وزیر جهاد کشاورزی گفت: تولید لبنیات ما بیشتر شده است و دامداران شیر را بر اساس قیمت سازمان حمایت از مصرف کننده عرضه می‌کند، اما باید در بازار نظارت بیشتری وجود داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری موج،  محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره دلایل افزایش قیمت لبنیات، گفت: تولید لبنیات ما بیشتر شده است و دامداران شیر را بر اساس قیمت سازمان حمایت از مصرف کننده عرضه می‌کند، اما باید در بازار نظارت بیشتری وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: هزینه تولید دامداران افزایش یافته است. آیا دامداران می‌توانند محصول خود را زیر قیمت تولید شده عرضه کنند؟ ۲۶ درصد هزینه‌های تولید شیر مربوط به هزینه‌های نهاده‌هایی است که از خارج از کشور وارد می‌شود و ۷۴ درصد هزینه‌ها هم مربوط به مسائلی مثل حقوق کارگر یا قیمت یونجه و ذرت و علوفه است که وقتی این هزینه‌ها بالا می‌رود، هزینه دامدار هم افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی داده نمی‌شد قیمت محصولات لبنی افزایش بیشتری داشت، البته سازمان حمایت از مصرف کننده باید بررسی کند که قیمت تمام شده شیر چقدر است و باید قیمت تعیین شده را ابلاغ کند.