آیت الله مکارم شیرازی:

این مرجع تقلید شیعه دولت را به تحرک و فعالیت بیشتر و برنامه‌ریزی مدبرانه برای حل مشکلات توصیه کرد و گفت: دولت باید در این شرایط سخت واقعاً دلسوزی نماید و تیم خود را تقویت کند.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت الله ناصر مکارم شیرازی عصر دوشنبه در دیدار با محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه، عنوان کرد: سفر رئیس جمهور به عراق ، سفری موفق و نشان دهنده روابط مستحکم دو کشور دوست، برادر و مسلمان ایران و عراق بود. آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که عراقی‌ها سرسپرده آنها هستند اما این سفر نشان داد که عراقی‌ها استقلال خودشان را کاملاً حفظ کرده‌اند. استقلال روش و منش دولت و ملت عراق را به آنها تبریک می‌گوئیم.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: در حالی که رئیس‌جمهور آمریکا مخفیانه و دزدانه به عراق سفر کرد، رئیس‌جمهور اسلامی ایران در روز روشن و بدون هیچ ترس و پروایی به این کشور سفر می‌کند و با مسئولان، علما، احزاب و گروه‌های مختلف در این کشور دیدار و گفت و گو می‌کند و در لابه لای مردم به زیارت ائمه مدفون در عراق می‌رود. این سفر سیلی محکمی بر دولتمردان آمریکا بود. اگر آمریکایی‌ها قدری هوش داشته باشند باید بفهمند محاسبات‌شان غلط است و باید در محاسبات خود تجدید نظر کنند.

آیت الله مکارم شیرازی جنایت تروریستی در نیوزلند و کشتار مسلمانان را محکوم کرد و گفت: غربی‌ها باید بفهمند این جنایات نتیجه اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی آنهاست. در این خصوص باید وزارت خارجه اقدامات لازم را انجام دهد.

این مرجع تقلید شیعه با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور بیان کرد: بخش مهمی از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از بی‌انصافی برخی کسبه و تجار است. برخی از بازاریان که بالا رفتن ارز را عامل گرانی می‌دانستند با پایین آمدن دلار هم حاضر نیستند قیمت‌ها را کاهش دهند. عده‌ای بدون هیچ دلیلی اجناس و محصولات را سه برابر قیمت واقعی به فروش می‌رسانند. دلال بازی و کم‌توجهی به بخش‌های تولید نیز سبب می‌شود که پول و سرمایه‌های خرد و کلان مردم از چرخه تولید خارج شود و نتیجه این موضوع نیز چیزی جز رکود و بیکاری نخواهد بود. صداوسیما و رسانه‌ها باید در این خصوص فرهنگ‌سازی کنند.

وی بخشی از مشکلات اقتصادی را ساختگی و بخشی را واقعی دانست و اظهار کرد: در شرایط فعلی برخی تنها به دنبال کسب منفعت خودشان هستند. این موضوع با آموزه‌های دینی سازگاری ندارد. اسلام دینی اجتماعی است که درباره توجه به دیگران تأکیدات صریحی دارد. عده‌ای در فقر و نداری دست و پا می‌زنند، عده‌ای هم در غنا و رفاه عجیبی به سر می‌برند. باید در این خصوص فرهنگ سازی شود، مراجع، علما و روحانیت هم در این بین سهمی دارند.

وی با انتقاد از القای یاس از سوی برخی افراد در جامعه، خاطرنشان کرد: برخی برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود به گونه‌ای سخن می‌گویند که چوب حراج به همه چیز می‌زنند.

آیت الله مکارم شیرازی، دولت را به تحرک و فعالیت بیشتر و برنامه‌ریزی مدبرانه برای حل مشکلات توصیه کرد و گفت: دولت باید در این شرایط سخت واقعاً دلسوزی نماید و تیم خود را تقویت کند.

وی اختلاس‌های عجیب و غریب را نتیجه ضعف نظارت دستگاه‌های امنیتی و نظارتی دانست و افزود: به سبب ضعف نظارت دستگاه‌های ذیربط، تخلفات و اختلاس‌های کلانی پدید می‌آید و وقتی سراغشان می‌روند که سرمایه‌های مردم از دست رفته و متهم فراری شده است.

مرجع تقلید شیعه بیان کرد: در جایی دیگر ارزهای کلان در اختیار برخی قرار گرفت که تنها ۳۰ درصد آن را برگردانند. اینها نتیجه ضعف نظارت است که باید برای آن فکری جدی و عاجل کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها