رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه تورم ماهانه رو به کاهش است، گفت: رشد تورم در ماه گذشته ۳.۴ درصد بود که حدود ۰.۸ تقلیل یافته است و نشان می‌دهد که در خصوص مهار تورم طی دو ماه اخیر موفق بوده‌ایم

به گزارش خبرگزاری موج، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز در حاشیه جلسه هیات دولت درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان، اظهار داشت: در قانون بودجه برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده بود اما سازمان برنامه و بودجه اختیار دارد که از محل افزایش کل این منبع را افزایش دهد که بر این اساس بودجه در نظر گرفته شده برای همسان سازی حقوق بازنشستگان ۵ هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هم مصوبات از سوی سازمان تأمین اجتماعی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شده است که دولت با آن موافقت می‌کند تا حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی هم به نحو شایسته همسان سازی شود.

*در نرخ ارز به ثبات رسیدیم

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره وضعیت نرخ ارز کشور، تصریح کرد: نوسانات نرخ ارز بیشتر جنبه روانی داشت و ناشی از عدم اطمینان به آینده بود که این مسائل باعث کاهش ارزش پول ملی شد اما با توجه به سیاست‌هایی که اتخاذ شد، در نرخ ارز به ثبات رسیدیم.

نوبخت با بیان اینکه تورم ماهانه رو به کاهش است، ادامه داد: رشد تورم در ماه گذشته ۳.۴ درصد بود که حدود ۰.۸ تقلیل یافته است و نشان می‌دهد که در خصوص مهار تورم طی دو ماه اخیر موفق بوده‌ایم و علیرغم اینکه رشد اقتصادی کشور منفی است اما شرایط موجود حاکی از آن است که پیش بینی بانک جهانی مبنی بر اینکه سال آینده رشد اقتصادی در ایران بهبود می‌یابد، محقق خواهد شد.

وی در واکنش به سوالی درباره رأی دیوان عالی کشور مبنی بر اینکه دیه زنان و مردان از این پس به طور یکسان دیده می‌شود؟ اظهار داشت: ردیفی برای این موضوع در بودجه در نظر گرفته شده است و ۴۳ میلیارد تومان بودجه برای انجام این کار در اختیار داریم.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز در حاشیه جلسه هیات دولت درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان، اظهار داشت: آنچه که از سازمان برنامه و بودجه برای بازنشستگان اختصاص پیدا می‌کند مربوط به بازنشستگان لشکری و کشوری است. ما امسال هم افزایش حقوق آنها را متناسب با شاغلان در حد همین ۲۰ درصد دیدیم که همان جدولی که برای شاغلان است، بازنشستگان عزیز هم دارند.

وی افزود: علاوه بر آن ۵ هزار میلیارد تومان نیز برای اجرای همسان سازی حقوق این افراد اختصاص داده‌ایم که اکنون اجرایی می‌شود البته می‌دانید که در قانون بودجه برای همسان‌سازی، مبلغی حدود ۳ هزار و ۴۰۰ ملیارد تومان پیش‌بینی شده بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: از آنجایی که سازمان برنامه و بودجه این اختیار را داشت که بتواند از محل افزایش کل تا آنجایی که می‌تواند نسبت به افزایش این ردیف اقدام کند، ما این ۳ هزار و ۴۰۰ ملیارد تومان را به ۵ هزار میلیارد تومان افزایش دادیم.

نوبخت تصریح کرد: راجع به تامین اجتماعی هم همیشه براساس آنچه که در خصوص حقوق‌بگیران لشکری و کشوری صورت گرفته مصوباتی از سوی سازمان تامین اجتماعی و وزارت رفاه مطرح می‌شود که با آن توافقات، دولت هم موافقت می‌کند تا پرداخت‌ها انجام شود.

وی گفت: از نظر ما که در دولت هستیم مصوبه پرداخت‌های لشکری و کشوری الان در حال انجام است و اگر وزارت مربوطه که مسئولیت این کار را دارد یا سازمان تامین اجتماعی بخواهند استدلالی داشته باشند که ما باید به گونه دیگری عمل کنیم یا آنها باید براساس مصوبه دولت به یک شکل دیگری عمل کنند، دولت با نظر مثبت و مساعد نسبت به این عزیزان که شخصیت‌های زحمتکش کشور هم هستند برخورد می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص برنامه‌های سازمان متبوعش برای ایجاد و حفظ ثبات در جامعه، گفت: می‌دانید که بعد از یک نوسانی که در بازار ارز پیش آمد و بیشتر هم جنبه روانی داشت و ناشی از حس عدم اطمینان نسبت به آینده بود؛ این نوسانات باعث کاهش ارزش پول ملی شد.

نوبخت اضافه کرد: خوشبختانه در حال حاضر کم کم این موضوع با توجه به اینکه سیاست‌های نظام کاملاً در عرصه سیاست خارجی مشخص شد، در حال رفع است و ما هم در این راستا به ثبات رسیدیم.

وی افزود: خوشبختانه هم در ارتباط با نرخ تورم و هم رشد اقتصادی هرچند وضعیت مطلوبی نداریم اما تورم ماهانه رو به کاهش است؛ باید توضیح دهم که منظور ما این است که رشد تورم در ماه گذشته ۳/۴ درصد بود اما این الان به چیزی حدود ۰/۸ تقلیل پیدا کرده و نشان می‌دهد ما در خصوص مهار تورم در یکی دوماه گذشته موفق بودیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: رشد اقتصادی هرچند الان باز هم منفی است اما کاهش این رشد نسبت به فصل گذشته باز هم مناسب‌تر شد و فکر می‌کنم همان پیش‌بینی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول که سال آینده رشد اقتصادی ایران مثبت می‌شود، محقق شود.

نوبخت در پایان و در خصوص اینکه آیا سازمان برنامه و بودجه باید تفاوت دیه زن و مرد را تامین کند یا خیر؟، خاطر نشان کرد: اگر هم اینطور باشد ما آن را تامین خواهیم کرد چراکه معتقد هستیم این کار باید انجام شود که ردیفی هم برای این مساله وجود دارد که حدود ۳ میلیارد تومان ما برای این دیه داریم و آنچه که مربوط به دولت می‌شود چون معتقد هستیم که این کار لازم است منابعش را از ردیف‌های موجود تامین می‌کنیم.