در روزهای اخیر تنش هایی میان دو نماینده مجلس در صحن علنی مطرح شد که منجر به توهین های نژادپرستانه و توهین به ملت یک کشور همسایه شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، روز گذشته جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده عضو فراکسیون امید از شهرستان تربت جام در مجلس، طی تذکری در صحن علنی اظهار داشت: تذکر من به آقای جواد کریمی قدوسی نماینده مردم شریف مشهد است. کسانی که از ایشان حمایت کردند تا این وضع در مملکت ایجاد شود. یکی بچه گرگ می پرورید، چو پرورده شد خواجه هم بر درید.

وی گفت: طالبان یک قیف داشت که بر ریش مردان می گرفت ببیند اندازه ریش آنها استاندارد است یا نه! مردم را کتک می زد اگر ریش با آن قیف طالبان استاندارد نبود. شما چکاره مملکت هستید که به وزیر، به رئیس جمهور و حالا به نماینده مردم در مجلس می تازید و ما را غیرانقلابی می نامید و خطاب می کنید؟!

نماینده تربت جام در مجلس افزود: شما به شهر تربت جام آمدید و به مردم گفته اید نماینده شما انقلابی نیست و نامه جمع کنید تا رد صلاحیت شود. آقای کریمی قدوسی آن زمانی که اجداد شما بستگان شما از افغانستان به ایران حمله می کردند ما ایرانی بودیم و از ایران دفاع می کردیم.

این عضو حزب کارگزان ادامه داد: چه کسی به شما شناسنامه ایرانی داده است، چه کسی به شما اجازه داده است به ارکان نظام بتازید، چند روز سابقه جبهه دارید، چند تا عملیات شرکت کرده اید که به درجه سرداری رسیدید؟ از کی شما ایرانی شدید که ما ایرانی نبودیم.

انتقادهای گسترده به نماینده فراکسیون امید مجلس به خاطر توهین های نژاد پرستانه

با انتشار گسترده اظهارات رحیمی جهان آبادی، بسیاری از فعالان حقوق شهروندی و فعالان فضای مجازی در کنار خبرنگاران پارلمانی و اصحاب رسانه، به اظهارات این نماینده انتقاد کرده و آن را به نوعی توهین نژاد پرستانه و توهین به ملت یک کشور دوست و همسایه تفسیر کردند.

در همین رابطه صبح امروز نماینده تربت جام به صورت تلفنی با یکی از برنامه های شبکه سوم سیما مصاحبه کرد و توضیحاتی در این زمینه بیان داشت.

در ابتدای این برنامه، مجری به غلط گفت: هنگامی که کریمی قدوسی مشغول انتقاد از دولت بوده، نماینده تربت جام در تذکری این مسائل را مطرح کرده است. این در حالی است که جواد کریمی قدوسی اساسا در جلسه روز گذشته مجلس حضور نداشت و انتقاد رحیمی جهان آبادی نیز به خاطر انتقاد نماینده مشهد از دولت نبود، بلکه به حضور وی در تربت جام و بخش هایی از سخنرانی کریمی قدوسی اشکال گرفته است. 

نماینده تربت جام در مجلس در گفتگو با شبکه سوم سیما و در پاسخ به این پرسش مجری که آیا نمی خواهید به خاطر توهین به ملت یک کشور همسایه عذرخواهی کنید؟ گفت: بحثی که در مجلس شورای اسلامی رخ داد، موضوعی بود خطاب به یک نماینده مشخص مجلس. بنابراین خطاب من به قوم، ملیتی یا نژادی نبود که نیاز باشد عذرخواهی کنم. من در اظهارات فقط آقای کریمی قدوسی را خطاب قرار دادم و هیچ توهینی نیز به هیچ قوم و نژادی انجام ندادم.

این نماینده عضو فراکسیون امید با اشاره به حضور چهار ساله خود در کشور افغانستان گفت: مردم افغان، مردمی شریف و متدین و با ایمان هستند که در بسیاری از امور فرهنگی و تاریخی و دینی با ملت ایران اشتراکات فراوانی دارند. آنها مردمانی با ایمان، خونگرم و مهمان نواز هستند و هرگز به آنها توهین نکرده ام.

رحیمی جهان آبادی خطاب به مجری اظهار داشت: من از شما یک سوال دارم. آیا در همین کشور افغانستان، یک غیر افغان می تواند نماینده مجلس شده و یا در مناصب بالای حاکمیتی قرار گیرد؟ من مستند به ماده 982 قانون مدنی فقط از آقای کریمی قدوسی سوال کردم که آیا تابعیت ایشان اکتسابی است یا ذاتی است. اگر تابعیت ایشان اکتباسی است، قانونا نمی تواند نماینده مجلس شده یا در رده های بالای نظامی حضور داشته باشد. ایشان هم می تواند در پاسخ اسناد و مدارک ایرانی بودن خود را ارائه دهد.

وی تاکید کرد: چگونه ایشان به استناد نمایندگی مجلس می تواند در خصوص سیاست خارجی، سیاست داخلی، عملکرد رییس جمهور و وزارت اطلاعات اظهار نظر کند، اما من که نماینده مجلس هم هستم نمی توانم از ایشان سوال کنم که چگونه تابعیت ایران را کسب کرده یا در چند عملیات در دوران دفاع مقدس حضور داشته است؟

چرا رسانه ملی از کریمی قدوسی سوال نمی کند؟

نماینده تربت جام در مجلس در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه این اظهارات یک موضوع داخلی است، چرا پای یک قوم دیگر را به میان کشیدند و به مردم افغانستان توهین کردید گفت: سوال که توهین نیست. من فقط سوال کردم. این سوال نیز به خاطر برخی اسناد و مدارک و شبهات است. ایشان نیز می تواند پاسخ دهد که تابعیت خود را چگونه کسب کرده است.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: ما مردم مرز نشین در دهه 70 بیشترین ناامنی ها را متحمل شدیم. طالبان به داخل شهرهای ما نفوذ کرده بود و گروگان گیری می کرد. یا به زمان ما بی حرمتی می کرد.

وی در واکنش به این اظهارات مجری مبنی بر اینکه بر فرض صحت این صحبت، کسانی که در دهه 70 به ایران تعرض کردند که اجداد کریمی قدوسی نبودند، سکوت کرد.

عضو فراکسیون امید در انتهای صحبت خود گفت: من از رسانه ملی که امروز یک برنامه را به اظهاراتم اختصاص داده سوال می کنم که چرا تاکنون یک برنامه در خصوص اظهارات این نماینده تولید نکرده است؟ چرا تاکنون از ایشان نپرسیده که چرا وزیر خارجه را جاسوس و ضد انقلاب خطاب می کند؟ چرا رییس جمهور یک ملت را انگلیسی خطاب می کند؟ چرا از او نپرسید که اسناد و مدارک این اتهاماتش کجا است؟

ماجرای گندم کابل و عدسی مجلس یازدهم

این اظهارات پایان ماجرا نبود. امروز و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی جواد کریمی قدوسی به اظهارات نماینده تربت جام پاسخ داد و در طی تذکری گفت: من آقای رحیمی جهان آبادی را نمی شناختم، در اولین روز تشکیل مجلس دهم که به مرقد حضرت امام (ره) رفتیم، آخر صف نشسته بودم. کسی آمد کنار من نشست و گفت من رحیمی هستم. گفتم کدام رحیمی؟ گفت نماینده تربت جام. گفتم بفرمایید. به من گفت آقای کریمی! همه از شما می ترسند و می گویند اگر کریمی به کسی گیر بدهد تا موتورش را پیاده نکند، او را رها نمی‌کند. گفتم این اشتباه است، اگر بگویند مردم به کسی در انقلاب گیر بدهند، موتورش را پیاده می‌کنند، درست گفته اند. اگر بنده را هم دست آموز و پرورش یافته این مکتب می‌دانند، آن هم حرف غلطی نیست.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: دیروز اصل صحبت های آقای رحیمی که بیان کردند این بود «شما چه کاره مملکت هستید که به رئیس جمهور، وزیر و حالا به نماینده مجلس گیر می دهید؟ به شهر تربت جام آمدید و به مردم گفتید نماینده شما انقلابی نیست، نامه جمع کنید تا رد صلاحیت شود» اولا اینکه بنده و شما از رئیس جمهور و وزیر سؤال می کنیم و به کسی ربطی ندارد؛ از وظایف قانونی ماست. الان هم کشور دچار بحران شده و باید به وظیفه خود عمل کنیم.

