وزیر امور خارجه ایران گفت: علاقه مندیم مشکلات سوریه از طریق گفتگو به خصوص از طریق گفتگو بین کشور‌های منطقه حل شود و امیدواریم بتو‌انیم به رفع مشکلات در منطقه کمک کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در دومین مقصد سفرش بعد از دمشق سه شنبه شب وارد آنکارا شد، در بدو ورود و در جمع خبرنگاران در تشریح رایزنی‌های خود در سوریه، اظهار کرد: در دمشق دیدار‌های بسیار خوبی داشتیم، مخصوصا دیدار با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بسیار مفید بود و بحث‌های خوبی درباره گفتگو‌های آستانه و همکاری‌های دو کشور انجام شد.

وزیر امور خارجه ایران گفت که موضوع همکاری‌های دوجانبه مخصوصا نتایج سفر اسد به تهران و نتایج سفر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به سوریه و توافق‌های حاصله و چگونگی عملیاتی کردن این توافق‌ها نیز از دیگر موضوعات پیگیری شده در این سفر بود.

وی ادامه داد: همچنین درباره جلسه آینده روند آستانه و همینطور همکاری‌هایی که در چارچوب سازمان ملل برای یافتن راه حل سیاسی برای سوریه است، هماهنگی‌های خوبی صورت گرفت.

ظریف گفت: در مورد وضعیت در شرق فرات و ادلب که هر دو نگران کننده است و ضرورت خارج کردن نیرو‌های بیگانه از سوریه و پایان دادن حضور تروریست‌ها در سوریه نیز گفت وگوی خوبی داشتیم.

وی در ادامه افزود: همچنین در سفر به ترکیه نیز درباره مسائل منطقه‌ای گفتگو خواهیم کرد، به خصوص درباره سوریه و مسائل شمال آفریقا صحبت می‌کنیم. همچنین درباره روابط دوجانبه نیز که پیشتر با ترکیه گفتگو‌های بسیار خوبی داشتیم از جمله در سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری به این کشور و نیز سفر‌های دیگری را هم در برنامه داریم.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: همچنین این دومین سفر من در فروردین ماه به ترکیه است که سفر اول برای شرکت در اجلاس اضطراری مقابله با اسلام ستیزی سازمان همکاری اسلامی در استانبول بود و در این سفر هم با مقام‌های ترکیه درباره مسائل دوجانبه به خصوص تحولات منطقه گفتگو خواهم کرد.

ظریف در ادامه درباره اینکه آیا بین دو سفر به دمشق و آنکارا ارتباطی وجود دارد؟، گفت: علاقه مندیم مشکلات سوریه از طریق گفتگو به خصوص از طریق گفتگو بین کشور‌های منطقه حل شود، ولی این دو سفر به خاطر نیاز به این زمانبندی اینگونه انجام شد و امیدواریم بتو‌انیم به رفع مشکلات در منطقه کمک کنیم.

وی خاطرنشان کرد که در سفرش به ترکیه درباره پرونده‌های دوجانبه بحث خواهد شد و افزود: همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه، همکاری‌های سیاسی و تصمیماتی که در جلسات کمیسیون عالی روابط دوجانبه در سطح روسای جمهوری اتخاذ می‌شود، دو وزیر خارجه مسئول پیگیری آن‌ها هستند و لذا در این سفر در این باره نیز گفت وگو خواهد شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح سه شنبه برای رایزنی با مقام‌های سوری درباره راه‌های توسعه روابط دو جانبه، مسایل منطقه‌ای و جهانی وارد دمشق پایتخت سوریه شد.

ظریف را در این سفر یک روزه به سوریه علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه، حمیدرضا دهقانی دستیار وزیر و مدیر کل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه و جمعی از مقام‌های این وزارتخانه همراهی کردند.

یادآور می‌شود سفر ظریف به دمشق به دعوت رئیس جمهوری سوریه انجام شد.

اسد اسفند ماه ۱۳۹۷ پس از سفر به تهران از ظریف برای سفر به سوریه دعوت کرده بود. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آخرین بار ۱۲ مهر ۱۳۹۷ از سوریه دیدار کرده بود.

ظریف و هیات همراه پس از ورود به دمشق با حضور در حرم حضرت زینب (س) در منطقه زینبیه در اطراف دمشق ضریح مطهر ایشان را زیارت کردند.

ظریف در پایان دیدار یک روزه خود از سوریه، سه شنبه شب و پس از دیدار با مقام‌های سوری این کشور را به مقصد ترکیه ترک کرد.