رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد یک دیوان داوری اسلامی با توجه به گسترش روابط و تجارت کشورهای اسلامی امری ضروری به نظر می‌رسد که مؤسسه آینده پژوهی در این زمینه گام‌های برداشته است، من توصیه می‌کنم این ایده‌های خوب را رها نکنید.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، اظهار کرد: غفلت از آینده، خسران بزرگی را برای کشورها به وجود می‌آورد، برخی حاکمان نیز متأسفانه برای اهداف کوچک، آینده را از دست می‌دهند.

وی افزود: گام‌های کوچک می‌تواند در آینده روشن و درخشان، مهم باشد مانند توجه به گردشگری، اما اختلافات و منافع اقتصادی موجب شده که کمتر به آن پرداخته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، داشتن دیوان داوری اسلامی را برای گسترش کشورهای اسلامی بسیار مهم دانست و گفت: ایجاد یک دیوان داوری اسلامی با توجه به گسترش روابط و تجارت کشورهای اسلامی امری ضروری به نظر می‌رسد که مؤسسه آینده پژوهی در این زمینه گام‌های برداشته است، من توصیه می‌کنم این ایده‌های خوب را رها نکنید.

لاریجانی گفت: بسیاری از متفکران اسلامی درباره همگرایی جهان اسلام کار کرده اند که در رأس آن می‌توان به امام خمینی (ره) اشاره کرد؛ ایشان تاکید و توجه بسیاری به جهان اسلام و کمک به مسلمانان جهان داشتند.

وی با بیان اینکه یکی از دل مشغولی‌های امام (ره) استفاده از ظرفیت متحد جهان اسلام بود که در قانون اساسی هم تجلی پیدا کرد، گفت: توجه به جهان اسلام، کمک به ملت‌های مسلمان در اصول مختلف قانون اساسی متبلور است. باید بسترهای فرهنگی نیز در این راستا ایجاد شود.

مراجع در نهاد روحانیت به نوعی هدایت امت اسلامی را بر عهده دارند

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مراجع در نهاد روحانیت به نوعی هدایت امت اسلامی را بر عهده دارند، افزود: باید از این ظرفیت استفاده کرد. بزرگترین رهبران نهضت مشروطه، مراجع عظام عراق بودند که برای ایران دغدغه داشتند.

لاریجانی با اشاره به نقش آیت الله سیستانی در هدایت مردم عراق، خاطرنشان کرد: پس از صدام، آمریکایی‌ها فکر می‌کردند به ایالتی دست یافتند و بدون توجه به مختصات فرهنگی عراق، اقداماتی را انجام داده اند. متن قانون اساسی عراق را در ابتدا آمریکایی‌ها نوشتند اما آیت الله سیستانی مخالفت کردند و اعلام کردند «قانون اساسی عراق را باید مردم عراق بنویسند.»

وی افزود: در درگیری‌های شیعه و سنی که در عراق به راه انداختند آن کسی که شرایط را آرام کرد، آیت الله سیستانی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نهاد مرجعیت، ذاتاً هویت وحدت گرا و آینده نگر برای جهان اسلام داشته است که باید این مؤسسه به این ظرفیت توجه کند.

لاریجانی با تأکید بر لزوم بررسی جریان‌های اسلامی که در طول قرن اخیر در عالم اسلام نقش آفرینی کرده است، گفت: جریان‌های اسلامی تحولات و پوست اندازی هایی را در طول ۳۰ سال اخیر تجربه کرده است. گرایش‌های صوفیانه در کشورهای اسلامی وجود دارد که دارای نقش و نگاه می‌باشد.

وی با بیان اینکه جریان‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در عالم اسلام باید مورد بررسی و توجه قرار گیرند، تاکید کرد: باید جریان‌های افراطی و مخرب را نیز مورد بررسی قرار داد. این جریانات متأثر از تفکر وهابی و ابداع بیگانگان هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شاید از نظر امنیتی مثل داعش سرکوب شوند اما همچنان تحرک دارند. نباید آنها را حذف شده پنداشت.

لاریجانی با بیان اینکه باید نوع فکر و اقدامات آنها مورد بررسی قرار گیرد تا نوع مبارزه با آنها تعیین شود، گفت: مبارزه فرهنگی با این گروه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: روند ۱۶ ساله فعالیت‌های علمی و دانشگاهی و تحقیقات و اختراعات نشان می‌دهد که رشد، خوبی کشورهای اسلامی در این عرصه‌ها داشته‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این ۱۶ سال حدود ۸.۶ برابر تولیدات علمی آنها افزایش پیدا کرد که نشان می‌دهد آگاهی در سطح کارهای علمی در دانشگاه‌های کشورهای اسلامی جهش زیادی داشته است.

