رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پایه همکاری‌های اقتصادی مابین دو کشور برقراری سیستم بانکی است و تا زمانی که مبادلات پولی و بانکی بین دو کشور صورت نگیرد، امکان گسترش همکاری‌ها وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز در حاشیه اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی (IPU) در دیدار با «نگوئیم تای کیم نگان» رئیس مجلس ویتنام درباره گسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و ویتنام اعلام آمادگی کرد و یادآور شد: پایه همکاری‌های اقتصادی مابین دو کشور برقراری سیستم بانکی است و تا زمانی که مبادلات پولی و بانکی بین دو کشور صورت نگیرد، امکان گسترش همکاری‌ها وجود ندارد.

وی در خصوص همکاری‌های فرهنگی بین ایران و ویتنام و بزرگداشت روز ویتنام در ایران و همچنین روز ایران در ویتنام اعلام آمادگی و عنوان کرد: وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارتخانه آموزش و پرورش در خصوص همکاری‌های فرهنگی می‌توانند به دنبال گسترش فعالیت‌های مشترک باشند.

رئیس مجلس ویتنام نیز در این دیدار با تاکید بر ضرورت گسترش روابط اقتصادی بین ایران و ویتنام عنوان کرد: برای گسترش روابط تجاری ایران و ویتنام باید سازوکار جدید بانکی میان دو کشور تعریف و عملیاتی شود که این موضوع را از اولویت‌های خود پس از بازگشت به ویتنام قرار خواهیم داد.

وی همچنین خواستار برگزاری بزرگداشت روز ویتنام در ایران و روز ایران در ویتنام شد و عنوان کرد: ویتنام علاقه مند به گسترش همکاری‌های فرهنگی و حتی آموزش زبان فارسی در ویتنام است تا از این طریق بتوانیم روابط فرهنگی با ایران را گسترش دهیم.