رئیس کارگروه ایثار و شهادت ستاد مرکزی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب از برگزاری نخستین کنگره ملی شهدای امنیت امسال در ایام الله مبارک فجر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، نشست خبری رئیس کارگروه ایثار و شهادت ستاد چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز سه‌شنبه، ۹ بهمن‌ماه، در دفتر مرکزی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمد حسن کاویانی راد در این نشست گفت: پدیده بی‌نظیر انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف منجر به تحولات گسترده‌ای شد و از این میان فرهنگ ایثار، فداکاری، انقلابی گری، جهاد و شهادت به‌عنوان یک نمونه عینی که مبتنی بر اخلاق و منش اسلامی است رقم خورد.

وی ادامه داد: انگیزه فوق‌العاده مردم در سایه رهبری دینی امام راحل سرمایه عظیم اجتماعی را به ارمغان آورد که این سرمایه را می‌توان در سه مقوله ارزشی، اعتماد و مشارکت تبیین کرد.

معاون فرهنگی بنیاد شهید تصریح کرد: نظام اسلامی بر پایه ارزش‌های برآمده از دین تابناک اسلام مجموعه‌ای از اعتماد سطوح مختلف مردم و مسئولان را در مسیر تحقق انقلاب موجب شد که در این مسیر مشارکت آحاد مردم فارغ از کیش و دین، عقیده و قومیت ثمرات پر برکتی را به همراه داشت.

کاویانی‌راد افزود: مشارکت مالی و اجتماعی مردم در جریان پیروزی انقلاب اسلامی موجی از حماسه، جهاد و فداکاری را به ارمغان آورد که نمود بارز آن را از تک مزار شهیدی در روستای دور افتاده تا گلزار شهدا در بسیاری از کلان شهرهای جامعه اسلامی می‌توانیم شاهد باشیم.

وی ادامه داد: بیش از ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز نشان از این دارد که پیام انقلاب تنها محدود و منحصر به قشر سنی خاصی نیست بیش از 300 شهید از اقلیت‌های دینی از جمله زرتشتی و ارامنی عمق و گستردگی پیام اصیل انقلاب را نشان می‌دهد و مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی توسعه فرهنگ برای هزینه کردی است که در راستای رسیدن به آرمان‌ها و هدف‌های بلند انقلاب اسلامی پرداخت شده است.

کاویانی راد تأکید کرد: انقلاب اسلامی بیش از ۵۰۰ هزار جانباز و ۴۲ هزار آزاده را که مؤمنان در راستای عقاید ناب خود از آرامش و آسایش خود گذشتند را تقدیم کرده است و اینک بنیاد شهید و امور ایثارگران به عنوان برندی که به فرمان امام خمینی(ره) در سال ۵۸ طراحی شده است قریب به ۳ میلیون نفر از جامعه شهید، ایثارگر و خانواده معظم شهدا و ایثارگر را تحت پوشش خود قرار داده است که روز نخستی که این بنیاد ارزشی به فرمان امام شکل گرفت کمتر کسی تصور می‌کرد که به چنین جامعیت و جایگاهی دست پیدا کند.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید با اشاره به اینکه شهدا مظهر اقتدار کشور اسلامی هستند از برگزاری نخستین کنگره ملی شهدای امنیت امسال در ایام الله مبارک فجر خبر داد و گفت: ممکن است در شرایط کنونی شاهد بروز برخی سلایق و علایق متفاوتی بر اساس مرام و مسلک‌های گوناگون باشیم اما هر طیفی از جامعه بر یک محور ارزشی وفاق دارند و آن مفهوم شهید و شهادت است و تکریم شهید و خانواده معظم شهدا از جمله اصولی است که همه جامعه ایران اسلامی در شرایط کنونی به آن تأکید داشته و دارند و اگر این محور یعنی تکریم از مقام شهید و ایثارگر توسعه و ترویج پیدا کند حتماً در آینده برکات متعالی را شامل حال نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد کرد.

کاویانی‌راد همچنین در این نشست خبری به تشریح برخی از دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه ایثار و شهادت پرداخت و گفت: به طور قطع ساختاری که یک جامعه قریب به سه میلیون نفری را اداره می‌کند از زیر مجموعه و اجزای کار آمد شکل گرفته است که همه این اجزا و زیر مجموعه‌ها طی ۳۹ سالی که از ایجاد بنیاد شهید می‌گذرد از رهگذر آزمون و خطاهای گوناگونی به ثمر نشسته و اینک این بنیاد ارزشی را تبدیل به نهادی کار آمد در عرصه خدمت رسانی به خانواده‌های شهید و ایثارگر کرده است.

وی ادامه داد: ایجاد ۱۴ بیمارستان تخصصی ویژه جانبازان، ۵۱ مرکز فرهنگی و هنری، ایجاد دانشگاه شاهد با رویکرد موضوع فرهنگ ایثار و شهادت که شامل ۸ دانشکده و ۹ پژوهشکده می‌شود از جمله این دستاوردها است که در عرصه ایثار و شهادت به آن نائل شده‌ایم.

رئیس کارگروه ایثار و شهادت ستاد مرکزی چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ادامه داد: تشکیل سازمان اقتصادی کوثر برای مدیریت منابع اقتصادی که بنیاد در اختیار دارد، ایجاد سازمان سیاحتی کوثر با چندین هتل تحت پوشش و تأسیس سازمان اموال و املاک که بتواند دارایی‌هایی که بنیاد در اختیار دارد را مدیریت کند از جمله دیگر این دستاوردها است.

کاویانی راد افزود: تأسیس ۵۰۰ دفتر در قالب ادارات کل در شهرستان‌ها و در ۵۰۰ نقطه از کشور که خدمات در دسترس را به جامعه ایثارگران ارائه کنند و ایجاد هزار و ۳۴۷ مدرسه شاهد در راستای تحقق آرمان‌های بنیاد شهید و ارائه خدمات آموزشی به فرزندان ایثارگران از جمله دیگر دستاوردها است.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید ادامه داد: ایجاد صندوق اندوخته ذخیره و قرض الحسنه بنیاد شهید برای ارائه تسهیلات مالی به خانواده ایثارگران و ایجاد ۸۸ مرکز فعال مشاوره تخصصی، خانواده و روانشناختی متناسب با نیاز جامعه ایثارگری و همچنین ایجاد شورای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در سطح کلان کشور و ۴۵ مرکز کانونی که به موضوع فرهنگ ایثار و شهادت بپردازد از جمله دیگر دستاوردهای این حوزه در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی است.

وی افزود: شبکه‌های از معتمدین معین ایثارگر که آموزش‌های لازم را به منظور مشارکت با بنیاد در اموری همچون مداخلات فرهنگی و اجتماعی داشته باشد از جمله دیگر دستاوردهای بزرگ ما در حوزه ایثار و شهادت است ضمن آنکه ما شورای مشاوران شاهد را نیز طی این سال‌ها ایجاد کرده‌ایم.

کاویانی راد اظهار کرد: در حوزه دستاوردهای فرهنگی اعطای نشان ایثار درجه یک، دو و سه را شاهد بودیم که به ۹۳۷ ایثارگر که عمدتاً والدین چند شهیدی بودند اهدا شده است و همچنین ۸۰ کنگره ملی و بین‌المللی برای تجلیل از شهدا و ایثارگران و ۶۸۸ هزار یادواره در این حوزه را تاکنون برگزار کرده‌ایم.

رئیس کارگروه ایثار و شهادت تأکید کرد: ۲۱ موزه در سطح کشور به شکل فعال مجموع آثار به جا مانده از شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را نگهداری، حفظ، حراست و در معرض دیده عموم علاقه‌مندان قرار می‌دهند که البته باید به این مجموعه آثار هنری مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت که ثمره فعالیت هنرمندان نام آشنای انقلاب اسلامی نیز هست را افزود.

کاویانی راد ادامه داد: بیش از هزار و ۸۰۹ حسینیه شهید در عرصه فرهنگی طی این ۴۰ سال به فعالیت مشغول هستند و همچنین از ابتدای تأسیس بنیاد شهید کانون‌های خودجوش مردمی به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت پرداخته ضمن آنکه بیش از ۵۰۰ هزار معبر، مکان، خیابان و کوچه را به نام شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی نام‌گذاری کرده‌ایم.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید افزود: در عرصه معارف قرآنی با توجه به میزان علاقه‌مندی جامعه ایثارگر تاکنون شاهد آن هستیم که ۱۲ هزار و ۵۸ حافظ قرآن از ۵ جز تا کل جزهای قرآن به ثبت رسیدند که این از جمله افتخارات بنیاد شهید است که همواره ما در معاونت فرهنگی بنیاد شهید به آن مباهات می‌کنیم.

رئیس کارگروه ایثار و شهادت ادامه داد: در مجموعه اقدامات آموزشی ۲ هزار ۵۰۰ نفر از ایثارگران که قادر به حضور در مناطق مختلف کشور بودند به منظور روایتگری و تبلیغ مباحث ارزشی فرهنگ ایثار و شهادت اعزام شدند که البته برخی از آن‌ها به جهت اشراف به زبان‌های خارجی توانستند این فرهنگ را با استفاده از زبان‌های گوناگون به مخاطبان غیر ایرانی نیز ارائه کنند.

وی ادامه داد: در بعد آموزشی و طرح مسائل اجتماعی همچنین شاهد ارائه مجموعه خدمات آموزشی در سطح دانش آموزی برای تعلیم و تربیت خاص فرزندان ایثارگر هستیم که تاکنون ۲ میلیون و ۵۰۰ نفر دانش آموز تحت پوشش این طرح قرار گرفته و در حوزه آموزش عالی نیز به ۲ میلیون ۳۰۰ دانشجوی جامعه ایثارگر خدماتی ارائه شده است که اعم از پرداخت تمام یا بخشی از شهریه‌ دانشگاهی بوده و ما در شرایط کنونی مفتخریم که بیش از ۱۶۰ هزار دانشجوی ایثارگر مشغول به تحصیل هستند.

کاویانی راد ادامه داد: براساس قانون و در پی حمایت از ایثارگران ۲ هزار و ۸۰۰ از نخبگان ایثارگر جذب هیئت علمی دانشگاه‌ها شدند و بیش از ۵۰۰ مورد طرح پژوهشی و تحقیقاتی طی این سالیان با موضوع مرتبط با فرهنگ ایثار و شهادت تهیه و تدوین شده است ضمن آنکه در شرایط کنونی ما ۸ هزار نخبه از جامعه ایثارگران را دارا هستیم که در عرصه‌های علمی و فرهنگی می‌توانیم از آنها بهره‌مند شویم.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید در ادامه گفت: در راستای اجرای طرح سپاس به عنوان طرحی که در آن خادم به مخدوم مراجعه می‌کند و به این شکل رابطه معکوسی را شاهد هستیم که خدمت کننده به سراغ خدمت گیرنده می‌رود و تسهیلاتی به او ارائه می‌کند در شرایط کنونی ما مفتخریم که به تکریم از پدر و مادران شهید پرداخته و سرکشی از ایشان از جمله افتخارات بنیاد شهید و به ویژه نسل جوان فعال در آن است.

کاویانی راد ادامه داد: در عرصه درمان هم خانواده شهید تحت پوشش درمانی قرار گرفته و با استفاده از بیمه همگانی خدمات درمانی به آن‌ها ارائه می‌شود در همین راستا بیمه تکمیلی نیز برای آن‌ها طراحی شده و با برگزاری کمیسیون‌های پزشکی که به‌عنوان یک رکن در ارائه خدمات پزشکی در بنیاد شهید مطرح است به احراز جانبازی و بررسی میزان عارضه این عزیزان پرداخته و تاکنون ۹ هزار نفر را برای درمان به خارج از کشور اعزام داشته‌ایم ضمن آنکه از مقطعی به بعد به جای اعزام این عزیزان به خارج از کشور تمهیداتی نسبت به پذیرش تیم‌های پزشکی مجرب از خارج از کشور داشتیم که تاکنون بیش از ۳۲۰ تیم پزشکی برای ارائه خدمات به جانبازان به ایران دعوت شدند. همچنین طرح پایش سلامت متناسب با رشد نردبان سنی ایثارگران از جمله دیگر برنامه‌های جامع در عرصه ارائه خدمات پزشکی جامعه ایثارگر و جانباز است.

وی ادامه داد: در عرصه زیارت و سیاحت و انجام اعمال ورزشی که البته آن را جزیی از سبد سلامت این جامعه هدف می‌دانیم تاکنون سه میلیون و ۵۰۰ نفر از این مجموعه برنامه‌ها استفاده کرده‌اند .

کاویانی راد تأکید کرد: تولید ۴ سمفونیک با موضوع انتقال مفهوم ایثار و شهادت در ۴ عنوان از جمله ایثار، مقاومت، فلسطین و پیروزی از جمله دیگر اقدامات فرهنگی بنیاد شهید بوده ضمن آنکه در عرصه ورزشی با اقبال با پرشور جامعه ایثارگران و حضور پر انگیزه جانبازان در میادین بین‌المللی که خود منجر به تشکیل فدراسیون جانبازان و معلولان شد تا کنون ۶۵۰ مدال بین‌المللی برای کشور به ارمغان آمده است.

رئیس کارگروه ایثار و شهادت گفت: تولید سه فیلم سینمای با موضوع ایثار و شهادت و ۶ سریال و بیش از هزارو200 مستند با این موضوع از جمله دیگر تلاش‌ها ما در عرصه فرهنگی بوده است که البته در این عرصه خود را مؤظف به حمایت از اقدامات خودجوش و تولیدات بخش خصوصی نیز می‌دانیم.

وی ادامه داد: در عرصه اسناد و آثار فرهنگ ایثار و شهادت بیش از ۱۲ میلیون سند مکتوب دیداری و شنیداری در اختیار داریم که برخی از آن‌ها در سطح بین المللی به ثبت رسیده و در مجموع می‌تواند محلی برای ایده پردازی و انتخاب سوژه‌های فکر در عرصه تولید محصولات فرهنگی و هنری باشد.