سخنگوی شورای نگهبان گفت: این شورا لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان را در حمایت از این قشر رد کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، عباسعلی کدخدایی امروز در نشست خبری ضمن تشریح آخرین مصوبات شورای نگهبان ، به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

وی اظهار داشت: طرح اصلاح بند پ ماده 60 قانون پنج ساله ششم، لایحه معافیت وزارتخانه ها و موسسات دولتی از پرداخت هزینه های ثبتی، طرح  اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخلی و لایحه حمایت از خاک در شورای نگهبان بررسی و مخالف شرع و قانون اساسی تشخیص داده نشد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: همچنین لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان ، لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، طرح حمایت از مرمت و احیای بافت‌های تاریخی فرهنگی، طرح اصلاح قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی و طرح اصلاح مواد 1 و 10 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی نیز از سوی شورای نگهبان تایید نشد.

کدخدایی در خصوص اینکه چرا لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان تایید نشده است، گفت: دو ماده از این لایحه خلاف شرع تشخیص داده شد و این اقدام نیز در راستای حمایت از اطفال و جوانان انجام شده است. به عنوان نمونه در بخشی از این لایحه آمده است که اگر والدین به صورت سهوی بخشی از تکالیف خود را انجام ندهند، مشمول مسائلی می شوند. اما فقهای محترم شورای نگهبان تاکید داشتند که اگر والدین بخشی از تکالیف خود را عمدا انجام نداده و این امر موجب ضرر به اطفال و نوجوانان شود، آیا نباید مجرم شناخته شده و با آنها برخورد شود؟

وی ادامه داد: به طور قطع ایراداتی که به این مصوبه گرفته شد، در راستای حمایت از اطفال و نوجوانان بوده و ما منافع این قشر را بیشتر مد نظر قرار داشتیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره دلایل رد لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی نیز گفت: به دلیل عدم در نظر گرفتن مسائل امنیتی در تدوین بخش هایی از این لایحه، ایرادات شورای نگهبان به موادی از آن به اطلاع مجلس رسیده شد.

کدخدایی در ادامه این جلسه در پاسخ به پرسشی درباره دیدار و پیشنهادش به پگاه آهنگرانی از بازیگران سینما گفت: این خانم به همراه یکی دیگر از فعالان رسانه ای در حال تهیه مستندی هستند و درخواست مصاحبه با من را داشتند که این درخواست پذیرفته شد و با آنها مصاحبه کردم.

وی افزود: در حین مصاحبه سوالاتی درباره نحوه برگزاری انتخابات مطرح کرد و من نیز تاکید کردم که شورای نگهبان از نظارت بر انتخابات توسط افراد و گروه ها نگرانی دارد و هر کس می تواند ناظر باشد و به صورت سمبلیک از وی دعوت کردم که یکی از ناظران ما در انتخابات آتی باشد.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به اظهارات برخی از جریانات سیاسی مبنی بر اینکه اگر لیست کاندیداهای آنها در انتخابات تایید صلاحیت شوند، در انتخابات شرکت می کنند، گفت: مردم به این حرف ها عادت دارند و به آن توجه نمی کنند. عموما پیش از انتخابات از این مسائل مطرح می شود و ما به آنها گوش نمی کنیم و فقط وظائف قانونی خود را انجام می دهیم. ضمن اینکه مردم نشان دادند که در روز انتخابات به این حرف ها پاسخ قاطعی می دهند.

کدخدایی درباره دادگاه محمدرضا خاتمی که اتهاماتی را درباره تقلب در انتخابات سال 88 مطرح کرده بود نیز گفت: کشور ما آزاد است و هر کس می تواند حرف بزند و ظاهرا خیلی هم معیار مشخصی برای حرف زدن وجود ندارد. کسانی که ادعاهایی دارند باید در دادگاه این ادعاهای خود را اثبات کنند و نیازی نیست که ما به آنها پاسخ بدهیم.

وی در مورد شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس و اینکه آیا شکایت فوق بر تایید صلاحیت وی تاثیر خواهد داشت؟ نیز گفت: این نماینده اتهاماتی مطرح کرده و ما نیز به خود مجلس شکایت کرده ایم. به طور قطع اگر نتواند ادعاهای خود را در همان مجلس که نمایندگی آن را بر عهده دارد، اثبات کند، این موضوع در روند بررسی صلاحیت وی تاثیر خواهد داشت.