دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور گفت: در انتخابات آتی مجلس همه احزاب و گروه ها حضوری فعال خواهند داشت.

حمید ملانوری شمس در گفتگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری موج در حاشیه گردهمایی استانداران و فرمانداران وزارت کشور در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از نهادهایی که منجر به افزایش فضای نشاط سیاسی در کشور می شوند و در انتخابات، شور سیاسی را گسترش می دهند، احزاب و تشکل های سیاسی هستند.

وی افزود: آنچه که ما امروز از فضای سیاسی کشور و فعالیت احزاب و گروه ها احساس می کنیم، این است که در حال حاضر فعالیت ها و تحرکات سیاسی خوبی در میان آنها برای شرکت در انتخابات آغاز شده است.

مدیر کل دفتر امور سیاسی وزارت کشور تصریح کرد: تا این لحظه چهار جبهه سیاسی جدید در کشور با گرایش های مختلف اصلاح طلبی، اصولگرایی، اعتدالیون و مستقل ها تشکیل شده و پا به عرصه فعالیت های سیاسی در حوزه انتخابات گذاشته اند و این جبهه ها در عرصه انتخابات بر اساس گزارش هایی که داریم خیلی هم جدی هستند.

ملانوری شمس گفت: در تهران به طور مرتب جلسات سیاسی احزاب و گروه ها برگزار می شود. از استان ها نیز به طور مداوم گزارش هایی داریم که نشست ها و گردهمایی ها و جلساتی با محور انتخابات از سوی احزاب در حال برگزاری است.

وی بیان داشت: بنابراین باید گفت که فعالیت انتخاباتی احزاب شکل گرفته است. بعضی از احزاب حتی در حوزه معرفی کاندیداها هم ورود کرده اند. برخی نامزدها نیز به طور انفرادی فعالیت هایی دارند که با بررسی کارنامه و سوابق آنها، به این نتیجه می رسیم که به نوعی وابستگی حزبی دارند.

دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب وزارت کشور افزود: گزارش هایی داریم که نشان می دهد روز به روز این فعالیت ها در حال گسترش یافتن است. تاکنون 110 حزب سیاسی شرایط خود را با قانون جدید احزاب تطبیق داده اند و مابقی نیز پیگیر موضوع هستند. این پیگیری ها نشان می دهد که احزاب و گروه های سیاسی ما علاقمند به شرکت موثر در انتخابات هستند.

ملانوری شمس ادامه داد: به طور قطع نقش آفرینی احزاب و گروه های سیاسی در انتخابات بسیار موثر خواهد بود و انشاالله در این دوره نیز با تلاش همه احزاب و گروه های سیاسی، شاهد برگزاری انتخاباتی حداکثری و خلق یک حماسه سیاسی دیگر خواهیم بود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از چهره های سیاسی سخن از عدم مشارکت در انتخابات می زنند و آیا این اظهارات واقعی است یا به نوعی ناز سیاسی محسوب می شود؟ گفت: بعضا افراد مطالبی مطرح می کنند که شاید بتوان در مورد آنها همین تعبیر ناز سیاسی را استفاده کرد. اما بر اساس شناختی که ما از احزاب دارای پروانه در کشور داریم، تاکید می کنم که حتما این احزاب در دفاع از حیثیت نظام، اصول و آرمان های انقلاب و تبعیت از فرامین مقام عظمای ولایت در انتخابات حضوری گسترده و پرشور خواهند داشت و نگرانی از این بابت نداریم.