سخنگوی دولت توضیحاتی را درباره پاکت زرد همراه شنیزو آبه نخست وزیر ژاپن در سفر به ایران ارائه داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، علی ربیعی سخنگوی دولت امروز نخستین جلسه پاسخ به پرسش های خبرنگاران را در فضایی جدید و در حاشیه جلسه هیات دولت برگزار کرد.

ربیعی در این جلسه و در پاسخ به پرسش خبرنگار حوزه دولت موج مبنی بر اینکه آیا سفر نخست وزیر ژاپن به ایران دستاورد اقتصادی مشخصی برای ایران داشت و یا خیر؟ توضیحاتی را ارائه داد.

خبرنگار موج همچنین از سخنگوی دولت سوال کرد، ماجرای پاکت زرد همراه شنیزو آبه که در فضای مجازی حاشیه های بسیاری را ایجاد کرد، چه بود و آیا در این پاکت پیشنهادی برای ایران وجود داشت که نخست وزیر ژاپن از ارائه آن پشیمان شده است؟

ربیعی در پاسخ گفت: تا آنجا که ما اطلاع داریم، در آن پاکت زرد هیچ پیشنهادی نبوده است. مثل اینکه نخست وزیر ژاپن مطالبی را به همراه داشته که از روی آن می خوانده و هیچ پیشنهاد دیگری درکار نبوده است.

وی افزود: معمولا هم در مناسبات بین المللی اینگونه نیست که به صورت فوری پیشنهادی را ارائه دهند. بنابراین در این پاکت هیچ پیشنهادی برای ایران نبوده که نخست وزیر ژاپن از ارائه آن خودداری کرده باشد.

سخنگوی دولت در ادامه به دستاوردهای سفر نخست وزیر ژاپن به ایران اشاره کرد و گفت: سفر شنیزو آبه فی النفسه برای ما دارای اهمیت ذاتی بود. بعد از 41  سال بالاترین مقام اجرایی ژاپن به ایران آمده و می تواند یک فصل پویا تری را در ارتباطات دو کشور به همراه داشته باشد.

ربیعی تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز نسبت به روابط دو جانبه ایران و ژاپن موضع خوبی اتخاذ فرمودند که برای ژاپنی ها امیدوار کننده بود. در صحبت هایی هم که آقای آبه داشتند و حتی وزیر خارجه ژاپن اعلام کرد، این آمادگی در کشور ژاپن وجود دارد که روابط دو جانبه گسترش یابد.

از ابتدا هم بنا نبود که شنیزو آبه با پیشنهاد خاصی به ایران بیاید

وی افزود: از ابتدا نیز بنا نبود که شنیزو آبه نخست وزیر ژاپن با پیشنهاد خاصی به ایران بیاید.

سخنگوی دولت متذکر شد: نخست وزیر ژاپن بیشتر برای انتقال یک پیام به ایران آمد و این پیام را قرائت کرد و پاسخ مناسبی گرفت.

شنیزو آبه هیچ پیام مخفی برای ایران نداشت

ربیعی در پاسخ به پرسش مجدد خبرنگار موج مبنی بر اینکه گفته می شود، نخست وزیر ژاپن غیر از پیام رسمی، حاوی یک پیام غیر رسمی نیز بود که به صورت مخفیانه به مسوولان ایرانی ارائه داده است نیز گفت: قاطعانه و شفاف می گویم که هیچ پیام مخفی در کار نبود. همه پیام مطرح شده را نیز صدا و سیما به صورت کامل پخش کرد. به طور شفاف هر چه در جلسات گفته شده بود، پخش شد.

وی افزود: محدوده پیام این بود که اگر ایران مذاکره را آغاز کند، فشارها علیه ایران کاهش می یابد. ولی رهبری با سخنان غرورانگیزی که جامعه با آن هم آوا شد، پاسخ این پیام را دادند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: بسیاری از مردم و حتی آنهایی که نقدهایی دارند، تاکید دارند در مسائلی که با عزت ایران روبرو هستیم، اینگونه پاسخ های قاطع ضروری است و از پاسخ رهبری ابراز خوشحالی می کردند.

ربیعی گفت: اینکه رهبری تاکید کردند که ما در زمان فشار مذاکره نمی کنیم، یک تصمیم درستی است. در زمانی که تروریزم اقتصادی به ما فشار می آورد، دلیلی برای مذاکره نداریم. چرا که در شرایط برابر نیستیم.

وی متذکر شد: باید تاکید کنم که امروز مسائل فراتر از نظام سیاسی ایران است. امروز مسئله ایران و آینده ایران و آینده نسل های بعدی مطرح است. مسئله این است که می خواهند ایران را کوچک کنند و از این جهت دوره فعلی، دوره بسیار حائز اهمیت برای آینده ایران است و همه باید با دقت حرکت کنیم. به کسانی که می خواهند درباره سیاست خارجی اظهار نظر کنند، با احتیاط این کار را انجام دهند.