عباسی در جمع خبرنگاران:‌

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: تبدیل تهدید در زمان تحریم به فرصت و قطع وابستگی به نفت نقشه راه کلی اصلاح ساختار بودجه بود و ما در آینده نزدیک شاهد تغییر و تحول جدی در این زمینه خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری موج، اسداله عباسی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در حاشیه صحن علنی امروز با حضور در جمع خبرنگاران در تشریح نشست غیر علنی صبح امروز اظهار داشت: این نشست با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و عادل آذر رئیس دیوان محاسبات به منظور بررسی اصلاح ساختار بودجه سال ۹۸ و ۹۹ برگزار شد.

وی ادامه داد: بر اساس ابلاغ مقام معظم رهبری درباره اصلاح ساختار بودجه دولت، مجلس و سایر نهادهای دست اندرکار راهکارهای لازم را در این مورد ارائه کرده و بودجه سال ۹۹ هم بر اساس آن تنظیم خواهد شد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا هم نشست‌ها و مصوباتی را در این مورد داشت که سازمان برنامه و بودجه پیشنهادهایی را بر همین اساس به مجلس ارائه کرد البته در نشست غیر علنی امروز صبح مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و تعدادی از نمایندگان هم گزارش‌هایی را مطرح کردند.

عباسی بیان کرد: اختلاف نظر اندکی میان دولت و مجلس وجود داشت، بنابراین قرار شد در یک فرصت ۲ ساله بودجه سال ۹۹ به زمینه سال ۹۸ توسط همین فرمت تصویب شود.

وی با بیان اینکه در صورت ادامه روند فعلی اقتصاد کشور دچار مشکل می‌شد، گفت: تبدیل تهدید در زمان تحریم به فرصت و قطع وابستگی به نفت نقشه راه کلی اصلاح ساختار بودجه بود و ما در آینده نزدیک شاهد تغییر  و تحول جدی در این زمینه خواهیم بود.

 سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اهداف در نظر گرفته شده در اصلاح ساختار بودجه اظهار کرد: کاهش تدریجی و قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت، حذف تدریجی کسری بودجه ساختاری، ایجاد ثبات اقتصاد کلان، مهار تورم اقتصادی، تامین معیشت عمومی، کاهش نابرابری، ارتقای عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد از اهداف اصلی این اصلاحیه است.

عباسی درباره محورهای اصلاحیه ساختار بودجه تصریح کرد:‌ درآمدزایی پایدار یعنی اصلاح نظام یارانه پنهان انرژی، اصلاح و یکپارچه سازی نظام مالیاتی و تامین اجتماعی، مولدسازی لایحه‌های دولت در ارتباط با درآمدزایی پایدار، هزینه کرد کارا، اصلاح دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی، اصلاح سیاست‌های حمایتی، اصلاح نظام مالیه نفت و گاز در رابطه با هزینه‌کرد کارا دو محور این اصلاحیه است.

وی ادامه داد: ارتقای ثبات توسعه و عدالت که شامل کنترل و نظارت بر درآمدهای نفتی و منابع و مصارف آن است، همچنین محور چهارم اصلاحات نهادهای نظام بودجه ریزی است که شامل اصلاح نظام بودجه ریزی و ارتقای سند مالی حاکمیت است.

 سخنگوی هیئت رئیسه مجلس بیان کرد: دیوان محاسبات  ۱۵ راهکار در نشست امروز ارائه کرد که بیشتر مربوط به نظام ارزی و اصلاح نظام مالیاتی بود.

عباسی تاکید کرد: عزم و اراده مالی و اجماع ملی صورت گرفته تا با هماهنگی مجلس، دولت و سایر نهادها درشرایط فعلی اقتصادی یک بودجه کارا تدوین و تصویب شود.

وی اظهار کرد: چارچوب اصلاح ساختاری بودجه در بهمن سال ۹۷ انجام شد، اجماع سازی کلان اصلاحات در میان سران نظام خرداد ماه سال ۹۸ انجام شد و تصویب و آغاز اجرای برنامه‌های کوتاه مدت متناسب با زمان بندی ارائه شده در نقشه راه در تیر ماه سال ۹۸ صورت گرفت همچنین تهیه برنامه‌های علنی میان مدت در شهریور ۹۸ هم انجام خواهد گرفت.

اجرای برنامه‌های میان مدت اصلاح ساختار بودجه فروردین سال ۹۹ انجام می‌شود

 سخنگوی هیئت رئیسه مجلس گفت: آغاز اجرای برنامه‌های میان مدت فروردین سال ۹۹ انجام خواهد شد و این نقشه راهی است که در مرحله تصویب و اجرا این ساختار بودجه اجرا می‌شود و به گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه ایرادهای شکلی و کلی وارد نبود و شورای عالی هماهنگی سران قوا بر روی این موضوع و گزارش توافق دارند و در صورت وجود ایرادات جزئی برطرف خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها