عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نباید سفر تاریخی نخست وزیر ژاپن به ایران را در حد موضوع آمریکا تقلیل داد و محدود کرد.

علاالدین بروجردی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: در روزهای آینده سفر نخست وزیر ژاپن به ایران برگزار می شود که در نوع خود، یک سفر تاریخی و بسیار مهم برای هر دو کشور به شمار می آید.

وی افزود: با توجه به شرایط حساس ایران به ویژه در عرصه بین المللی، گسترش روابط با دیگر کشورها به ویژه کشورهای مهم از جمله ژاپن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و دو طرف می توانند منافع قابل توجهی از گسترش روابط داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است شنیزو آبه نخست وزیر ژاپن در سفر به تهران حامل پیامی از سوی دولت ترامپ باشد، گفت: با توجه به اینکه این سفر پس از سفر ترامپ به ژاپن انجام می شود و ترامپ نیز در زمان حضور در ژاپن مسائلی را مطرح کرد، گمانه زنی هایی مطرح شد مبنی بر اینکه ممکن است شنیزو آبه حامل پیام ترامپ برای ایران باشد.

بروجردی تصریح کرد: در حال حاضر نمی توان این امر را تایید و یا تکذیب کرد. باید منتظر ماند و دید که آیا نخست وزیر ژاپن حامل پیغامی هست و یا خیر. هم اکنون تنها می توان در این زمینه گمانه زنی کرد.

وی متذکر شد: البته ما نباید سفر تاریخی نخست وزیر ژاپن به ایران را به موضوع آمریکا تقلیل داده و به نوعی رفتار کنیم که در این سفر تنها موضوع آمریکا و تنش های میان دو کشور مطرح می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: روابط دو کشور ایران و ژاپن به ویژه در حوزه اقتصادی بسیار گسترده بوده و دو طرف باید از این سفر برای گسترش و تعمیق روابط استفاده کنند.

بروجردی گفت: ممکن است که در حاشیه سفر موضوع آمریکا نیز مطرح شود، اما این موضوع یک مسئله فرعی است و موضوعات مهم تر دیگری نیز به طور قطع در دستور کار دو کشور قرار دارد.