موج

لاریجانی:

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اینک در این چهل سال همه مسؤولان ارشد کشور اعم از رهبری، رییس‌جمهور، نمایندگان مجلس و وزرا همگی با رای مستقیم یا غیرمستقیم ملت انتخاب شده‌اند و این یک سرمایه بزرگ سیاسی - اجتماعی برای ملت ماست.

به گزارش خبرگزاری موج، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در نطق قبل از دستور نوبت صبح امروز مجلس شورای اسلامی ایام شهادت حضرت زهرا(س) را تسلیت و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به مردم و نمایندگان تبریک گفت.

وی با تبیین درس‌های آموزنده انقلاب اسلامی، گفت: ملت سترگ ایران در ۲۲ بهمن ۵۷، کار بزرگ و تاریخی مبارزه با رژیم دیکتاتوری وابسته را به نتیجه رساند و راهنمایی‌های پیشوای بزرگ انقلاب حضرت امام(ره) نظام مردم‌سالار دینی را جایگزین آن کرد. حرکتِ مهم از بین بردن استبداد آمریکایی و حاکم کردن دموکراسی پیام مهمی برای دیکتاتورهای منطقه داشت و به لرزه افتادند و به همین جهت از ابتدای انقلاب علیه ملت ایران متحد شدند که تا امروز ادامه یافته است و از طرفی هم ملت‌های منطقه را بیدارتر کرد و نتایج آن را در تحولات سالهای اخیر منطقه می‌توان دید. از طرفی مسیر دموکراسی‌خواهی در داخل کشور عمیق‌تر شد و این یک نوع رشد عقلانی سیاسی است که به برکت انقلاب اسلامی حاصل شد و البته باید زمینه‌های آن را همه دستگاه‌های حاکمیتی بر اساس آخرین دستاوردهای بشری و مبتنی بر تعالیم اسلامی هر روز فراهم‌تر کنند که بنده به چند مورد آن در شرایط فعلی اشاره می‌کنم.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: انتخابات در ۴۰ سال سرمایه مهم مردم‌سالاری دینی بوده است و عملا ملت با انقلاب اسلامی سرنوشت خود را به دست گرفت در نقطه مقابل در رژیم شاه مجلس سنا و ملی وجود داشتند منتها شبیه  کالبد بی‌جانی بودند که توسط لیست‌های دربار پر می‌شدند و مردم  در انتخابات نقشی نداشتند. اسدالله اعلم در خاطرات خود نوشته است «به فلانی گفتم در دوره بعد نماینده فلان شهر خراسان هستی. او تشکر کرد و گفت من تا به حال در آن شهر خراسان نبودم. اعلم حرف زشتی به او می‌زند و می‌گوید برو پی کارت و وقت ندارم». در آن دوران نه انتخاب شوندگان نقشی داشتند و نه مردم اقبالی برای حضور در صحنه مضحک سیاسی داشتند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینک در این چهل سال همه مسؤولان ارشد کشور اعم از رهبری، رییس‌جمهور، نمایندگان مجلس و وزرا همگی با رای مستقیم یا غیرمستقیم ملت انتخاب شده‌اند و این یک سرمایه بزرگ سیاسی - اجتماعی برای ملت ماست و باید مستمرا از این سرمایه صیانت کرد و آن را تعمیق بخشید.

لاریجانی اصلاح قانون انتخابات را مورد اشاره قرار داد و افزود: یکی از این اقدامات می‌تواند بهبود قانون انتخابات باشد. در سیاست های کلی نظام در بخش انتخابات، عادلانه بودن انتخابات یک رکن تلقی شده است. عادلانه بودن در مشارکت سیاسی یعنی فراگیری هر چه بیشتر و نقش داشتن براساس میزان رای. برای تحقق این امر مبنای قانون انتخابات چنانچه تناسبی شود و همه جریان‌های سیاسی و حتی افراد مستقل بر حسب میزان رای در سرنوشت انتخابات موثر باشند، از وضعیت فعلی به سیاست های کلی نزدیک‌تر و بر مبنای عقلانی سیاستهای کلی منطبق‌تر خواهد بود و هیچ گروه و جریان سیاسی احساس حذف شدگی نمی‌کند.

نماینده مردم قم در مجلس، فضای تحمل و بردباری سیاسی را در تحقق مردم‌سالاری دینی ضروری دانست و افزود: متاسفانه از ابتدای پیروزی انقلاب جریان‌های مارکسیستی و منافق با تند کردن فضای سیاسی و رادیکالیزه کردن آن در مسیر دیگری حرکت کردند و از سوی دیگر عناصر فرصت‌طلب که تلاش داشتند خود را در صفوف انقلابیون جا بزنند آنقدر تندروانه عمل می‌کردند که مستمرا باید با دخالت امام و رهبری بستر آرام برای عقلانیت سیاسی فراهم می شد. این وضعیت در این چهل سال در هر دوره‌ای به نحوی ادامه داشت. زمانی بنی‌صدر، زمانی منافقین، گاه گروه‌های تروریستی و گاه عناصر فرصت‌طلب که میدان رقابت سیاسی را به میدان حق و باطل تبدیل می‌کردند.

 

وی ادامه داد: یکی از هشدارهای شهید مطهری درباره آفات انقلاب همین رخنه فرصت‌طلبان در صفوف انقلابیون است که با شعارهای تندتر از انقلابیون مسیر عقلانیت انقلابی را به کشمکش‌های جاهلانه بدل کنند البته بلوغ انقلاب برخی از این شگردهای عوام فریبانه را رسوا کرد ولی جریان‌های سیاسی انقلابی و رسانه‌های متعهد همچنان باید شرایط بردباری سیاسی و تحمل آگاهانه را فراهم‌تر کنند. مسئله اصلی این است که همه جریان‌های سیاسی به این بلوغ رسیده باشند که در چارچوب قانون اساسی رقابتهای خود را شکل دهند و چارچوب‌شکن نباشند. این وضعیت ستمی بود که مارکسیست‌ها و منافقان به ملت نشان دادند. آنان با چارچوب‌شکنی دنبال قدرت بودند اما ملت آنان را پس زد.

رییس مجلس شورای اسلامی رویکرد عدالت‌خواهانه انقلاب اسلامی را گوشزد و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی با رویکرد عدالت‌خواهانه یکسره شرایط را به سوی محرومان سوق داد. قبل از انقلاب چند شهر را آباد نشان می‌دادند و بقیه کشور را رها کرده بودند. روستاها بدون امکانات اولیه آب شرب سالم، برق، راه، خدمات آموزشی و امکانات بهداشتی بود اما امروز به برکت انقلاب همه روستاها از امکانات برق، تلفن، تلفن همراه، خدمات بهداشتی، راه آسفالته با بیش از ۱۰۰ هزار کیلومتر، گاز برای ۲۷ هزار روستا برخوردار هستند و ۹۵ درصد شهرها از نعمت گاز برخوردارند. خانه‌های بهداشت روستایی از ۱۳۰۰ به بیش از ۱۸۰۰۰ عدد رسید و تعداد مراکز بهداشتی درمانی روستا از ۵۱۸ به ۲۶۷۳ عدد رسید. در توسعه صنایع و معادن گام‌های بلندی برداشته شد به طوری که فقط در زمینه پتروشیمی صادرات کشور ۳۸ برابر، ارزش آن ۲۶۳ برابر و سرمایه‌گذاری انجام شده ۷۸ برابرِ قبل از انقلاب است.

لاریجانی با اشاره به دغدغه‌های امام در حوزه اقتصاد، گفت: رویکرد امام در اقتصاد، عادلانه و مردمی‌کردن اقتصاد بود به همین جهت سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی و قانون آن به درستی تدوین شد اما باید پذیرفت این سیاست و قانون در عرصه اجرا نادرست اجرا شد به همین دلیل آثار مثبت آن هویدا نشد و صنایع و معادنی که براساس برداشت‌های ابتدای انقلاب به صورت دولتی اداره می‌شد و نظم خاصی داشتند با این نحوه اجرا نه خصوصی شدند و نه دولتی باقی ماندند و در شرایط بی‌نظمی قرار گرفتند. گزارش کمیسیون ویژه مجلس نیز همین امر را نشان می‌دهد که خصوصی‌سازی در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی تقریبا در اهداف هشت‌گانه خود موفق نبود. این مسئله نقطه ضعف است که دولت و مجلس باید همت کنند تا اجرای قانون در مسیر خود قرار گیرد.

