معاون اول رئیس جمهورمصوبه هیات دولت مبنی بر اعطای تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی نوسازی و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مصوبه هیات دولت مبنی بر اعطای تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی نوسازی و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی با ضمانت سفته زنجیره‌ای را به وزرای اقتصاد و راه و شهرسازی و رؤسای سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابلاغ کرد.

بر اساس ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور، بانک مرکزی را به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه هر بانک برای پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی به ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی مکلف کرد. بر اساس مصوبه هیات دولت، سقف هر فقره تسهیلات نوسازی یا بازسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در صورت رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

جهانگیری همچنین با استناد به این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه را به پرداخت مابه التفاوت سود این تسهیلات با نرخ پنج درصد با نرخ‌های مصوب شورای پول و اعتبار (در حال حاضر ۱۸ درصد) را از محل قوانین بودجه سنواتی کشور به بانک‌های عامل، مکلف کرد.

بنیاد مسکن نیز در این ابلاغیه مکلف شد تا سهم هر استان از این تسهیلات را با همکاری سازمان برنامه و بودجه را تعیین و مشمولان دریافت این تسهیلات را شناسایی کند. ضمن اینکه وظیفه نظارت بر رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و نیز قانون نظام فنی روستایی (نظام مهندسی و کنترل ساختمان) بر عهده بنیاد مسکن خواهد بود.