موج
کدخبر : ۲۸۵۹۸۴ لینک کوتاه: https://www.mojnews.com/fa/tiny/news-285984

خبرگزاری موج بررسی می کند؛

با وجود استقبال بسیار مردم از تصویب طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان، ناگهان تعدادی از نمایندگان در جلسه علنی مجلس با آن مخالفت کرده و خواستار مسکوت ماندن این طرح شدند. حال این پرسش مطرح می شود که چه اتفاقی افتاد تا این نمایندگان چنین تصمیمی را اتخاذ کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، در تاریخ چهارم تیر ماه سال جاری و در جریان بررسی طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان، تعدادی از نمایندگان طبق ماده ۱۹۳ آئین نامه داخلی درخواست مسکوت ماندن ۴ ماهه این طرح را مطرح کردند.

غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار به عنوان نماینده پیشنهاد دهندگان بر لزوم توقف بررسی این طرح تاکید کرد.

احمد امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در مخالفت با این پیشنهاد سخنرانی کرد.

در پایان نمایندگان با ۹۱ رای موافق، ۸۹ رای مخالف، ۸ رای ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر در مجلس با مسکوت ماندن این طرح مخالفت کردند.

بدین ترتیب آخرین تلاش برخی نمایندگان برای زمین زدن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان بی نتیجه ماند.

چه کسانی خواستار مسکوت ماندن این طرح شدند

بر اساس گزارش هایی که در رسانه های مختلف منتشر شده، می توان اسامی برخی از نمایندگانی که با امضای پیشنهادی، خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان شدند را پیدا کرد.

نمایندگانی چون کاظم دلخوش اباتری نماینده صومعه سرا ، فرج‌الله رجبی نماینده شیراز، علی اکبری نماینده شیراز، جهانبخش محبی‌نیا نماینده میاندوآب،  احمد مازنی نماینده تهران،  روح‌ا‌لله حضرت‌پور نماینده ارومیه،  بهروز نعمتی نماینده تهران، نورمحمد تربتی‌نژاد نماینده گرگان و آق قلا،  علیرضا رحیمی نماینده تهران، بشیر خالقی نماینده خلخال، غلامرضا حیدری نماینده تهران،  محمدرضا بادامچی نماینده تهران،  داود محمدی نماینده تهران، اصغر سلیمی نماینده سمیرم،  پروانه مافی نماینده تهران،  پروانه سلحشوری نماینده تهران،  محمدجواد فتحی نماینده تهران،  قاسم میرزایی نیکو نماینده تهران،  علی ساری نماینده اهواز،  هادی شوشتری نماینده قوچان،  الیاس حضرتی نماینده تهران و علی نوبخت نماینده تهران از جمله امضا کنندگان این پیشنهاد بوده اند.

بر اساس این لیست، حداقل 12 نماینده تهران که همگی عضو فراکسیون امید و راه یافته از سوی لیست امید بودند، پیشنهاد مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان را امضا کرده اند.

امضا کردم، اما ندانستم چه چیزی را امضا می کنم!

با انتشار خبر تلاش برخی از نمایندگان برای مسکوت ماندن این طرح، انتقادهای بسیاری از سوی مردم به کسانی که این پیشنهاد را ارائه و امضا کرده اند، مطرح شد.

این اعتراضات به حدی گسترده بود که برخی از امضا کنندگان را از اقدام خود پیشمان کرد.

به عنوان نمونه روح‌الله حضرت‌پور یکی از امضا کنندگان اولیه پیشنهاد مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان در همان روز به یکی از رسانه ها گفته بود: در هنگام درخواست برای امضای مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان به بنده عنوان شد که این یک پیشنهاد جدید برای این طرح است. بنده مخالف مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان هستم و قرار است که رای خود را پس بگیرم چون هنگامی که یکی از نمایندگان امضای این طرح را به بنده پیشنهاد داد گمان می‌کردم که طرح دیگری است.

در همین ارتباط خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج با نورمحمد تربتی نژاد نماینده گرگان و آق قلا در مجلس و یکی از امضا کنندگان این پیشنهاد گفتگویی را انجام داد.

تربتی نژاد در پاسخ به این پرسش که به چه دلیل چنین پیشنهادی را امضا کرده است؟ گفت: من با کلیات طرح موافق بودم و به آن رای دادم. اما وقتی طرح در صحن علنی مطرح شد به این نتیجه رسیدم که از پختگی لازم برخوردار نیست و اشکالات و ضعف هایی دارد.

وی افزود: به طور مشخص اعلام می کنم که ماهیت و کلیات طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان، یک طرح مترقی است و صد در صد با آن موافق هستم، اما در جزییات متاسفانه کار کارشناسی خوبی در کمیسیون تخصصی در رابطه با این طرح انجام نشده و به نظر می رسد که در عمل با مشکلاتی مواجه می شویم.

نماینده گرگان در مجلس تصریح کرد: به همین دلیل وقتی پیشنهاد مسکوت ماندن این طرح مطرح شد، آن را امضا کردم.

تربتی نژاد افزود: یکی از اشکالات این است که موضوع در نهادهای ذیربط از جمله دستگاه قضایی بررسی نشده و نظرات دولت و دستگاه قضایی در این زمینه اخذ نگردید. بهتر بود که لایحه ای از سوی دولت و با نظر و مشارکت دستگاه قضایی به مجلس ارائه می شد، تا از کیفیت و تخصصی بودن لازم برخوردار باشد.

برای برخورد با فساد اقتصادی مشکل خلع قانونی نداریم

وی بیان داشت: سوال این است که مگر در کشور برای برخورد با فساد اقتصادی مسوولان خلع قانونی داریم؟ همین امروز اگر مدیر یا مسوولی مال نامشروع کسب کرده باشد، دستگاه قضایی و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی نمی توانند با متخلف برخورد کنند؟ آیا حتما نیاز به یک قانون خام و ناپخته داریم تا بتوانیم با متخلفان برخورد کنیم؟

نماینده گرگان در پاسخ به این پرسش که آیا صحت دارد از خارج مجلس به نمایندگان برای رد این طرح فشار وارد شده است؟ گفت: به هیچ عنوان چنین چیزی صحت ندارد. حداقل در مورد من هیچ کس نگفت که مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان را امضا کنم یا نکنم.

تربتی نژاد ادامه داد: در اینجا لازم است ماجرای آن روز را تعریف کنم. ماجرا از این قرار است که در حین بررسی طرح در صحن علنی مجلس بودیم که سه نماینده به من مراجعه کردند. یک نماینده طرح مسکوت ماندن را در دست داشت و دو نماینده دیگر نیز به همراه او بودند و از من خواستند که آن را امضا کنم. من در ابتدا مخالفت کردم و گفتم ما بخش هایی از طرح و چند ماده از آن را در صحن علنی تصویب کرده ایم و بازگشت به کمیسیون و مسکوت ماندن آن، اثر خوبی ندارد.

وی اظهار داشت: بعد از آنکه مواد دیگری از طرح اعاده اموال نامشروع مسوولان مطرح شد، به این نتیجه رسیدم که جزییات آن از پختگی لازم برخوردار نیست. باز هم به نظر شخصی اتکا نکرده و با دو نماینده حقوقدان مجلس که پیش از این قاضی بودند، مشورت کردم. یکی از این نمایندگان آقای کاظمی نماینده ملایر بود. پس از مشورت با  این دو نماینده حقوقدان تصمیم گرفتم که پیشنهاد مسکوت ماندن را امضا کنم و به سراغ نماینده پیشنهاد دهنده رفتم و آن را امضا کردم.

نماینده گرگان در مجلس گفت: بنابراین تاکید می کنم که هیچ فشار و توصیه ای از خارج مجلس مطرح نبود. از سوی دیگر تاکید دارم که کلیات طرح بسیار مترقی است و باید با بررسی بهتر جزییات در مجلس تصویب شود.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

نظرات:
  • پاسخ

    جواب زیرا خودشان میدانند چگونه به این اموال نا مشروع دست یافته اند.

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها