موج

استوارنامه 7 سفیر جدید امروز تقدیم رئیس جمهور شد.

به گزارش خبرگزاری موج، امروز سفرای جدید کشورهای مالی، ونزوئلا، سیرالئون، ترکیه، کرواسی، تونس، پاکستان، استوارنامه خود را تقدیم حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه هنگام دریافت استوارنامه دریا اورس سفیر جدید ترکیه، روابط تهران و آنکارا را تاریخی و برادرانه توصیف کرد و اظهار داشت: امروز دیدگاه دو کشور از لحاظ سیاسی به منطقه و جهان، بسیار نزدیک است و در کنار هم در مبارزه بزرگ علیه تروریسم شرکت داریم و نسبت به توسعه روابط دو جانبه از اتفاق نظر برخوردار می‌باشیم.

روابط ایران و ترکیه دوستانه و در سطح روابط راهبردی است

رئیس جمهور با بیان اینکه روابط ایران و ترکیه دوستانه و در سطح روابط راهبردی است، اشتراک دیدگاه دو کشور در سطح جهان اسلام و منطقه و نیز ظرفیت‌های بزرگ همکاری را بهترین فرصت برای ارتقاء روابط و مناسبات تهران – آنکارا به سطح مطلوب و مورد انتظار طرفین دانست.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: امروز روابط تهران با آنکارا صمیمی‌تر، نزدیک‌تر، عمیق‌تر و طولانی‌تر از ۴۰ سال گذشته است و بدون تردید این روابط دوستانه به نفع دو کشور و منطقه می‌باشد و می‌توانیم با کمک یکدیگر صلح و ثبات را برای منطقه به ارمغان بیاوریم.

روحانی گفت: امروز سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در کنار هم برای یک مسأله مهم منطقه‌ای مانند سوریه مشارکت سیاسی دارند و این از نکاتی است که کمتر در روابط دو کشور سابقه داشته است.

رئیس جمهور با تأکید بر گسترش روزافزون روابط اقتصادی دو کشور، گفت: در مسیر تقویت روابط اقتصادی باید علاوه بر بخش‌های دولتی، بخش‌های خصوصی خود را به یکدیگر نزدیک‌تر کنیم و ظرفیت‌های بزرگ همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، ترانزیت و بندر را در راستای منافع دو کشور و منطقه فعال‌تر سازیم در این زمینه اتصال دریای سیاه و مدیترانه به خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند می‌تواند بسیار مهم باشد.

روحانی با بیان اینکه تهران و آنکارا در مسایل بین‌المللی و جهانی نیز از دیدگاه‌های بسیار نزدیکی برخوردار هستند، گفت: ایران و ترکیه در مسایل مختلف جهان اسلام، از جمله فلسطین، یمن و میانمار هم دیدگاه‌های نزدیکی دارند.

«دریا اورس» سفیر جدید ترکیه نیز در این دیدار پس از تقدیم استوارنامه خود با تبریک فرا رسیدن دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: همه تلاش خود را بکار خواهم گرفت تا روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بیش از پیش گسترش یابد.

سفیر جدید ترکیه خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه دو همسایه دوست و برادر و دو کشور نیرومند و قدرتمند منطقه هستند و ظرفیت‌های بزرگی برای توسعه روابط دارند که مصمم هستیم همه این ظرفیت‌ها را فعال کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

ارسال نظر:

دیدگاه

مهمترین اخبار

گفتگو

آخرین اخبار گروه

پربازدیدترین گروه

دیگر رسانه ها