نماینده مردم قم در مجلس خاطرنشان کرد: در بُعد عدالت علاوه بر رویکرد محرومیت‌زدایی لازم است اجرای مقررات کشور در شفافیت کامل و پرهیز از زمینه‌های رانت‌خواری محقق شود همچنین با قاچاق که امروز مشکل مهمی برای کشور شده مبارزه جدی‌تر شود.

به گفته وی، تحقق دولت الکترونیک و ایجاد سامانه‌های متصل به یکدیگر و تصمیمات متناسب با شرایط داخلی و منطقه‌ای می‌تواند مسیر را هموار کند.

رییس مجلس شورای اسلامی شرایط جاری کشور را بهترین زمان برای اهتمام به این امر دانست و افزود: زیرساختهای تحقق دولت الکترونیک فراهم است و سال ۹۸ باید سال تحقق دولت الکترونیک باشد تا همه بخش‌های حاکمیت زیر چتر شفافیت قرار بگیرند و دخالتهای مضر دستگاه‌ها در زندگی اقتصادی مردم به حداقل برسد و کوچک و چابک شدن دولت از این طریق امکان پیدا می‌کند و مبارزه با فساد از این طریق محقق می‌شود.

لاریجانی حفظ امنیت و منافع ملی، استقلال، ‌حمایت از مستضعفان و همکاری با کشورهای اسلامی و همسایه را از ارکان سیاست خارجی کشورمان برشمرد و افزود: باید افتخار کرد که نظام جمهوری در این بُعد تمام تلاش خود را به کار بست و با وجود سیاستهای استکباری – صهیونیستی و جنگ و ترورها و اقدامات ایذایی ملت ایران با سربلندی دوره چهل ساله را طی کرد. ایران امروز در ایجاد ثبات و امنیت منطقه نقش موثری بر عهده دارد. استقلال کشور و تئوری نه شرقی و نه غربی امام با صلابت محقق شد البته دشمنان انقلاب در هر دوره‌ای بازی‌گری خاص داشتند. جنگ تحمیلی با دسیسه آنان ایجاد شد گرچه صدمات زیاد با ۲۰۰ هزار شهید و بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان خسارت مادی به کشور زد اما جمهوری اسلامی درسی به آنان داد که دیگر جرات تعرض به ایران را نداشته باشند و با مقاومت خود بازدارندگی جدی ایجاد کرد.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: در مسئله اتمی با وجود همه ماجراجویی‌های آنان ملت ایران بر این دانش مسلط شد. در فناوری‌های نظامی به سطوح بالایی از اقتدار دفاعی دست یافت. باید انتظار داشت آنان در مقابل نقاط قوت ایران آرام ننشینند که یک نمونه آن خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و تحریم‌ها علیه ایران است.

وی در بخش دیگری از سخنانش پیروزی انقلاب اسلامی را در پناه وحدت ملی و تبعیت از راهنمایی‌های امام طی شده دانست و افزود: این مسیر عزت‌بخش ۴۰ ساله که با همه فراز و نشیب‌هایش با این دو ویژگی به پیشرفتهای شگرف رسید، امروز هم در مقابل تحریم‌ها و ظلم آمریکا تنها راه موفقیت همین امر است یعنی وحدت هر چه بیشتر داخلی و مقاومت آگاهانه و هوشیارانه بر اساس تدابیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دامت برکاته.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه، گفت: حل مسائل اقتصادی که به خاطر تحریم‌ها شکل دیگری گرفته است با همین سیاست قرین توفیق خواهد بود. داشتن نگاه طبیبانه در این مرحله و پرهیز از حاشیه‌سازی‌ها و دعواهای جناحی کلید موفقیت این کشور است. از این طریق مقاومت آگاهانه شکل می‌گیرد و دشمن مایوس می‌شود و حلِ مسئله از این طریق است نه چانه‌زنی‌های متعارف. امید است با کالبد شکافی سالهای انقلاب دستاوردهای مجاهدانه را قدر نهیم و راه امام (ره) را با جدیت بیشتری طی کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها