وزیر کشور گفت: نقش اصلی هدایتگری و تربیت جوانان را باید به خود مردم و فرهنگ عمومی جامعه بسپاریم. هر کاری که ما می‌کنیم باید در جهت رفع موانع و ایجاد زمینه باشد.

به گزارش خبرگزاری موج، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در صد و هجدهمین جلسه شورای اجتماعی کشور  با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب و چگونگی اجرای اهداف و سیاست‌های تعیین شده در قالب وظایف و ماموریت‌های دستگاه‌های اجرایی است، گفت: اگر این تصور را داشته باشیم که موضوع جوانان را از طریق سیستم‌ های دولتی و دستگاه‌های اجرائی هدایت کنیم حتماً راه خطا رفته‌ایم ولی می‌ توانیم تسهیلگری و زمینه‌ها را فراهم کنیم و موانع را رفع کنیم تا بالندگی جوانان در بستر اجتماعی راحت‌تر فراهم شود.

وی ادامه داد: نقش اصلی هدایتگری و تربیت جوانان را باید به خود مردم و فرهنگ عمومی جامعه بسپاریم. هر کاری که ما می‌کنیم باید در جهت رفع موانع و ایجاد زمینه باشد. تصور اینکه با بخشنامه، دستورالعمل و ساختار می‌توانیم جوانان مطلوب مورد نظر خود را داشته باشیم قطعاً خطا است به خصوص در شرایط کنونی که امکان دسترسی مردم بویژه جوانان به رسانه‌های جمعی فراوان است و «انتشار» در جامعه ما به شدت بالا رفته است.

 وزیر کشور تصریح کرد: این انتشار در حوزه سلیقه، باورها، سبک زندگی و اوقات فراغت است یعنی در همه حوزه‌ها قدرت انتشار بسیار بالاست امروز اگر مد موسیقی یا سبک زندگی در دنیا باب می شود، کمتر از ۲۴ ساعت جوانان اطلاعات آن را دریافت می‌ کنند. اینکه فکر کنیم در هر زمینه‌ای می‌توانیم این موج انتشار را هدایت کنیم و یا مانع شویم با توجه به میزان دسترسی کار سختی است.

رحمانی‌فضلی در ادامه گفت: روح بیانیه گام دوم انقلاب هم این است که تربیت نسل جوان به گونه‌ای باشد که در مراحل مختلف تربیتی اعم از خانواده، مدرسه، دانشگاه و جامعه فرایند تربیت به‌گونه‌ای شکل گیرد که نه تنها جوانان مصون از خطا به صورت نسبی بلکه جوانان با انگیزه هدفدار فعال و بانشاط ،مستقل و قوی از نظر بینش سیاسی و آگاهی اجتماعی داشته باشیم.

به گفته وی باید تلاش کنیم در حوزه رفع موانع و از بین بردن ایرادات و اشکالاتی که تا امروز به عنوان عوامل آسیب زا در تربیت جوانان وجود داشته است اقدامات بایسته‌ای  متناسب با وظایف و ماموریت‌های دستگاه های اجرایی و هم فراتر از آن انجام دهیم.

رحمانی فضلی در ادامه صحبت‌هایش با بیان اینکه بحث جوان یک بحث تک بعدی نیست و با یک فعالیت و اقدام مواجه نیستیم، اظهار کرد: وقتی می‌گوییم جوان با زندگی و سبک زندگی جوانان مواجه هستیم که سبک زندگی آنان ابعاد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد بنابراین نگاه ما به جوانان باید با در نظر گرفتن همه این ابعاد باشد. از نظر ساختاری آیا جایی که در حال حاضر به عنوان متولی جوانان هست این نگاه چندبعدی را دارد؟ آیا ظرفیت‌های لازم برای آن دستگاه ایجاد شده است که آن را در عمل اجرایی و عملیاتی کند؟اگر هست الحمدلله ولی اگر نیست باید کاری کنیم که آن نگاه، ابعادش متناسب با سبک زندگی جوانان باشد.

وی افزود: بررسی این ساختار می‌تواند از این موضوعاتی باشد که هم در سازمان امور اداری و استخدامی و هم در شورای اجتماعی مورد بحث قرار می‌گیرد تا نتیجه مطلوب به دست بیاید اما آن چیزی که مهم است و باید بر همه ملاحظات مورد توجه قرار دهیم این است که باید جوانان متدین، اندیشمند، فعال، مستقل، با انگیزه، هدفمند و با نشاط داشته باشیم.