رییس دفتر رییس جمهور گفت:در مذاکراتی که با رئیس جمهور فرانسه داریم اعلام کردیم که اگر به توافق قطعی نرسیم، گام سوم برداشته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور ​در حاشیه جلسه هیات دولت با اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران اظهار کرد: ما اعلام کرده ایم که سر زمان مشخص که آخر این هفته است، اگر به توافق قطعی نرسیم در مذاکراتی که با رئیس جمهور فرانسه داریم، گام سوم برداشته خواهد شد.

او افزود: گزارشی از سفر آقای عراقچی با تیم خوب اقتصادی دریافت کردیم؛ نتیجه مذاکراتشان با توجه به پیچیدگی هایش، در مجموع پیشرفت‌هایی داشت.

واعظی تصریح کرد: قرار است هفته آینده نتیجه مشخص شود؛ ما منتظر هستیم هماهنگی در داخل اروپا انجام شود تا نتیجه منعکس شود. سپس بررسی خواهیم کرد که چگونه گام بعدی را برداریم؛ در مجموع گام‌هایی که برداشته شده است اگر مقایسه‌ای با یک ماه و نیم قبل که مذاکره شروع شد، داشته باشیم، می‌توانم بگویم که پیشرفت خوب بود، اما تا به جمع بندی نهایی نرسیم، نمی‌توانیم اعلام کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار کرد: مردم را نامحرم را نمی‌دانیم، اما، چون با طرف خارجی بحث می‌کنیم نمی‌خواهیم برداشت ذوق زدگی از کار ما را داشته باشند.

او درباره دلیل تحریم سازمان فضایی ایران توسط آمریکا گفت: در ماه‌های اخیر تمام تحریم‌ها و ادعا‌های آمریکا نسبت به آنچه در گذشته انجام دادند، تأثیری در فعالیت ما نداشته و خوشبختانه گزارش‌ها حکایت از این دارد که در ۵ ماه گذشته تحریم‌ها باعث شده که در داخل کشور در بحث تحقیقات، نوآوری و صنعت پیشرفت بسیار خوبی را داشته باشیم؛ بنابراین اینکه آنها فکر کردند می‌توانند بخش فضای ایران را تحریم کنند، باید بگوییم که ما از هدف گذاری و اقدامات خود دست نخواهیم کشید.

واعظی درباره چارچوب تعیین شده برای مذاکره با فرانسه، گفت: به هیچ وجه نه با فرانسه و نه با کشوری دیگر بحث موشکی و توان نظامی ایران در این مذاکره نخواهیم داشت. در این مذاکره ما درباره برجام و حقوقی برجام بحث خواهیم کرد. رئیس جمهور قبل از ۱۸ اردیبهشت اعلام کردند که ما در هر اقداماتی را انجام می‌دهیم که آنها قابل برگشت است.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره پیشنهادات فرانسه مبنی بر اینکه به جای ۱۵ میلیارد دلار ۵ میلیون یورو بدهند، گفت: خیر این مسئله دو هفته پیش مطرح شد و ایران این مسئله را نپذیرفته است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوال در خصوص پخش مستند هسته‌ای در صدا و سیما بیان کرد: رابطه ما با آقای علی عسگری رابطه خوبی است، بنده و هم سایر اعضای دولت رابطه نزدیک با ایشان داریم و شهادت می‌دهم که ایشان نیز تلاش خود را انجام می‌دهند و هر موضوعی که به ایشان منتقل شده است پیگیری کردند و صادقانه کار می‌کنند. من این مستند را ندیدم، نظری نیز نسبت به آن ندارم، اما باید بدانید که وقتی که کشوری با یک هجمه گسترده خارجی مواجه است و وقتی که ما با یک جنگ اقتصادی مواجه هستیم، طبیعتاً باید به گونه‌ای رفتار کنیم که آدرس غلط به دشمن ندهیم. پیامی که از ایران باید به دشمنان مخابره شود، باید پیام وحدت و انسجام باشد.

او در ادامه افزود: امیدوارم هم ما در دولت و هم ارگان‌های دیگر در این مسیر موفق باشند و در این مسیر حرکت کنند. دولت دو وزیر را به مجلس معرفی کرد حق مجلس بود که این موضوع را مورد بررسی قرار دادند، اما دیروز شاهد بودیم که دولت و مجلس به وظایف خود عمل کردند و به وزیر رأی اعتماد دادند؛ که پیام مثبتی در خصوص همبستگی بین دولت و مجلس بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوال مبنی بر این که فرانسوی‌ها اعلام کردند که همین توافق ۱۵ میلیاردی نیز منوط به موافقت آمریکاست گفت: این بخش مربوط به بانک است اکثر بانک‌های دنیا سهامدار آمریکایی دارند و یا مبادلات خود را از طریق دلار انجام می‌دهند بنابراین برای انتقال پول، به هماهنگی با آمریکا نیاز دارد که این موضوع به خودشان مربوط می‌شود.

واعظی  تصریح کرد: با اشاره به تذکر ۱۰۵ نماینده مجلس که خواستار دقت بیشتر رئیس جمهور در تفکیک قوا شده‌اند، روابط قوه قضائیه و قوه مجریه بسیار خوب است رئیس جمهور نیز امشب میهمان آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه است.