عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: متاسفانه امروزه بحث اجاره مسکن به معضل لاینحل مردم به ویژه در مناطق شهری تبدیل شده است.

محمد حسینی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: تابستان امسال اکثریت مطلق اجاره نشین ها و مستاجرها با مشکل تامین هزینه اجاره بهای مسکن روبرو شده و می شوند و مسوولان باید طرحی فوری برای رفع این مشکل داشته باشند.

وی گفت: متاسفانه مشکل اجاره مسکن برای مردم تبدیل به یک معضل لاینحل شده و بسیاری از خانواده ها و مستاجرها توان پرداخت اجاره را ندارند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: این در حالی است که هیچ طرح و برنامه مشخصی برای کنترل قیمت ها مشاهده نمی شود و شرایط به نحوی است که مالکان به هر قیمتی که بخواهند، اجاره مسکن را تعیین و در این زمینه دلال ها و بنگاه های املاک میدان داری می کنند.

حسینی گفت: کارگر و یا کارمندی که امسال 400 هزار تومان به حقوق وی اضافه شده، ناگهان با مراجعه به مالکان و بنگاه های املاک متوجه می شود که حداقل باید یک میلیون تومان به اجاره مسکن خود اضافه کند.

وی تصریح کرد: طبیعی است که این فرد از عهده پرداخت اجاره مسکن بر نمی آید و مجبور به مهاجرت و سکونت در مناطق حاشیه شهر و یا شهرهای کوچک اطراف مراکز استان ها می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: به طور قطع آسیب های اجتماعی چنین مهاجرت هایی انکار ناپذیر است و دولت باید چندین برابر هزینه این آسیب ها را پرداخت کند.

حسینی اظهار داشت: یکی از راه های کنترل قیمت مسکن و اجاره مسکن، انبوه سازی از طریق ارائه تسهیلات دولتی و زمین دولتی است و باید دولت در این زمینه طرح های کارشناسی شده را به صورت فوری تدوین و اجرا کند.

وی افزود: از سوی دیگر نقش نظارتی دستگاه هایی مسوول در حوزه کنترل قیمت مسکن و اجاره مسکن نادیده گرفته شده و هیچ نظارتی بر قیمت گذاری ها انجام نمی شود. تا زمانی که دستگاه های مسوول نظارت لازم را نداشته باشند، دلال ها در بازار مسکن میدان داری خواهند کرد.