کریمی قدوسی با بیان اینکه بنده به دعوت ستاد یادواره شهید تراز انقلاب و اولین نماینده مجلس شورای اسلامی به شهر تربت‌جام رفتم، یادآورشد: از من خواستند که درباره ویژگی‌های نماینده در تراز انقلاب صحبت کنم. تمام صحبت‌های من در این خصوص در فضای مجازی منتشر شده است.

وی با بیان اینکه من از هیچ مسوول و نماینده‌ای، اسمی در آنجا نبردم حتی اشاره‌ای به نماینده آنجا هم نکردم، اظهار داشت: بر اساس ملاک‌ها و معیارهایی که ولی‌امر مسلمین از نمایندگان می‌خواهند که به وظایفشان عمل کنند، بنده اعلام کردم نماینده‌ای از تریبون مجلس، اتحاد جماهیر شوروی و فروپاشی آن را به فروپاشی جمهوری اسلامی تطبیق داد و گفت «به دلیل اینکه مردم خیابان‌های مسکو گرسنه بودند، تکه‌تکه شد»؛ این در حالی است که امام راحل، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را ناشی از مقابله آن اتحادیه با دین می‌دانستند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: در شیراز نیز بنده در جمع مردم اعلام کردم نماینده‌ای است که در نطق خود از جریان باستانی و باستان‌گرایی دفاع می‌کند در حالی ‌که در حکومت اسلامی ما حق نداریم جز اینکه برای اسلام خرج کنیم، کار دیگری انجام دهیم.

کریمی قدوسی تأکید کرد: بنده درباره آقای رحیمی هیچ کلمه‌ای به زبان نیاوردم، او اصلا در کلاس کار بنده نیست؛ همه بنده را می‌شناسید و می‌دانید اولویت من چیست. موضع‌گیری علیه فتنه و سران فتنه، نفوذ و سران نفوذ، فساد و سران فساد، خیانت و سران خیانت، همیشه موضوع اصلی صحبت‌های من است. کسانی که مخفیانه با سفیر انگلیس جلسه گذاشتند و مورد خطاب و عتاب آیت‌الله یزدی قرار گرفتند، مورد خطاب من هستند و من با آنها کار دارم و با امثال شما کاری ندارم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین اخیرا فرموده‌اند «به یک نماینده‌ای گفتم آن روز کجا بودی؟»؛ رنگش پرید، بنده به شخصی کار ندارم بلکه به وظیفه خود عمل می‌کنم.

کریمی قدوسی افزود: آقای کدخدایی اعلام کرد که به سه دلیل نمایندگان فعلی را بررسی می‌کنیم، اگر صلاحیتشان تائید نشد، رد می‌کنیم. فساد اخلاقی، فساد مالی و مواضع‌شان علیه حاکمیت جمهوری اسلامی است. آیت‌الله جنتی نیز فرمودند «ما به مُرّ قانون عمل می‌کنیم بنابراین هرکس در این مجلس و در سطح نظام به تکلیف خود عمل نمی‌کند، انتظاری نداشته باشد.»

وی تصریح کرد: بنده نه به جایی وصل هستم و نه با شورای نگهبان ارتباط دارم و نه کسی به من خبری می‌دهد. بنده بر اساس ارزیابی‌ها و داشته‌های خودم تصمیم می‌گیرم.

نماینده مردم مشهد در مجلس افزود: آقای رحیمی! آنچه که شما درباره من فرمودید، حدیث نفس خود شماست و شما چنین ویژگی‌هایی دارید. بنده هیچ ادعایی در مورد سوابق حضور در دفاع‌مقدس ندارم. از کسی هم مُزدی طلب نکرده‌ام اما از آقای کرم‌پور نماینده فیروزآباد بپرسید که کریمی را چگونه دیدی و چگونه شناختی، تا به شما بگوید.

کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: به آقای رحیمی وعده داده‌اند که اگر شما رد صلاحیت شدید، ما شما را در آینده به عنوان سفیر ایران در کابل منصوب می‌کنیم. به او با اطمینان عرض می‌کنم که «شما نه گندم کابل را خواهید خورد و نه عدسی مجلس یازدهم را».