یک تحلیلگر مسائل بین المللی گفت: ایران کشور قدرتمندی است و ترسی از مذاکره با آمریکا نداریم، اما در این شرایط مذاکره را به نفع ایران نمی دانیم.

محمدحسن آصفری در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری موج، در رابطه با درخواست های مکرر سران کاخ سفید برای مذاکره با ایران ، اظهار داشت: آمریکایی ها فکر می کردند که جمهوری اسلامی موقعیتی مانند چهل سال گذشته دارد و نمی تواند در برابر فشارهای آنها مقاومت کند.

وی افزود: علت این است که آمریکایی ها شناخت دقیق و درستی از موقعیت و توانمندی جمهوری اسلامی ایران ندارند و بر اساس تحلیل های غلط، در مورد ما تصمیم گیری می کنند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل تصریح کرد: اما امروز ایران اسلامی به برکت انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی و حمایت های ملت و هدایت های مدبرانه ولایت، در جایگاه ویژه ای در جهان قرار گرفته است.

آصفری گفت: امروز قدرت نرم جمهوری اسلامی در خاورمیانه، توانمندی جبهه مقاومت در جهان اسلام و نفوذ معنوی ایران در کشورهای منطقه و حتی برخی از کشورهای اروپایی و آفریقایی کتمان ناپذیر است.

وی افزود: آمریکایی ها پس از تهدیدهای مختلف و مداوم، به این نتیجه رسیدند که جمهوری اسلامی ایران با تهدید به میز مذاکره باز نمی گردد. از سوی دیگر ما به آمریکایی ها اعتماد هم نداریم، زیرا بارها با آنها مذاکره کرده ایم و هر بار سران کاخ سفید تعهدات خود را انجام ندادند.

این نماینده سابق مجلس تصریح کرد: ایران اهل گفتگو مذاکره است و ما از مذاکره ترس و واهمه ای نداریم، اما به شرط اینکه مذاکره بر اساس منافع طرفین باشد، نه اینکه مانند ادوار گذشته با آمریکایی ها به این صورت مذاکره کنیم که آنها فقط از ما امتیاز بگیرند و به هیچ یک از تعهدات خود پایبند نباشند.

آصفری گفت: دشمنی آمریکا با ملت ایران اثبات شده است. با این وجود می توانیم با آنها مذاکره کنیم، به شرط آنکه در گام نخست تحریم های ناجوانمردانه علیه ایران را لغو کرده و به تعهدات خود در قبال برجام عمل کنند. در این صورت می توانیم مذاکره جدیدی را با آنها آغاز کنیم. بنابراین در شرایط فعلی مذاکره با آمریکا را به نفع ایران نمی دانم.

وی در پایان متذکر شد: البته مذاکره ایران و آمریکا در هر شرایطی به طور قطع در خصوص توانمندی دفاعی ایران نخواهد بود.