عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ژاپن نباید همان راه آمریکایی ها را طی کند.

ابوالفضل حسن بیگی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: سفر شنیزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران یکی از اقدامات مهم دستگاه دیپلماسی کشورمان در این شرایط حساس است.

وی افزود: یکی از دلایل اهمیت این سفر، گسترش ارتباطات ایران با دیگر کشورها است. زیرا در شرایطی که آمریکا و لابی های صهیونیستی و برخی از کشورهای منطقه ای به دنبال اجرای پروژه ایران هراسی هستند، گسترش روابط و تعاملات ایران با دیگر کشورها، به ویژه کشورهای مهمی چون ژاپن اهمیت زیادی دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است شنیزو آبه نخست وزیر ژاپن حامل پیامی از سوی ترامپ برای ایران باشد و این سفر منجر به مذاکره ایران و آمریکا شود؟ گفت: احتمال اینکه نخست وزیر ژاپن حامل پیغامی باشد، وجود دارد. اما با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، به طور قطع ایران و آمریکا تا زمانی که سران کاخ سفید در رفتار ضد ایرانی خود تغییری ایجاد نکنند، مذاکره ای صورت نخواهد گرفت.

حسن بیگی تصریح کرد: ایران چند بار با آمریکا مذاکره کرده و هر بار آمریکایی ها به تعهدات خود پایبند نبودند. بنابراین دلیلی ندارد که بار دیگر با آنها پای میز مذاکره ای بنشینیم که مطمئن هستیم، طرف مقابل هرگز به تعهدات خود عمل نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه ایران خواستار گسترش روابط خود با دیگر کشورها، به ویژه کشورهای آسیایی است، گفت: ما از افزایش تعامل و ارتباطات و مبادلات تجاری با ژاپن استقبال می کنیم و انتظار داریم که سران توکیو نیز به اهمیت این موضوع پی برده باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به روابط ژاپن و آمریکا بیان داشت: از سوی دیگر انتظار داریم که ژاپن راهی که سران کاخ سفید طی کرده اند را ادامه نداده و در مذاکره با مسوولان کشورمان، بر اساس منافع دو کشور قدم بردارد.

حسن بیگی گفت: هر کشوری اگر بخواهد در روابط با ایران، به دنبال دیکته کردن رفتارها و خواسته های سران کاخ سفید باشد، به طور قطع به نتیجه نخواهد رسید و ایران هرگز با چنین رفتارهایی کنار نخواهد آمد.