشید که اگر این کار را نکنید زندگی بسیار بدی در آینده خواهید داشت. این نشان دهنده نه تنها سقوط اخلاقی بلکه سقوط سیاسی و عملیاتی آمریکاست که مجبور می شود برای اینکه سیاست شکست خورده اش را علیه ایران پیش ببرد.

او ادامه داد: اینکه فردی که به قول خودشان نماینده ویژه در امور ایران هست و عنوان پر طمطراقی دارد بیاید و به ناخدای یک کشتی نفتکش چنین پیامی بفرستد، هم تطمیع و هم تهدید کند و هم باج گیری بکند. آمریکا به خودش نگاه کنند ببیند به چه روزی افتاده است که همانند گانگسترها و اعضای مافیا عمل می‌کند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: آقای ترامپ گفت که یک بار دیگر آمریکا را بزرگ و قدرتمند می کند آیا این قدرت است که به یک ناخدا نامه بنویسید بگویید یا کشتی را تحویل بده و از ما پول بگیرید. آیا این غیر از دزدی دریایی است.

* ایران بسیار موفق بوده تا آمریکا را منزوی کند

او افزود: اقدام آمریکا با زمانی که در فیلم های وسترن کابوها و گاوچران ها این کار را می‌کردند خیلی فرق نمی‌کرد. این گونه استفاده از قدرت اقتصادی نشان‌دهنده استیصال سیاسی و بین‌المللی آمریکا و نشان دهنده این است که ایران بسیار موفق بوده تا آمریکا را منزوی کند به طوری که نماینده ویژه آمریکا به دریوزگی بیفتد.

ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وضعیت مذاکرات ایران و فرانسه چه خواهد شد، تصریح کرد: این بستگی به فرانسه دارد. مذاکرات ما با فرانسه مذاکرات خوبی بوده است، اما مذاکراتی که با فرانسه داشتیم در مورد آمریکا نبوده است بلکه درباره نحوه و چگونگی عمل فرانسه به تعهدات خود در چارچوب برجام بوده است.

او ادامه داد: گفتگوهایی که آقای عراقچی به همراه معاون بانک مرکزی و معاون وزیر نفت داشتند و دمذاکراتی که من هم در بیاریتز داشتیم برای این بود که مطمئن باشیم اتحادیه اروپا می‌تواند تعهدات خود را اجرا کند. ظریف گفت: اگر فرانسوی ها فکر می کنند نیاز دارند برای اجرای تعهداتشان از آمریکا توافق بگیرند ما همان موقع به آنها گفتیم و باز هم می‌گویم که این موافقت صادر نخواهد شد.

ظریف تصریح کرد: آمریکایی‌ها باید ببینند که اروپا آماده است در برابر زورگویی آنها از حقوق خودش دفاع کند.

* ما از هیچ کس نمی خواهیم از ایران دفاع کند

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز خاطرنشان کرد: ما از هیچ کس نمی خواهیم از ایران دفاع کند ما خودمان از ایران دفاع کردیم و خواهیم کرد اما آنها لازم است از حقوق خودشان دفاع کنند و اگر نمی توانند از حقوق خودشان دفاع کنند که دیر یا زود هم به این نتیجه خواهند رسید آن وقت مجبور هستند تصمیم دیگری بگیرند.