وزیر خارجه ایران در نیویورک گفت : از رابرت اُ براین، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا در امور گروگان‌ها نامه‌ای دریافت کرده که در آن درخواست شده اتباع آمریکایی بازداشت‌‌ شده در ایران آزاد شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، ظریف گفت : از معاونش خواسته نامه‌ای به مایک پامپئو ، وزیر خارجه آمریکا بنویسد.

رسانه خبری المانیتور ادعا کرد : طرف ایرانی ظاهراً در این نامه خواستار مبادله زندانیان شده است.

سخنان ظریف درباره مکاتبه محدود انجام‌ شده بین دفتر او و دونالد ترامپ یک روز بعد از اظهارات چهارشنبه او درباره پیشنهاد مبادله زندانیان مطرح شده است. 

وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه گفت که حدود شش ماه پیش به دولت دونالد ترامپ ، رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهاد مبادله زندانیان داده، اما پاسخی دریافت نکرده است. 

ظریف پنحشنبه در پاسخ به این سوال المانیتور که آیا نامه‌ای از «اُ براین» دریافت نکرده تأیید کرد که چنین نامه‌ای را دریافت کرده؛ ظریف این نامه را «یکجانبه» توصیف کرد. المانیتور اشاره‌ای به زمان دریافت این نامه نکرده است. 

وزیر خارجه ایران در جمع گروهی از خبرنگاران در نیویورک گفت: «می‌دانید در آن نامه چه چیزی مطرح شده بود؟ می‌گفت لطفاً آمریکایی‌های بازداشت‌شده را آزاد کنید. پیشنهاد نبود.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: «تفکر موجود در واشنگتن این است که از ما انتظار دارد اقدامات یکجانبه انجام دهیم.»

ظریف، علی‌رغم این در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که میز مذاکره هنوز پابرجا است و ایران آن را ترک نکرده است. 

وزیر خارجه ایران گفت: «میز مذاکره هنوز هست و ما میز مذاکره را ترک نکرده‌ایم. آمریکا آن را ترک کرد.»

ظریف درباره اینکه برخی از نامزدهای دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا گفته‌اند در صورت پیروزی در انتخابات کشورشان را به برجام برمی‌گردانند هم اظهار نظر کرد.

او گفت: «ما نمی‌توانیم به اینکه دو سال بعد چه اتفاقی می‌افتد اتکا کنیم. نمی‌دانیم سیاست دولت جدید، خواه جمهوری‌خواه باشد یا دموکرات،  چه خواهد بود.»