نماینده مشهد در مجلس گفت: متاسفانه امروز نماینده مقتدر تبدیل به نماینده ملتمس شده است.

رضا شیران خراسانی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: متاسفانه ساختار قانون گذاری و نظارت مجلس، یک ساختار اشتباه است و به همین دلیل کارآمدی قوه مقننه هر روز کاهش می یابد.

وی افزود: علت اصلی این است که وظائف اصلی نمایندگان تحت الشعاع کارهایی قرار گرفته که یا ارتباطی به نماینده ندارد و یا جزو وظائف اصلی نیست.

نماینده مشهد در مجلس تصریح کرد: وظیفه اصلی یک نماینده مجلس، قانون گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون است. اما وقتی می بیند که مردم حوزه انتخابیه اش که به وی رای داده و از او انتظار دارند، با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند، مجبور است برای رفع مشکلات مردم تلاش کند.

شیران خراسانی افزود: به عنوان نمونه یک نماینده می بیند که مردم روستاهای حوزه انتخابیه اش با مشکل کمبود بودجه راه، مدرسه و کلاس آموزشی، آب و برق و یا امکانات رفاهی رو به رو هستند. این نماینده مجبور است به وزارتخانه مربوطه مراجعه و درخواست کند تا بودجه لازم برای رفع این مشکلات تخصیص یابد و یا در اجرای یک پروژه تسریع شود.

وی ادامه داد: در مقابل این درخواست، وزارتخانه ها نیز درخواست هایی دارند و در نهایت می بینیم که نماینده مجبور است از انجام وظائف نظارتی خودداری کرده و در مقابل بودجه ای برای رفع نیاز مردم حوزه انتخابیه خود جذب کند.

نماینده مشهد در مجلس تاکید کرد: در این شرایط یک نماینده مقتدر، تبدیل به نماینده ملتمس می شود و در چنین شرایطی طبیعی است که دستگاه های اجرایی به وظائف خود به درستی عمل نمی کنند و مجلس نیز توان نظارتی خود را از دست می دهد.

شیران خراسانی در پایان گفت: باید این شیوه اصلاح شود و تا زمانی که نتوانیم نحوه عملکرد مجلس به ویژه در حوزه نظارتی را اصلاح کنیم، نمی توانیم امیدوار به رفع مشکلات باشیم.