سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از پیگیری جدی طرح مقابله با سوداگری در بازار مسکن خبر داد.

زهرا سعیدی مبارکه در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: متاسفانه شاهد هستیم که افزایش قیمت مسکن و افزایش اجاره مسکن ، معیشت بسیاری از خانواده های ایرانی و شاید بتوان گفت اکثر خانواده های ما را تحت تاثیر قرار داده است.

وی افزود: بسیاری از شهروندان با نمایندگان مجلس تماس می گیرند و سوال می کنند که چرا هیچ مسوول و دستگاهی در برابر افزایش قیمت مسکن و افزایش اجاره مسکن اظهار نظری نکرده و برای حل این مشکل راهکاری ارائه نمی دهد!

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: این در حالی است که در مجلس طرح هایی برای مقابله با التهاب در بازار مسکن در دستور کار قرار دارد. از جمله اینکه هم اکنون در کمیسیون اقتصادی مجلس، طرح مقابله با سوداگری بازار مسکن یا همان طرح اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم در دست بررسی و کلیات آن به تصویب رسیده است.

سعیدی مبارکه گفت: متاسفانه در سال 1380 مجلس شورای اسلامی قانون مالیات بر عایدی مسکن را حذف کرد. به عبارتی دیگر کسی به خاطر داشتن ملک و مسکن مالیات پرداخت نمی کند. دقیقا از همان تاریخ تا به امروز التهابات در بازار مسکن ایجاد و افزایش یافته و یکی از دلایل اصلی گرانی مسکن و به تبع آن افزایش اجاره مسکن همین موضوع است.

وی افزود: به همین دلیل تلاش داریم تا بار دیگر مالیات بر عایدی مسکن را اجرا کنیم. البته این بار با شروطی باید این موضوع اجرا شود تا برای خانواده ها مشکلی ایجاد نشود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص جزییات طرح مقابله با سوداگری در بازار مسکن گفت: بر اساس طرحی که من نیز یکی از طراحان آن هستم، به اعضای تعداد اعضای یک خانواده، آن خانواده می تواند مسکن داشته باشد و مسکن های بیشتر مشمول مالیات می شوند.

سعیدی مبارکه ادامه داد: به عبارتی یک خانواده چهار نفری، می تواند چهار مسکن داشته باشد و مسکن های بیشتر را مشمول مالیات می شود.

وی گفت: چون این موضوع را به درستی در جامعه مدیریت و اجرا نکردیم، امروز می بینیم که بسیاری از خانواده ها اجاره نشین هستند و در مقابل تعداد معدودی ده ها خانه و ویلا دارند و برای هیچکدام نیز مالیات پرداخت نمی کنند.