رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: متاسفانه مرزبانی کشور با کمبود بودجه و امکانات رو به رو است و تنها یک پنجم بودجه مورد نیاز این بخش تخصیص یافته است.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری موج، اظهار داشت: حادثه تروریستی زاهدان و حمله به اتوبوس سپاه در جاده خاش - زاهدان از چند زاویه قابل بررسی است و یکی از این زوایا به طور قطع بحث مربوط به تامین امکانات مرزبانی کشور است.

وی افزود: مهمترین نکته این است که موضوع تامین امنیت برای نظام جمهوری اسلامی در اولویت بوده و به طور قطع با مخلان نظم و امنیت و تروریست ها برخورد قاطعی صورت می گیرد و  تروریست های جیش الظلم باید بدانند که به زودی پاسخ قاطع دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی کشور را دریافت خواهند کرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: به طور قطع این پاسخ بسیار سریع و قاطع خواهد بود و عوامل این گروهک تروریستی تا زمان دارند، باید خود را تسلیم کرده و از رافت اسلامی دستگاه قضایی برخوردار شوند.

فلاحت پیشه گفت: موضوع دوم مربوط به روابط دو دولت ایران و پاکستان است. متاسفانه دولت پاکستان به تعهدات خود عمل نکرده و نمی کند و حتی توجهی نیز به وظائف ذاتی خود که تامین امنیت مرزهایش است، ندارد.

وی بیان داشت: وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی خارجی کشور باید در این حوزه با قاطعیت بیشتری برخورد کند، چرا که دولت پاکستان ثابت کرده است که برای تامین امنیت مرزهای خود با ایران چندان جدی نیست.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود، سومین موضوع حائز اهمیت در حادثه تروریستی زاهدان را مربوط به امکانات و تجهیزات مرزبانی کشور توصیف کرد و گفت: بارها اعلام کرده ایم که بودجه مورد نیاز مرزبانی کشور تخصیص نمی یابد.

فلاحت پیشه ادامه داد: بخشی از این مشکل با توجه به شرایط اقتصادی کشور طبیعی است، اما باید توجه داشت که دشمنان خارجی با حمایت ویژه از تروریست ها، به دنبال آشوب در ایران هستند و نمی توان در این خصوص تعلل داشته باشیم.

وی افزود: زمانی که تنها یک پنجم بودجه مرزبانی کشور تخصیص پیدا می کند، نمی توان انتظار داشت که اقدامات جدی در خصوص برخورد با اشرار و تروریست ها در مرزهای شرقی انجام شود.

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: اگر امروز می بینیم که ایران در امنیت به سر می برد و تروریست ها تنها چند اقدام کور انجام می دهند، به این دلیل است که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و به ویژه مرزبانان ما با ایثار و فداکاری و با کمترین امکانات در برابر دشمنان و تروریست ها صف آرایی کرده اند و اگر نبود ایثار و فداکاری آنها، با مشکلات بیشتری رو به رو می شدیم.

فلاحت پیشه در پایان تاکید کرد: از مجلس انتظار داریم که در بررسی لایحه بودجه 98 به این موضوع مهم توجه ویژه داشته باشند تا بتوانیم بخشی از مشکلات مرزبانی کشور را کاهش دهیم.