امام جمعه موقت تهران گفت: در ماه رمضان باید نشان داده شود که این کشور نظام جمهوری اسلامی است، اینکه در فضای عمومی بطری آب سر کشیده شود، برخلاف فضای اسلامی است؛ این کار حرام است ونیروی انتظامی هم وظیفه ذاتی دارد که فضای جامعه را فضای نورانی و دینی سازد

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه‌ های نماز جمعه تهران با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اظهار کرد: به فرموده امام صادق (ع) ماه رمضان احترام ویژه‌ای دارد و باید حریم آن را نگه داشت. نگه داشتن این حریم به آن است که روزه را به معنای واقعی در جامعه و جانمان نشان بدهیم.

وی همچنین با اشاره به آیه 183 سوره بقره در خصوص روزه و ماه مبارک رمضان عنوان کرد: در روایات سفارش شده است که به استقبال ماه خدا برویم. به استقبال ماه خدا رفتن، ایجاد فضای رمضانی در حوزه زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی است،  در حوزه زندگی فردی، روایات متعددی وجود دارد که اعضای و جوارح هم باید رمضانی بشوند؛ یعنی چشم، زبان، شکم با اجتناب از لقمه حرام و... نیز باید رمضانی شوند،  روزه تنها نخوردن و نیاشامیدن نیست، بلکه چشم و گوش نیز باید روزه باشد، ماه رمضان نباید با غیر رمضان یکسان باشد.

امام جمعه موقت تهران افزود: روزه واقعی در جان انسان سپری در برابر گناه ایجاد می‌کند،  در ماه رمضان باید تلاش کنیم تا جز به خدا فکر نکنیم؛ این روزه‌داری قلب است و روزه‌داری قلب مهمتر از روزه‌داری زبان و روزه‌داری زبان مهمتر از روزه‌داری شکم است.

خاتمی تاکید کرد: فضای خانواده نیز باید با حضور قرآن، رمضانی شود،  حداقل یک ختم قرآن در ماه مبارک رمضان انجام بگیرد،  در روایات آمده است در خانه‌ای که قرآن خوانده شود، فرشتگان بر آن نظارت دارند،  همچنین فضای خانواده باید با دعای سحر، دعای ابوحمزه ثمالی و نمازشب رمضانی شود. 

امام جمعه موقت تهران بیان داشت: در ماه رمضان باید نشان داده شود که این کشور نظام جمهوری اسلامی است،  اینکه در فضای عمومی بطری آب سر کشیده شود، برخلاف فضای اسلامی است؛ این کار حرام است باید نسبت به مقدسات دیگران احترام قائل شد. برخی انگار بیماری متدین‌آزاری و دیگرآزاری دارند، همه باید نهی از منکر کنند، نیروی انتظامی هم وظیفه ذاتی دارد که فضای جامعه را فضای نورانی و دینی سازد؛ در مورد افطاری دادن هم باید بگویم که دو سه سال است افطاری ساده در مساجد و... باب شده و از سنت‌های بسیار خوب است، خدا خیر دهد همه آن‌هایی را که در این اقدام مشارکت دارند؛ همچنین باید گفت که افطاری دادن به محرومان و فقرا ثواب بسیاری دارد، به فرموده پیامبر اکرم (ص) رمضان ماه خدا و بهار فقراست، روزه بسیار ثواب دارد و افطاری دادن به فقرا و محرومان ثواب آن را بیشتر می‌کند. 

خاتمی ادامه داد: هفته گذشته ۲ مناسبت تجلیل کردنی داشته‌ایم و وظیفه خود می‌دانم که ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر را تبریک بگویم، این عزیزان همیشه عزیز هستند و به خصوص در سال رونق تولید از ارکان به شمار می‌آیند، رونق تولیدی که با خود، عزت و مقاومت در برابر دشمنان را در پی خواهد داشت.

وی افزود: دیروز ۱۲ اردیبهشت سالگرد شهادت آیت‌الله شهید مطهری بود، بزرگی که امام راحل و مقام معظم رهبری تجلیل‌های شایسته‌ای از او داشتند، چرا که ایشان به حق عالم ربانی بودند. دیروز روز معلم بود و به همین مناسبت جمله قصار امام خمینی تابلوی راه است که فرموده‌اند معلمی شغل انبیاء است و تعبیری که مقام معظم رهبری در دیداری که با معلمان داشتند این بود که معلم را پرورش دهنده سرمایه یک ملت دانستند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: معلمان پایه ریزان تمدن ملی، جهادگران میدان مبارزه با جهل و سازندگان هویت و فرهنگ یک ملت هستند، لذا این تحلیل‌ها، تحلیل‌های حکیمانه‌ای است و نشان می‌دهد که معلمان چه رسالت بزرگی دارند، پس ۲ قشر کارگر و معلم بسیار شریف هستند و نظام باید تلاش بیشتری برای معیشت آبرومندانه و عزت‌مندان آن‌ها انجام دهد.

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا، ادامه داد: وقتی امیرالمومنین در جنگ خندق وارد میدان شدند، پیامبر فرمودند تمام ایمان به جنگ با تمام شرک آمده است، نظام ما عاشق امیرالمومنین است و این عشق در تک تک سلول‌های مردم ایران نقش بسته است، لذا دشمنان نظام ما نیز از جنس دشمنان امیرالمومنین هستند.

خاتمی افزود: مصاف ما عقیدتی است، به این معنا که نه قصه تروریست مطرح بوده و نه حقوق بشر و هسته‌ای، یک دنیا می‌داند آمریکا و متحدانش در خط مقدم تروریست و تروریست پروری و زیر پا گذاشتن حقوق بشر هستند، چرا که ذراتخانه‌های هسته‌ای در کشور آمریکا و متحدانش موج می‌زند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: در طی ۴۰ سال گذشته آنطور نبوده که ما در ستیز با آمریکا نباشیم، اما به فضل خدا ملت ایران همواره پیروز بوده و هیمنه آمریکا را در دنیا شکسته‌ایم و چیزی که مایه نگرانی ترامپ است، شعار مرگ بر آمریکای شما ملت بزرگ ایران است. ترامپ مدام می‌نالد که مردم ایران مرگ بر آمریکا می‌گویند، اما این شعار یعنی مرگ بر ترامپ و بولتون، وگرنه ما که با مردم آمریکا دعوا نداریم.

خاتمی گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب ۴ جنگ علیه ما به راه انداخته‌اند. به فضل خدا ما همواره پیروز بوده‌ایم و این بار هم نقشه خاورمیانه آمریکا را در هم خواهیم شکست.  اولین جنگ آمریکا علیه ایران، نظامی بود که در دهه اول انقلاب اتفاق افتاد، دومین جنگ ستیز فرهنگی بود که جنگ رسانه‌ای و روانی نیز زیرمجموعه آن بودند، سپس بعد از آن جنگ سیاسی و بعد از آن جنگ اقتصادی را به راه انداخته‌اند، اما به فضل خدا ملت بزرگ ایران که در این ۴۰ سال با این ۴ جنگ مواجه و پیروز شده‌اند، از جنگ آخر نیز پیروز خواهند آمد.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: ما با دیوانه‌ای طرف هستیم که اگر یک قدم عقب بنشینیم، ده قدم جلو می‌آید؛ باید سر این دیوانه (ترامپ) را به سنگ کوبید. تنها کسی هم که می‌تواند سر این دیوانه را به سنگ بکوبد، ملّت بزرگ ایران است.