وزیر ارتباطات گفت: متاسفانه همه ظرفیتی که باید برای تحقق دولت الکترونیک استفاده شود موجود نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات امروز در حاشیه جلسه هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت دولت الکترونیک، اظهار داشت: موضوع  دولت الکترونیک بحث مهمی است. یک موضوع بحث زیرساخت‌های دولت الکترونیک است که در حیطه وظایف وزارت ارتباطات بوده که تکمیل و به بهره‌برداری هم رسیده است. شاخص‌های بین‌المللی حاکی از رشد ۲۰ پله‌ای ما در سال گذشته در جهان بوده که در برنامه ششم توسعه  ۳۰ پله باید پیشرفت می‌کردیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه برخی از پروژهای شاخص و مرکز تبادل راه‌اندازی شده و اتصال دستگاه‌ها انجام شده است، گفت: از ابتدای دولت دوازدهم میزان تبادل ۱۵ برابر رشد کرده‌ که عدد قابل توجهی است.

آذری جهرمی با بیان اینکه متاسفانه همه ظرفیتی که باید برای تحقق دولت الکترونیک استفاده شود موجود نیست، گفت: رشدهایی را که گفتم یعنی رشد ۱۵ درصدی و ۲۰ پله‌ای یک جنبه موضوع است اما یک جنبه موضوع هم این است باید این سوال را بپرسیم که در حال حاضر در اجرای دولت الکترونیک در کشور از نمره صد چند هستیم؟ و نیمه خالی لیوان چقدر است؟ که باید بگوییم در این حوزه جای کار بسیار زیاد است.

وی افزود: این‌ مقوله‌ای است که مکانیزم‌های آن در پروژهای ۲۳ گانه‌ای است که دولت تصویب کرده و تا پایان ۹/۹/۹۹ این ۲۳ پروژه هدف‌گذاری شده و در دستگاه‌های مختلف اجرایی در حال پیگیری است.

وزیر ارتباطات با اشاره به پیشرفت مطلوب پروژه‌های دولت الکترونیک گفت: گزارش‌های فصلی و دوره‌ای آن را هم دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات می‌دهد.

وی با بیان اینکه دبیرخانه، شورای اجرای فناوری اطلاعات را از سازمان آن جدا کرده و در وزارت خانه مستقر شده است، گفت: تغییر ملموسی که باید ایجاد بشود در تغییر فرآیندها است، با چند سرور و نرم افزار دولت الکترونیک محقق نمی‌شود و باید فرآیندهای اجرایی کشور اصلاح شود.

آذری جهرمی ادامه داد: برخی از موانع ناشی از این بود که سایر قوا دولت الکترونیک را مربوط به دولت الکترونیک می‌دانستند نه حاکمیت الکترونیک که در شورای فضای مجازی تبدیل به مصوبه‌ای برای همکاری سایر قوا شد.

وزیر ارتباطات افزود: برای این موضوع یک مرکز ملی تعامل‌پذیری تشکیل شد که دو جلسه آن هم برگزار شده و مصوبات خوبی هم داشته است.

*رونمایی یک دستاورد دولت الکترونیک در هر ماه با تاکید رئیس جمهور

آذری جهرمی گفت: تاکید آقای رئیس‌جمهور این بوده است که هر ماه یک پروژه و دستاورد دولت الکترونیک را رونمایی کنیم که تا به حال ۴ پروژه سلامت الکترونیک در حضور ایشان به بهره‌برداری رسیده است.