وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: حدود 50 درصد از صادرات جهانی تحت پوشش قراردادهای بین‌المللی صورت می‌گیرد و سهم ایران از آن تنها 4 درصد است.

به گزارش خبرگزاری موج، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی لایحه موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو در دفاع از این لایحه، اظهار کرد: در حال حاضر براساس تأکیدات مقام معظم رهبری، باید همکاری و استفاده از ظرفیت همسایگان را در اولویت قرار داد، در واقع در سال جاری تمرکز ما بر روی کشورهای منطقه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر براساس آخرین آمار، 0.2 درصد کالاهای مورد نیاز کشورهای اوراسیا توسط ایران تأمین می‌شود و 0.3 درصد صادرات آنها به ایران است، اظهار داشت: علی‌رغم همسایگی ایران با 3 کشور از اعضای اوراسیا، به خوبی از این ظرفیت استفاده نشده است.  

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه حدود 50 درصد از صادرات جهانی تحت پوشش قراردادهای بین‌المللی صورت می‌گیرد و سهم ایران از آن تنها 4 درصد است، افزود: اوراسیا از مهم‌ترین اتحادیه‌های جهانی است و این موافقت‌نامه جدی‌ترین توافق‌نامه‌ای است که ما ورود کرده‌ایم.

رحمانی با تأکید بر اینکه می‌توانیم بر روی اقلام کالایی در این توافق‌نامه، مذاکره و تعداد و اقلام آن را مطابق با منافع کشور کاهش یا افزایش دهیم، تصریح کرد: در حال حاضر با اجرای این توافق‌نامه تعرفه ترجیحی 360 قلم کالا در اختیار کشورهای اوراسیا قرارداده می‌شود و در مقابل صادرات 502 قلم از کالاهای ایرانی با تعرفه ترجیحی انجام می‌شود.

وزیر «صمت» در پایان خاطرنشان کرد: در 3 سال گذشته برای اجرای این توافق‌نامه، مهم‌ترین مورد منافع ملی کشور بوده و این لایحه در مجلس 5 کشور عضو اوراسیا تصویب شده است.