سفیر تاجیکستان در تهران گفت: گسترش تروریسم از مشکلات عمده جهان امروز است و هیچ یک از کشورها به تنهایی امکان آن را ندارند که بر تروریسم غلبه کنند و تنها به صورت دسته جمعی می‌توانند بر این پدیده نامطلوب پیروز شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، نظام‌الدین زاهدی سفیر تاجیکستان در تهران طی نشست خبری که در محل این سفارت به منظور برگزاری پنجمین همایش سران کشورهای عضو کنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار شد، اظهار کرد: در اول ژوئن که وزیر خارجه تاجیکستان به تهران سفر کرد مسائل دو جانبه مورد بررسی قرار گرفت و طرفین علاقه‌مندی و رغبت خود را برای توسعه مناسبات دو جانبه اظهار کردند و انتظار می‌رود این روند مثبت در مناسبات‌ در سفر روحانی به تاجیکستان بار دیگر مورد تأیید قرار گیرد.

همه کشورها به دنبال ایجاد صلح و ثبات پایدار هستند

این دیپلمات تاجیکستانی همچنین در رابطه با درخواست عضویت کشورها در کنفرانس سیکا و همچنین درخواست کشور عربستان گفت: عربستان تاکنون درخواستی برای عضویت نداده است و آنهایی که در این کنفرانس عضو هستند برایشان ضمانت اجرایی هم وجود دارد. در واقع اراده کشورهای عضو برای تأمین صلح و ثبات در قاره آسیا بسیار مهم است و همه کشورها به دنبال ایجاد صلح و ثبات پایدار هستند.

سفیر تاجیکستان در تهران همچنین در رابطه با اولویت‌های فعالیت این سفارت‌خانه اظهار کرد: تاکید می‌کنم که ما به دنبال این هستیم که مناسبت‌های اقتصادی همانند مناسبت‌های سیاسی بین دو کشور رواج داشته و ادامه یابد. همانطور که شرکت‌های توانمند ایرانی در احداث پروژه‌های انرژی تاجیکستان شرکت می‌کنند با توجه به مشکلات فرهنگی و زبانی که دو کشور دارند ضروری است که سطح پیشرفت‌ها گسترش چشمگیر داشته باشند.

وی افزود: همچنین توجه به حوزه گردشگری از اولویت‌های سفارت تاجیکستان محسوب می‌شود که بنا به اعلام رئیس جمهور تاجیکستان سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ سالهای رشد روستا و گردشگری اعلام شده است و ما امیدوار هستیم که در این زمینه هم روابطمان گسترش یابد و هر دو کشور بتوانند از این امتیازات برخوردار شده و موجب رشد و توسعه همکاری‌ها شوند.

زاهدی درباره اختلافاتی که بین ایران و تاجیکستان در حوزه‌ انرژی وجود داشته و آیا این اختلافات اکنون بر طرف شده است یا خیر؟ گفت: مشکلات انرژی وابسته به پرداخت بدهی‌های ما است و خوشبختانه بین دو کشور توافقاتی ایجاد شده و جدول پرداخت بدهی‌ها نیز تعیین شده است و باور داریم که در فرصت‌های نزدیک این مشکلات از بین برود.

وی خاطرنشان کرد: تاجیکستان از لحاظ انرژی از جمله کشورهای ثروتمند در آسیای مرکزی است و ما اعتقاد داریم که می‌توانیم تمام منطقه را با برق ارزان تامین کنیم و امیدواریم که مشکل خط انتقال برق کسا -۱۰۰۰ برطرف شود زیرا این خط وظیفه انتقال برق از تاجیکستان به افغانستان و سایر کشورها را به عهده دارد که می‌تواند مشکل انتقال برق حل شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر توافقات دو جانبه در مورد تروریستی اعلام شدن حزب نهضت اسلامی تاجیکستان هم اظهار کرد: گسترش تروریسم از مشکلات عمده جهان امروز است و هیچ یک از کشورها به تنهایی امکان آن را ندارند که بر تروریسم غلبه کنند و تنها به صورت دسته جمعی می‌توانند بر این پدیده نامطلوب پیروز شوند.

وی تصریح کرد: تاجیکستان با همه کشورها از جمله ایران در مساله مبارزه علیه تروریسم همکاری می‌کنند و آن سندی هم که در جریان سفر وزیر خارجه تاجیکستان به تهران مطرح شد ماهیت اصلی‌اش ایجاد امکانات و فرصت برای همکاری در زمینه مبارزه با حرکت‌های تروریستی است.

سفیر تاجیکستان در تهران خاطرنشان کرد: ما باور داریم که هر دو طرف با پیگیری اهدافی که در این سند قید شده می‌توانند با حرکت‌های تروریستی مبارزه کنند اما در مورد نهضت اسلامی طبق قانون تاجیکستان این حزب تروریستی اعلام شده است.

زاهدی همچنین در رابطه با رویکرد تاجیکستان در خصوص تحریم‌ها اظهار کرد: موضع رسمی تاجیکستان این است که تحریم‌ها اصول نامشروع در مناسبات بین‌المللی است و در اصل تحریم‌ها برای این است که به رقیبان سیاسی خود ضرر وارد کنند.