سفیر کشورمان در بلغارستان گفت: طرح موسوم به معامله قرن را با توجه به تحلیل رفتار تاریخی آمریکا و رژیم صهیونیستی، چیزی جز در راستای نابودی کامل آمال و آرزوی مردم فلسطین و در راستای حمایت یک‌جانبه از رژیم صهیونیستی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس، همایشی با حضور جمعی از سفرا و دیپلمات‌های خارجی مقیم، نمایندگان پارلمان، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، دینی، علمی و رسانه‌ای در بلغارستان برگزار شد.

این نشست که برای نخستین‌بار با مشارکت سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی ایران، فلسطین، سوریه، عراق و الجزایر برگزار شد،  با استقبال قابل توجهی همراه شد و  در این همایش سفرای جمهوری اسلامی ایران و فلسطین در بلغارستان، نماینده پارلمان بلغارستان و روسای جوامع سوری و لبنانی مقیم این کشور  سخنرانی کردند. 

سید محمد جواد رسولی، سفیر ایران در بلغارستان در سخنان خود روز جهانی قدس را ابتکاری هوشمندانه از سوی امام خمینی (ره) در راستای عدم فراموشی و مقابله با به حاشیه راندن موضوع فلسطین دانست که پس از گذشت حدود چهل سال به فرصتی وحدت بخش برای مقابله با اشغالگری، آپارتاید، قتل عام، تفرقه افکنی و بحران آفرینی رژیم غاصب صهیونیستی در جهان تبدیل شده است.

وی در ادامه ضمن بر شمردن جنایات و اقدامات غیر انسانی رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین و تأکید بر مغایرت کامل آن اقدامات با قوانین و مقررات بین‌المللی، به برخی از موارد نقض حقوق بین الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل از سوی رژیم مذکور اشاره کرد.

سفیر  کشورمان در بلغارستان؛ کشتار مردم غیر نظامی، آواره سازی، آپارتاید، تخریب اموال و خانه‌های مردم فلسطین را مطابق مواد 7 و 8 اساسنامه دادگاه کیفری بین المللی از مصدایق جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی، گسترش شهرک سازی از سوی رژیم صهیونیستی را مغایر قطعنامه 2334 شورای امنیت، اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و اقدام آمریکا در شناسایی این موضوع را مغایر قطعنامه‌های 476 و 478 شورای امنیت، حضور اسرائیل در بیت المقدس شرقی را مصداق اشغال نظامی، اشغال بلندی‌های جولان و اقدام اخیر و یک‌جانبه آمریکا در شناسایی حاکمیت رژیم اشغالگر قدس بر آن را مغایر قطعنامه 497 شورای امنیت برشمرده و همه آنها را مصداق نقض سیستماتیک حقوق بین‌الملل دانست.

رسولی همچنان در بخش دیگری از سخنان خود، طرح موسوم به معامله قرن را با توجه به تحلیل رفتار تاریخی آمریکا و رژیم صهیونیستی، چیزی جز در راستای نابودی کامل آمال و آرزوی مردم فلسطین و در راستای حمایت یک‌جانبه از رژیم صهیونیستی عنوان کرد.

این دیپلمات کشورمان در ادامه با اشاره به تجربه دو الگوی متفاوت توسط مردم فلسطین؛ شامل مقاومت و مذاکره؛ مقاومت در فلسطین را یک فرهنگ و بخشی جدایی ناپذیر از هویت ملی مردم فلسطین و تنها راه نجات آنها دانست. همچنین ضمن اعلام همبستگی کامل جمهوری اسلامی ایران با آرمان ملت فلسطین، بار دیگر مسئولیت جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد را در پایان دادن به اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین و قدس شریف و کمک به مردم این سرزمین در تعیین سرنوشت خود و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی بیت المقدس را مورد تاکید قرار داد.