وزیر کشور گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام آمادگی کرد با امکانات و تجهیزاتی که در اختیار دارد برای مقابله با قاچاق کالا وارد عمل شود که این مجوز از سوی دولت صادر شد.

به گزارش خبرگزاری موج، نشست ستاد مقابله با قاچاق کالاهای اساسی به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز در محل این وزارتخانه برگزار شد.

رحمانی فضلی در این نشست گفت: در شرایط کنونی و با وجود تحریم ها و فشارهای خارجی و افزایش قیمت ارز شرایطی پیش آمده که وضعیت تعادل و توازن در بازار، با اشکال مواجه شده است و به همین دلیل نیاز به مدیریت بیش از پیش شرایط داریم.

وی به اهمیت اصلاح فرآیند های توزیعی پرداخت و به عنوان یک نمونه مهم دراین خصوص به موضوع رفع نگرانی های مردم در تهیه گوشت اشاره کرد و افزود: علاوه بر جلسات معاون اول رئیس جمهوری، نشست های زیادی در دولت و ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی در وزارت کشور برگزار و بحث‌های مفصلی در این خصوص انجام و مقرر شد تا گوشت تنظیم بازار صرفا در جامعه هدف توزیع شود و با نظارت کافی به درستی به دست مصرف کننده برسد.

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت موضوع کنترل قاچاق در کشور پرداخت و با اشاره به توجه ویژه دولت و شورای امنیت به این موضوع گفت: به منظور رفع برخی نواقص در روند مبارزه با قاچاق کالا ، جلسات ویژه ای برگزار شد و ایرادات و اشکال های موجود در روندهای جاری مبارزه، مورد بررسی و پی جویی قرار گرفت. همچنین در این زمینه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام آمادگی کرد با امکانات و تجهیزاتی که در اختیار دارد وارد عمل شود که این مجوز از سوی دولت صادر شد.

رحمانی فضلی در ادامه به نقش و اهمیت شوراهای تامین استان و استانداران در تثبیت وضعیت کنترل قاچاق در استان های مختلف به خصوص استان های مرزی اشاره کرد و ادامه داد: اختیارات کامل به شوراهای تامین استان داده شده است تا درخصوص کنترل قاچاق در مرز و نواحی مرزی تصمیم‌گیری کنند.

وی ادامه داد: رئیس جمهوری و معاون اول در نامه های جداگانه تاکید کرده اند که در این زمینه، تصمیم استانداران تصمیم دولت است و نظارت بر عرصه های واردات و صادرات از مرزها به وزارت کشور محول شده است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: به هرحال، تصمیم گیری های مردم، تا حدی تابع شرایط احساسی و متاثر از فضاهای روانی است و در صورتی که مسئولان دلگرمی و امید کافی را عملا در فضای عمومی زمینه سازی نکنند، بخش هایی از مردم دست به اقدام هایی عجولانه خواهند زد که این اقدام ها در بازار و اقتصاد اثر مخرب دومینویی داشته و علاوه بر بالاتر بردن قیمت‌ کالای خاصی که موضوع فضا سازی روانی قرار گرفته، بر افزایش قیمت کالاهای دیگر نیز منجر می شود، لذا اقتضای شرایط واقعی جامعه این است که این موارد به صورت ویژه ای دنبال شود.

رحمانی فضلی در ادامه با جمع بندی مباحث ارائه شده در این جلسه در مورد قاچاق کالاهای اساسی تاکید کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مسئول رسیدگی به وضعیت قاچاق کالاهای اساسی است و باید روزانه وضعیت این کالاها را رصد و در این راستا به کمک هر یک از دستگاه ها دولتی که نیاز داشته باشد، این همکاری تحصیل خواهد شد.

وی افزود: بدین منظور، کمیته ای با مسئولیت ستاد ایجاد می شود تا رصد دقیق شرایط در مورد کالاها به صورت روزانه انجام شده و گزارش آن هفتگی به دولت ارائه شود.

رئیس شورای امنیت کشور تاکید کرد: از منظر اعمال حاکمیت در کنترل قاچاق، این قابل قبول نیست که چون افزایش قیمت ارز، توجیه اقتصادی قاچاق را افزایش داده است، افزایش قاچاق را تحمل کنیم، بلکه باید به صورت ویژه ای شرایط را مدیریت و با تشدید مبارزه و اصلاح راهبردها، شرایط را متعادل کنیم.

رحمانی فضلی تصریح کرد: روشن است که برای تحقق اهداف در کنترل قاچاق، دادستانی و دادگاه ها نیز باید قوی تر وارد عمل شوند و درخصوص پرونده‌های قاچاق و نحوه برخورد با آن به سرعت تصمیم گیری کنند.

وزیر کشور همچنین با مرور رویکردهای فنی انتظامی لازم الاتخاذ برای تشدید مبارزه با قاچاق، به اهمیت افزایش جایگاه های ایست و بازرسی در مسیر های منتهی به مناطق مرزی اشاره کرد و گفت: استانداران مرزی به کمک سایر استانداران کشور بایستی اقدامات پیشگیرانه در زمینه مقابله با انتقال دام از داخل کشور به مناطق مرزی را اعمال کنند و نباید منتظر مصوبه یا ابلاغیه خاصی در این زمینه از مرکز بمانند.

رحمانی فضلی در پایان به اهمیت موضوع اطلاع رسانی سازنده و توجه به رعایت عدالت و انصاف در انتشار نظرات و انتقادات را مورد توجه قرار داد و افزود: رسانه‌ها باید با توجه به شرایط کنونی کشور، مسئولیت شناسانه و در راستای حفظ منافع ملی، رویکردی منصفانه داشته باشند.

وی همچنین در این زمینه به یکی از مصوبات مهم ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور اشاره کرد که به موجب آن، تمام شایعات و ابهام هایی که از طریق رسانه ها درخصوص عملکرد یا موضوعات مرتبط با دستگاه های مختلف مطرح می شود باید به سرعت از طریق آن دستگاه پاسخ داده شود و در این زمینه از هر دستگاه 20 کارشناس برای پاسخگویی معرفی شده اند.