سخنگوی وزارت خارجه گفت: هنوز نمی شود گفت که برجام شکست خورده است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری موج، نشست خبری سید عباس موسوی با رسانه های داخلی و خارجی امروز برگزار شد.

در این جلسه خبرنگار خبرگزاری موج از موسوی پرسید، اگر دو سال قبل کارشناسان تاکید می کردند که مذاکرات 5 + 1 منافعی برای ما ندارد، به طور قطع حامیان مذاکرات پرخاش کرده و حتی منتقدان را متهم می کردند. اما امروز به صراحت وزارت خارجه می گوید که به هیچ یک از طرف های مذاکره اعتمادی ندارد. با توجه به اینکه آمریکا از برجام خارج شده و اروپا نیز تنها به یک درصد از تعهدات خود عمل کرده است، آیا می توان گفت که برجام شکست خورده است.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در پاسخ گفت: هنوز نمی شود گفت که برجام شکست خورده است. برجام توافقی است که دارای ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی گسترده در منطقه بوده و این توافق بعد از مذاکرات نفس گیر 2 ساله به نتیجه رسید.

موسوی اظهار داشت: آثار و تبعات مثبت برجام در ایران، منطقه و جهان غیر قابل انکار است. بنابراین اینکه امروز اعلام کنیم که به دلیل خروج آمریکا و عدم اجرای تعهدات از سوی اروپایی ها برجام ضعف داشته است، نتیجه درستی نیست.

وی افزود: ممکن است شما با فردی یک قراردادی حقوقی، محکم و شفاف را امضا کنند. اما بعد از مدتی طرف مقابل به این نتیجه می رسد که باید قرارداد را به هم بزند. در این شرایط نمی گویند که شما مقصر هستید و یا قرارداد از نظر حقوقی اشکال داشته است. بلکه می گویند طرف مقابل می خواهد به قرارداد عمل نکند.

این دیپلمات ارشد تصریح کرد: یک زمانی اراده ای وجود داشت تا 5 + 1 به یک توافق دست یابند. اما با تغییر دولت در ایالات متحده و آمدن ترامپ، آمریکا از توافق برجام خارج شد.

موسوی گفت: جمهوری اسلامی ایران برجام را یک دستاورد مهم و بزرگ هم برای دولت ایران و هم صلح و ثبات و منطقه و جهان می داند و هنوز هم معتقدیم که این برجام با وضعیت فعلی می تواند پاسخگوی بسیاری از نیازها باشد.

وی در پایان تاکید کرد: برجام حاصل یک دیپلماسی چند جانبه است و اگر شکست بخورد، مایه تاسف است.