لاریجانی با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی حدود ۶ برابر این تولیدات ارتقا یافته است، تصریح کرد: در مهندسی و فناوری ۵ برابر، در علوم انسانی ۱۰ برابر و در علوم پزشکی ۷.۶ برابر شده است که این آمارها نشان می‌دهد بعد از یک دوره استعمار زدگی که کشورهای اسلامی غالباً گرفتار آن بوده‌اند، رشد و توسعه یافته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه باید از این ظرفیت، کشورهای اسلامی به خوبی استفاده کنند، اظهار داشت: باید قبول کرد که دُوز مناقشات سیاسی و امنیتی در جهان اسلام در حال حاضر بالا است و ضمناً فشار کشورهای بزرگ و قدرتمند هم گاهی مانع از این رشد می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارتباطات دانشگاهی و علمی باید مسیر خودش را کاملاً مجزا از مناقشات بداند، گفت: یعنی ارتباطات دانشگاهی خودش یک بستر دیپلماتیک بسیار خوب می‌تواند باشد و توصیه بنده این است که روی این بحث اقدامات اساسی انجام شود و ما ظرفیت دانشگاه‌ها را خارج از مناقشات سیاسی و امنیتی داشته باشیم و این ارتباطات به نفع کشورهای منطقه است.

لاریجانی گفت: زمانی که کشورها و دانش پژوهان در کشورهای مختلف با هم مأنوس می‌شوند، روحیه سیاسی ملایم‌تری نسبت به هم پیدا می‌کنند و فهم مشترک میان آنان کمک می‌کند که در دراز مدت بتوانیم روی مناقشات سیاسی و امنیتی تأثیر بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه نقش روشنفکران و صاحبنظران در رشته‌های مختلف برای آینده بسیار مهم است، ادامه داد: از این جهش علمی باید حسن استفاده را کرد و توجه به ارتباطات دانشگاهی و علمی بین کشورهای اسلامی در یک مسیر مجزا کاملاً توجیه پذیر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تحقیقات نشان می‌دهد که به طور متوسط هر کشور مسلمان حدود ۰.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را تصاحب کرده است که مجموع کشورهای اسلامی حدود ۱۴.۹ درصد از تولید ناخالصی کل دنیا است که این آمار حاکی از آن است که در میان مدت، کشورهای اسلامی حدود ۴.۱ درصد رشد به طور متوسط دارند.

لاریجانی افزود: همینطور آمار نشان می‌دهد که کشورهای اسلامی عمدتاً با کسری بودجه ۳ درصد مواجه هستند و صادرات کشورهای اسلامی به طور متوسط حدود ۶.۵ درصد رشد دارد و این بخش علی رغم سهم قوی کشورهای اسلامی در حوزه انرژی که حدوداً ۷۵ درصد انرژی دنیا در کشورهای اسلامی است، نشان می‌دهد که احتیاج به یک تحول بسیار جدی دارد و متأسفانه این کشورها از ظرفیت خود به خوبی استفاده نکرده‌اند.

وی گفت: البته استفاده از ظرفیت اقتصادی کار ساده ای نیست چرا که یک ضلع این مسئله مربوط به تدبیر اقتصادی است و یک بخش دیگر آن هم به رفتار ویرانگری است که کشورهای بزرگ برای تسلط اقتصادی بر منابع انرژی در این مناطق دارند که این موارد معمولاً عاملی است که مانع از این می‌شود که این کشورها در مسیر پیشرفت اقتصادی درستی قرار گیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مقوله تجارت بین کشورهای اسلامی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، اظهار داشت: مجموع آمارها نشان می‌دهد از مجموع تجارتی که کشورهای اسلامی دارند، حدود ۲۰ درصد از آن مربوط به تجارت بین کشورهای اسلامی است، یعنی توجه بیشتر آنان به تجارت با کشورهای غیراسلامی است.

لاریجانی با بیان اینکه البته مقداری از این مسئله طبیعی و قابل توجیه است، افزود: به دلیل وجود برخی از فناوری‌ها در مناطق غیراسلامی و همچنین بعد جغرافیایی، بخشی از این تجارت‌ها با کشورهای غیراسلامی برقرار می‌شود اما نباید تا این حجم زیاد باشد و این مسئله نشان می‌دهد که یا سمت گیری ها به سوی یکدیگر در کشورهای اسلامی نیست و یا آنکه قابلیت‌های هم را نمی‌شناسند.

نقص درک کشورها از قابلیت‌های یکدیگر بسیار زیاد است

وی تاکید کرد: نقص درک کشورها از قابلیت‌های یکدیگر بسیار زیاد است و شناسایی ظرفیت‌های یکدیگر را ندارند و لذا بر حسب آشنایی یا فشاری که کشورهای دیگر به سمت کشورهای دیگری می‌روند که عملاً زمینه‌های استفاده کشورهای اسلامی از ظرفیت‌های یکدیگر را کاهش می‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین برخی از فشارهای بین المللی در این زمینه دخیل است و چندی پیش دیدید که در ریاض یک همایشی برگزار کردند که جنس سیاسی داشت اما ترامپ برای حضور در آن همایش ۱۱۰ میلیارد دلار طلب کرد که این تجارت جنس امروزی است که این سیاستمداران سامان می‌دهند.