سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: جرم نازنین زاغری امنیتی است و شانتاژهای همسرش کمکی به او نمی کند.

به گزارش خبرگزاری موج، نشست خبری سیدعباس موسوی امروز با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری موج مبنی اینکه همسر فردی که به دلیل جرایم خود هم اکنون در زندان به سر می برد، چند روزی است در مقابل سفارت ایران در لندن حضور دارد. موضع وزارت خارجه در این ارتباط چیست؟ ضمن اینکه رسانه های غربی به نقل از سفیر ایران در لندن مدعی شده اند که این مجرم در صورت انجام عذرخواهی آزاد می شود؟ آیا سفیر ایران در لندن چنین اظهاراتی داشته است؟

موسوی در پاسخ اظهار داشت: در خصوص مجرمین امنیتی، قوه قضاییه و دستگاه زیربط کارها را انجام می دهند و وزارت امور خارجه در این زمینه کاری انجام نمی دهد.

وی افزود: آنچه که مسلم است خانم نازنین زاغری فردی دو تابعیتی است. جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام کرده که ایران دوتابعیتی را نمی پذیرد و تابعیت مورد ملاک ما، تابعیت ایرانی است.

این دیپلمات ارشد تصریح کرد: بنابراین خانم زاغری را تبعه ایران می دانیم. جرمی هم که وی مرتکب شده، امنیتی است و در حال گذراندن دوران محکومیت است.

موسوی گفت: فکر می کنیم این کارهایی که بیشتر شانتاژ است و برای جلب توجه انجام می شود، خیلی به روند پرونده کمک نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: هرگونه جنجال و مزاحمت برای کارهای عادی و جاری سفارت ما در لندن را نمی پذیریم. اعلام کرده ایم که این رفتارها خلاف کنوانسیون های بین المللی است و قطعا نمی تواند مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه متذکر شد: توصیه می کنیم اگر حرفی دارند و نکته ای را می خواهند مطرح کنند، بهتر است از طریق مجاری رسمی و قانونی پیگیری شود و اجازه دهند که سفارت جمهوری اسلامی ایران کارهای خود را انجام دهد و این کارهای تخریبی را نمی پسندیم.